Преглед на Huawei Watch GT 3 SE: Мал по цена и големи карактеристики

Неодамна, Huawei лансираше во Португалија Часовник GT 3SE, позициониран како паметен часовник од почетно ниво во неговата добро позната серија за љубителите на уреди што се носат. цената на 199 евра обезбедете ја вашата позиција на пазарот.

А спецификациите? Дали тие исто така ќе бидат влезно ниво? Ова се првите прашања што ми паѓаат на ум. Веднаш се прашувам дали неговите перформанси ќе застанат значително растојание од другите модели во оваа серија, на крајот на краиштата, ова е наводно помалку напреден модел од другите од оваа марка.

Имајќи ги овие услови на ум, буквално „излегов на патот“ за да ги тестирам атрибутите на овој нов паметен часовник и да разберам какви перформанси можеме да добиеме од овој часовник GT 3 SE од почетно ниво. Сега ве повикувам да ги прочитате одговорите на сите овие прашања.

Спортски дизајн со свој стил и големина за да одговара на поголеми зглобови

Кога ќе ја отвориме кутијата, во внатрешноста на часовникот GT 3 SE наоѓаме што се карактеризира со својата тркалезно бирање, црна и со значителна големина. Овој последен атрибут ќе биде незгоден за помали зглобови (како мојот).

Неговиот дизајн со многу специфичен стил и, според мое мислење, убав, нема да свети на мал зглоб, бидејќи ја отсликува реалноста на бројчаникот кој има значителна големина🇧🇷 Сепак, да не дозволиме големината да ве измами, часовникот GT 3 SE е лесен. Без поводник, само измерете 35,6 грамови и, за волја на вистината, силиконскиот ремен не додава многу тежина на овие неколку грама.

Huawei Watch GT 3 SE

А кога зборуваме за нараквицата и малите зглобови. Watch GT 3 SE има добар почеток. НА пулсера карактеристики перфорации за прицврстување на затворачот по целата должина. Ова значи дека без разлика колку е мал вашиот зглоб, овој паметен часовник секогаш ќе го направи трикот. Плус: дополнителната тока за држење на ременот на ременот, се држи многу добро и никогаш немаме чувство дека уредот за носење ќе падне. Ниту во ситуации кога се движиме повеќе, како на пример при поритмичка физичка активност.

Huawei Watch GT 3 SE

Моделот исто така има само физичко копче кој дава пристап до главно мени🇧🇷 Издаденоста не пречи при долготрајна употреба и исто така не влијае негативно на спортскиот дизајн на моделот. Напротив, тој е доста добро лоциран и е едноставен, ефикасен и брз начин за пристап до која било вградена функционалност.

Што се однесува до бројчаниците, GT 3 SE вклучува 12 страни што може да се смени, во зависност од нашата диспозиција. исто така дозволува додадете повеќе скинови преку апликацијата Brand Health, но овие додадени скинови имаат а цена Помеѓу 49 centavos y 1,99 евра🇧🇷 Цената е прифатлива, но за волја на вистината, вклучените и бесплатните страници за часовници веќе нудат добар опсег на разновидност.

Удобно за носење, но остава свој „белег“

Како и другите уреди за носење на Huawei, GT 3 SE е доста удобно носат. Или за време на физичка активност или за време на (добар) сон. Како што кажав, лесен е, па не пречи на физичките вежби, а камоли да ве мачи во периодот на одмор.

Huawei Watch GT 3 SE

Всушност, немаше да го забележите овој паметен часовник...да не беше тој Џеф што се презентира во заден панел на екранот и дури би заборавиле дека го користиме. Вистина е дека не боли, но остава свој „белег“ на зглобот, по една ноќ на употреба.

Ниту оваа зимска сезона не помага, бидејќи се користат долги ракави кои вршат поголем притисок под зглобот, а со тоа и под часовникот. Детал е, но и овие мали „ако“ се бројат.

Сепак, неопходно е да се истакне дека Watch GT 3 SE е многу удобен за носење и има а дизајн многу функционален за вежбање физичка активност.

шампион за автономија

Huawei Watch GT 3 SE

Друга точка што секогаш се става на тест кога станува збор за овој тип на опрема е автономија🇧🇷 И во овој конкретен момент можеме само да му ја доделиме титулата шампион на автономија.

Соопштува Huawei седум дена автономија во интензивна употреба и 14 дена во умерена употреба. Оваа изјава совршено ја исполнува Huawei Watch GT 3 SE.

Го наполнив веднаш штом пристигна и само седум дена подоцна, со „интензивна“ употреба, требаше повторно да го „нахранам“. Уште една недела умерено користење и не требаше да се вклучи.

Huawei Watch GT 3 SE

Од друга страна, исто така е брзо полнење и најдобро од сè, се полни преку едноставна подлога за полнење што работи магнетски систем Само ставете го паметниот часовник на основата за веднаш да почне да се полни. Ова е едноставен процес, за разлика од другите системи што ги користи Huawei и кои бараат одредена работа.

Патем, режимот на полнење на Watch GT 3 SE е ист како оној на моделот GT 3 Pro. Ова е премиум атрибут што овој уред од почетно ниво го нуди по многу поприфатлива цена од неговиот колега Pro.

Добра понуда на спортски и здравствени објекти

Овој паметен часовник Huawei има добра разновидност на функции ориентирани кон спорт и здравје. Вклучува повеќе од 100 режими вежбање, и на отворено и на затворено.

За корисниците кои повеќе сакаат дисциплина, имате курсеви и планови за обука🇧🇷 Првата опција вклучува 13 претходно поставени курсеви кои се движат од основни прошетки до поинтензивни HIIT трчања. Но, секако, особено во оваа последна опција, ќе треба да патувате во странство.

Плановите за обука, од друга страна, имаат потреба од здравствена апликација на брендот да се дефинира. Токму во апликацијата ќе се дефинира планот. По неколку едноставни прашања, планот брзо се креира и синхронизира со вашиот часовник. Процесот е прилично интуитивен и едноставен, најтешко е да се усогласат со него, особено за помалку мотивирани спортисти.

Апликација Huawei Health

За останатите, на отворени простори, Watch GT 3 SE работи доста добро. Собери ги сите Орев на оние кои ги предлагаат и презентираат, во форма на броеви и графикониво апликацијата за здравје.

Но, во затворени простори, може да создаде некои ограничувања. И ова го кажувам од искуство. По прошетката за да го тестирам овој модел на Huawei, на крајот купив во голема продавница со погодни за носење на мојот зглоб. И штом беше „виден“ затворен, GT 3 SE гласно и јасно предупреди дека го губи GPS сигналот и дека треба да се внимава со препреките.

По првичниот шок - мојот и оној на другите присутни во продавницата кои беа блиски до мене - сфатив дека овој модел не оди добро со губењето на GPS сигналот. Ништо што не може да се реши со намалување на јачината на звукот, но внимавајте ако премногу го намалите звукот, нема да го слушнете за време на физичките вежби.

Затоа, подобро е да се заврши времето за физичка вежба на самиот модел за да не се случат слични необични ситуации.

Апликација Huawei Health

A здравје, Watch GT 3 SE ги има вообичаените карактеристики кај овој тип на опрема. Следење на отчукувањата на срцето, нивото на кислород во крвта, стресот и квалитетот на сонот.

Што се однесува до оваа последна опција, секој ден кога ќе се разбудите, паметниот часовник Huawei обезбедува детален извештај за периодот на одмор кој ги вклучува часовите на спиење и сите фази на спиење (лесен, тежок и REM). Исто така, дава препораки за поквалитетен одмор, па дури и нуди податоци за квалитетот на дишењето, па дури и го оценува квалитетот на сонот.

Позитивна забелешка останува ефективноста во доставувањето известувања добиени на спарениот паметен телефон. Според моето искуство, сите текстуални пораки и предупредувања за состаноци беа означени на Watch GT 3 SE. Ова е многу добредојден атрибут кој им помага на корисниците да ги остварат сите нивни задачи и да ги добијат информациите кои (навистина) се важни.

предност

 • голема автономија
 • брзо полнење
 • Добри перформанси
 • Екранот обезбедува добра видливост.
 • Ефикасно во испораката на известувања.
 • Добра вредност за парите

лошите страни

 • Испакнување на задниот панел на екранот
 • голем екран

Печат со 4 ѕвезди

завршни белешки

Huawei Watch GT SE е паметен часовник со многу спортски и здравствени функции. Неговото позиционирање во сегментот на почетно ниво не го попречи Huawei во однос на функциите вградени во овој паметен часовник.

Исто така, неговите перформанси се исто така многу добри за неговото позиционирање на пазарот. Работи толку добро и е толку компетентен што Watch GT 3 SE би можел да стане модел што ќе го победи другите марки.

Поради овие причини, има одличен сооднос квалитет/цена. Тоа е прифатливо по цена, но големо според атрибутите.

Huawei Watch GT 3 SE едноставно не добива целосни оценки (5 ѕвезди) поради големината на лицето, а исто така и поради испакнатоста на задниот панел на истото лице.

Но, за сите корисници кои сакаат да добијат (или купат) паметен часовник овој Божиќ, Huawei Watch GT 3 SE е одлична опција, како поради неговите компетентни перформанси, така и поради неговата пријателска цена за повеќето паричници.

Технички спецификации:

 • Тежина: 35,6 грама (без каиш)
 • Екран: 1,43 инчен AMOLED
 • Сензори: акцелерометар, жиро, магнетометар, оптички пулс, барометар
 • Поврзување: Bluetooth, GPS
 • Автономија: 7 дена во интензивна употреба; 14 дена со умерена употреба
 • Отпорност на вода: Да, до 50 метри (5ATM)

Уредниците на TecnoBreak препорачуваат:

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката