Технолошки зделки

Року експрес vs. Fire TV Stick Lite кој е подобар?

За оние со постари телевизори, клуч или сет-топ бокс е добра опција да ги модернизираат со актуелна содржина и да додадат…

Избор на уредник Roku Express vs. Fire TV Stick Lite кој е подобар?

најдобар Игри со повеќе играчи за Андроид

Игра мултиплеер игри во денешните мобилни телефони стана омилена забава за многумина од нас. Во моментот во кој…

Избор на уредник Најдобрите игри со повеќе играчи за Андроид

најдобар апликации за гледање ТВ канали и филмови во живо

Нешто доста досадно за секого е зголемувањето на цената што го доживуваат претплатите за кабловска или сателитска телевизија секоја година, што…

Избор на уредник Најдобри апликации за гледање ТВ канали и филмови во живо

Како да контактирате со услугата за корисници на Mercado Libre

MercadoLibre е компанија која се појави во Аргентина која се фокусира на купување и продажба помеѓу регистрирани корисници на својата платформа. Од тука тоа…

Избор на уредник Како да контактирате со службата за корисници на Mercado Libre

4 форми за да го заклучите екранот на компјутерот во Windows 10

Ако сте редовен корисник на Windows 10 компјутер или лаптоп на работа, веројатно веќе знаете дека не е погодно да го оставите екранот…

Избор на уредник 4 начини да го заклучите компјутерскиот екран во Windows 10

Apple е производител препознатлив по високиот квалитет на своите уреди, а многу корисници не се откажуваат од оперативниот систем iPhone, iOS, за да…

Славата што WhatsApp ја стекна во последните години е повеќе од извонредна, со оглед на тоа што е најкористената апликација за инстант пораки во…

Ако сакате да знаете како да ја избришете вашата сметка на Uber Eats, апликацијата со која можете да нарачате храна каде што живеете, прво треба да знаете дека овој процес е

Поврзувањето на мобилниот телефон со телевизорот не е толку тешко како што изгледа: денес имаме добар број на средства кои ни овозможуваат да споделуваме видеа,…

Може да ги прегледате неодамна користените апликации на Android користејќи некои од сопствените трикови на системот. Една од нив е листата на апликации кои…

Инстаграм е создаден во 2010 година од страна на Шпанецот Мајк Кругер и неговиот американски пријател Кевин Систром. Во моментов, социјалната мрежа е успех во целиот свет и веќе cu

Да се ​​знае која е најголемата шопинг страница во светот не е лесна задача. Ова се должи на фактот дека електронската трговија во моментов има големи тежински претставници кои, за да се истакнат, ги ценат основните прашања како што се:

 • Патување за купување на сите канали
 • Персонализација
 • Диверзификација и безбедност во начините на плаќање
 • технологија
 • Ефикасен логистички систем
 • Ефективен канал за комуникација
 • Присуство на сите канали
 • Инвестиција во дигитален маркетинг
 • Транспарентност
 • Активни и креативни социјални мрежи

Ако порано е-трговијата беше само тренд, денес нејзиниот успех е реалност која има тенденција само да расте, особено на пазарот на мало. Затоа, за да постигнат истакнато место, многу компании ќе мора повторно да се измислуваат и да презентираат диференцијали кои ги освојуваат и задржуваат нивните потрошувачи.

Во ова сценарио, прогнозата е дека глобалната е-трговија ќе продолжи да се развива. Последните студии проценуваат раст од 23% за секторот оваа година, а очекувањата се дека резултатите ќе бидат уште подобри на краток рок.

Онлајн продавници со најдобри понуди и цени

За да дознаете која е најголемата шопинг страница во светот и да ги знаете бројките и приказните на најголемите онлајн продавници во светот, само треба да ја прочитате оваа објава до крај!

Амазон

Амазон е а електронска продавница Гигантот за е-трговија и неговата веб-страница многумина ја сметаат за најголемата шопинг страница во светот. Основана во 1994 година од Џеф Безос, оваа компанија потекнува од продажбата на книги. Денеска ги продава најразновидните производи, од апарати за домаќинство до производи за чистење.

Еден од големите разлики на компанијата е да му понуди најдобро искуство на потрошувачот. Тоа го прави преку презентирање атрактивни цени, широк асортиман на производи и брзи испораки.

Резултатот не може да биде поинаков, бидејќи од година во година нејзиниот промет продолжува да се зголемува и надминува 10.000 милиони долари. Факторите кои најмногу придонесоа за ова беа:

 • облак услуга
 • Износот на продажбата во САД

Alibaba

Друга џиновска продавница за компјутери која многу се обложи на облак компјутери и оствари неверојатна добивка беше кинеската Alibaba. Основана од Џек Ма во 1999 година, Алибаба има околу 280 милиони активни купувачи само во Кина и нејзините диференцијални елементи нудат рекламирање на трети компании и се фокусираат на продажба на промотивни услуги.

eBay

Друг пример кој не би можел да изостане на оваа листа на најважни онлајн продавници во светот е eBay. Основана во 1995 година од Пјер Омидијар, оваа продавница за мобилни телефони се смета за една од најголемите онлајн продавници во светот и нејзиниот систем се базираше на аукции. Потоа се фокусираше на директно купување на стоки и денес луѓето можат да купуваат и продаваат речиси секаков вид артикал на платформата.

Во последните години компанијата се фокусираше на:

 • Корисничкото искуство
 • Подемот на рекламирањето
 • Оптимизација на плаќање

Walmart

Волмарт според многумина е најголемата продавница за апарати во светот, која може да се пофали со голем број зделки и приходи што ги надминуваат очекувањата. Концептот на реинвенција е еден од столбовите на компанијата, која секогаш иновира во своите логистички процеси за да им понуди на своите клиенти добро искуство за купување. Поради оваа причина, тој ја цени испораката на вистинското место и на време. Покрај тоа, таа се стреми да понуди атрактивни цени за своите клиенти.

Ото

Основана во 1950 година од Вернер Ото, еден од најбогатите луѓе во светот, Otto Group е германска малопродажна компанија која работи во е-трговија и е дел од реалноста на повеќе од 20 земји.

Со силно присуство главно во Европа, оваа продавница за подароци изгради силна позиција во е-трговијата преку ширење и зајакнување на својот бренд. Тоа го прави со инвестирање во дигитален маркетинг и со многу релевантно присуство на социјалните мрежи.

JD.com

Фокусирана на е-трговија B2C, кинеската компанија JD.com е основана во 1998 година и, за да се разликува од конкуренцијата, претставува една од најкомплетните логистички инфраструктури денес, нудејќи испорака со беспилотни летала.

На тој начин ги воодушевува своите клиенти, бидејќи 90% од испораките ги прави истиот ден, а останатите се одвиваат најмногу следниот ден. Во овој контекст, компанијата го цени искуството на потрошувачите преку употреба на нови технологии, како што се вештачката интелигенција и големите податоци.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката