вести

Технолошкиот напредок на пазарот ги тера сите погледи на планетата да ги погледнат овие нови иновации. Луѓето се повеќе се свесни за револуцијата што ја создаваат новите технологии и дигитализацијата.

Тоа е повеќе потреба отколку нормален интерес за најновата технологија. Без разлика дали станува збор за лице кое размислува за стартап или нормален бизнис инвеститор кој бара алтернативен приход преку тргување, секој треба да биде свесен за тоа каков е пазарот со овие нови технологии.

Топ 10 веб-страници за технички вести

Последниве години, исто така, ја научија човечката цивилизација за важноста на технологијата од многу мала фаза на работа до многу сложена фаза на работа.

И со технологијата која се трансформира секој квартал, секоја година стана неопходност да се проверуваат најновите вести за овие промени.

Платформите за социјални медиуми како Инстаграм и Фејсбук, исто така, беа главно место за да ги погледнеме најновите трендови, бидејќи овие платформи не постоеја пред 10 години, но сега тие се важен дел од нашите животи.

Според еден извештај, 79% од корисниците на интернет читаат блогови по случаен избор. Со овие блогови за тактиките за дигитален маркетинг што треба да се следат и многу други апликации на нови технологии во различни сектори, на корисниците може да им се помогне да ја разберат иднината на технологијата.

Топ 10 листа на сајтови за технолошки вести

Еве некои од најдобрите платформи за блогирање што треба да ги следите за да бидете во тек со најновите иновации и случувања во технолошкиот свет:

Wired.com

Овој технолошки блог е основан во 1993 година од неговите основачи, Луис Росето и Џејн Меткалф, кои првенствено се фокусираа на тоа како овие нови технологии кои се појавуваат влијаеле на културата, економијата и политиката. Редовно нуди детални информации за тековните и идните трендови.

TechCrunch.com

Оваа американска веб-страница беше основана во 2005 година од Мајкл Арингтон, а подоцна беше продадена на AOL во договор од 25 милиони долари. Таа е една од најдобро рангираните страници во текот на годините во покривање на технолошки области. Неговите написи имаат неделни анкети на инвеститори, дневни анализи на приватниот пазар, интервјуа за прибирање финансиски средства и раст и совети за градење тим во тековното пазарно опкружување.

TheNextWeb.com

Следниот веб е уште еден од најважните блогови на Интернет, кој обезбедува дневни технолошки информации за корисниците на Интернет. Најчесто опфаќа водичи и теми поврзани со бизнисот, културата и технологијата. Исто така, објавувајте корисни написи за претстојните гаџети. Се препорачува да ја прочитате и да ја посетите оваа веб-локација за да дознаете за најновите гаџети. Интересното е што добива седум милиони посети месечно и повеќе од десет милиони прегледи на страници месечно.

digitaltrends.com

Digital Trends е уште еден од најголемите центри за интересна технологија, гаџети за игри и водичи за животен стил. Исто така, опфаќа водичи поврзани со музика, автомобили и фотографија итн.; а понекогаш и пишува за вести на Apple.

TechRadar.com

Тоа е најпопуларниот веб-сајт за вести за гаџети и технологија на интернет. Исто така, обезбедува корисни водичи поврзани со таблети, лаптопи, мобилни телефони итн. Исто така, ги вреднува различните типови паметни телефони, мобилни и таблет уреди. Најдоброто нешто е ако сте љубител на Android, тогаш оваа веб-локација објавува и вести и водичи поврзани со Android на веб-страницата.

Technorati.com

Technorati е најкорисната и популарна технолошка веб-локација во светот на интернетот, која им помага на блогерите и сопствениците на технолошки блогови да добијат повеќе прегледи на нивната веб-страница и обезбедува многу квалитетни технолошки водичи и вести. Освен ова, опфаќа и водичи поврзани со Android, Apple, гаџети и многу повеќе.

БизнисИнсајдер

Business Insider е ориентиран кон бизнис секторот, откако постигна вртоглав раст за само неколку години, благодарение на висококвалитетните вести за медиумите, банкарството и финансиите, технологијата и другите деловни сектори. Водечката вертикална страница, Silicon Alley Insider, започна на 19 јули 2007 година, предводена од основачите на DoubleClick, Двајт Мериман и Кевин Рајан и поранешниот аналитичар на Волстрит, Хенри Блоџет.

macrumors.com

MacRumors.com е веб-страница фокусирана на вести и гласини за Apple. MacRumors привлекува широка публика на потрошувачи и професионалци заинтересирани за најновите технологии и производи. Веб-страницата исто така има активна заедница фокусирана на одлуките за купување и техничките аспекти на платформите за iPhone, iPod и Macintosh.

venturebeat.com

VentureBeat е медиум опседнат со покривање на неверојатната технологија и нејзината важност во нашите животи. Од најиновативните технолошки и гејмерски компании (и неверојатните луѓе зад нив) до парите што го поттикнуваат сето тоа, тие се посветени на детално покривање на технолошката револуција.

Vox Recode

Платформата која беше основана од Кара Свишер во 2014 година и сега е во сопственост на VOX Media има силен фокус на компаниите од Силиконската долина. Блоговите и написите на овој медиум се одржуваат со разгледување на некои новинари и личности од најважните медиуми на пазарот. Оваа платформа ќе ви овозможи да ја знаете иднината на технологијата и како таа се развива.

Mashable.com

Основана од Пит Кешморег во 2005 година, оваа платформа е позната по својата глобална платформа за забава и мултимедијални платформи. Тоа е сајт за дигитална содржина и забава за својата влијателна глобална публика. Ги информира гледачите за технолошките трендови во филмот, забавата и другите индустрии.

cnet.com

Оваа веб-страница, основана од Halsey Minor и Shelby Bonnie во 1994 година, ги следи сите промени во технологијата на потрошувачите. Тој им објаснува на своите гледачи како животот може да се поедностави со овие нови технологии. Исто така, дава информации за уредите и технологиите што може да се купат.

TheVerge.com

Основана е од Џошуа Тополски, Џим Банкоф и Марти Мо во 2011 година за да се фокусира повеќе на тоа како технологијата може да ги промени животите на обичните луѓе и каква иднина може да се очекува од неа. Веб-страницата е исто така во сопственост на VOX Media, која објавува водичи, подкасти и извештаи. Тие нудат персонализирана перспектива според изборот на гледачот.

gizmodo.com

Оваа веб-страница, основана од Пит Рохас во 2001 година, нуди упатства за нови гаџети и технологија за да ги направи своите гледачи поинформирани и свесни. Тој е дел од Gawker Media Network, која нуди мислења за дизајнот, технологијата, политиката и науката.

Engadget.com

Уште едно чудо на Пит Рохас, основано во 2004 година, го започна своето патување како новинска организација. Платформата содржи мислења за филмови, игри итн. Тие, исто така, се фокусираат на хардверот, технологијата на НАСА и новите технолошки гаџети за да ги одржуваат своите корисници повеќе информирани.

GigaOm.com

Сајтот има корисничка база од над 6,7 милиони месечни посетители и е основана од Ом Малик во 2006 година. Оваа платформа се фокусира на тоа како технологијата и најновите иновации го преобликуваат XNUMX век. Тој има широка визија за IoT, облак услугите итн.

Заклучок

Станува доста предизвик да се остане актуелен и да се најде вистинската содржина со оваа секојдневна промена во технологиите.

Со тоа што блоговите го прават правилното истражување и постојано се занимаваат со овие технологии, корисниците можат да заштедат многу време и пари. Горенаведената листа на технолошки блогови има сè, од новите технологии кои се појавуваат до старите трансформации.

Сепак, листата не завршува тука, бидејќи редовно се појавуваат нови веб-страници со нови начини за пристап до читателите. Внимавајте на овој простор за да дознаете повеќе за другите блогови за технолошки вести кога ќе се појават.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката