Конзоли

Сигурно се сеќавате на Master System, на Super Nintendo или на Megadrive. Но, дали се сеќавате на Atari 2600 или SG-1000? Љубителите на ретро игри продолжуваат да ги играат овие стари конзоли во слободно време.

Сега доаѓаме до најновата генерација на конзоли за игри со PlayStation, XBox и други. Првата домашна конзола во светот датира од 1972 година: Magnavox Odyssey. Убаво име за малку прво. Во своето повеќе од четириесетгодишно постоење, индустријата за видео игри ни подари неколку конзоли за игри кои малкумина ги паметат... Се сеќавате ли?

Најдобрите ретро и винтиџ конзоли во историјата

Историјата со големи букви ја пишуваат победниците, како што сите знаеме. Истото важи и за видео игрите. Ако ги знаеме главните производители на конзоли како што се Nintendo, Sony, Microsoft или доцната SEGA, што е со другите? Оние кои пробале нови пристапи или повторно го измислиле тркалото. Па, веднаш ќе ви кажеме.

Magnavox Odyssey, издаден во 1972 година во САД и 1973 година во Европа, првата од сите конзоли за игри

Меѓуѕвездено име за оваа снежно-бела конзола. Одисеја беше првата од првата генерација на конзоли за игри и беше произведена од Magnavox. Оваа скробна кутија имаше систем со картички и беше поврзана со телевизор. Конзолата ја прикажуваше играта во црно-бело. Играчите поставија слој од пластика на екранот и ги користеа копчињата за центрифугирање за да ги поместат точките.

Fairchild Channel F, лансиран во 1976 година во САД

Играчката конзола Fairchild Channel F (позната и како Видеозабава систем или VES) беше издадена во ноември 1976 година во Соединетите Држави и продадена за 170 долари. Тоа беше првата конзола за видео игри во светот која содржеше микропроцесор и беше базирана на систем за касети.

Atari 2600, издаден во 1977 година во САД

Atari 2600 (или Atari VCS) е конзола од втора генерација која датира од октомври 1977 година. Atari 199 се покажа како една од најпопуларните конзоли за видео игри во својата генерација (собори рекорди за долговечност во Европа) и го означи почетокот на масовниот пазар за видео игри.

Intellivision, лансиран во 1980 година во САД

Произведена од Mattel во 1979 година, конзолата за игри Intellivision (контракција на Intelligent и Television) беше директен конкурент на Atari 2600. Таа беше пуштена во продажба во САД во 1980 година по цена од 299 долари и содржеше една игра: Las Vegas BlackJack .

Sega SG-1000, објавен во 1981 година во Јапонија

SG 1000, или Sega Game 1000, е конзола од трета генерација произведена од јапонскиот издавач SEGA, означувајќи го нејзиниот влез на домашниот пазар на видео игри.

Колековизија, лансирана во 1982 година во САД

Чинеше скромни 399 долари во тоа време, оваа конзола за игри беше конзола од втора генерација произведена од компанијата за кожа на Конектикат. Нејзините графики и контроли за игри беа слични на оние на аркадните игри од 80-тите. Приближно 400 наслови на видео игри беа објавени на касети во текот на неговиот живот.

Atari 5200, објавен во 1982 година во САД

Оваа конзола за игри од втора генерација беше произведена за да се натпреварува со своите претходници Intellivision и ColecoVision, најпопуларните конзоли за игри на пазарот и, пред сè, најевтините. Atari 5200, кој никогаш не беше објавен во Франција, сакаше да ја демонстрира својата иновација преку своите 4 контролни порти и фиока за складирање. Сепак, конзолата очајно пропадна.

SNK's Neo-Geo, објавен во 1991 година во Јапонија, Royce на конзолите за игри!

Исто така познат како NeoGeo Advanced Entertainment System, конзолата Neo-Geo е идентична со аркадниот систем Neo-Geo MVS. Нивната 2D библиотека со игри е фокусирана на борбени игри и е со добар квалитет. Лице, пошироката јавност го смета за „луксузна“ конзола.

3DO интерактивен мултиплеер на Panasonic, објавен во 1993 година во Соединетите Американски Држави

Оваа конзола, со помодерен изглед од нејзините соработници, беше во согласност со стандардот 3DO (3D Objects) воспоставен од The ​​3DO Company, американска компанија за издавање видео игри. Неговата максимална резолуција беше 320×240 во 16 милиони бои и поддржуваше некои 3D ефекти. Содржеше една порта за џојстик, но дозволуваше каскадирање на 8 други. 700 долари.

Јагуар, лансиран во 1993 година во САД

И покрај неговото сонливо име и напредната технологија, Jaguar не издржа долго на пазарот. Последната кертриџ конзола издадена од Atari имаше релативно ограничена библиотека за игри, што може да го објасни нејзиниот неуспех.

Nuon – VM Labs – 2000 година

Во раните 2000-ти, излезе Nuon, технологија на VM Labs основана од поранешен човек на Atari, која овозможи додавање на видео компонента во DVD плеер. За оние кои се сеќаваат, Џеф Минтер беше еден од нивните развивачи на софтвер. Тој беше одговорен за Бура и сите негови варијанти и за нападот на мутантските камили. Ако идејата е атрактивна на хартија, само Тошиба и Самсунг скокнаа. Но, во споредба со Nintendo 64, а особено со PlayStation 2 и Dreamcast, беше тешко да се добие основа. Само 8 игри беа објавени за оваа поддршка, вклучувајќи ги и Tempest 3000 или Space Invaders XL

Микровизија – МБ – 1979 година

Game Boy (кој неодамна наполни 30 години) често погрешно се смета дека е првата пренослива конзола со заменливи касети. Па, всушност, му претходеше Microvision на MB (подоцна да стане Vectrex) речиси една деценија. На оваа долга машина веќе и беше дозволено да ужива во различни игри на крајот на 1979 година. Различно е потценување, бидејќи помеѓу производствените дефекти што го ограничуваа животниот век на екранот, компонентите и тастатурата, и неговите 12 наслови објавени за четири години, беше всушност не е забава. Сепак, може да се пофали дека е прва.

Phantom – Infinium Labs – откажано

Ајде да измамиме малку во ова рангирање и да го спомнеме Phantom, „конзолата“ која никогаш не ја виде светлината на денот, но која ги натера гејмерите да сонуваат за нови изданија во 2003 година. игри на моментот и оние на иднината. Но, и тоа беше неговата силна страна според неговите дизајнери, тој овозможи пристап до игри на барање, попознати како игри во облак, благодарение на неговиот хард диск и интернет конекција. Во 2003 година. Значи, ние сме многу понапред од OnLive, кој исто така се зафркна. Всушност, откако не успеа да најде доволно луди инвеститори за да ги собере потребните 30 милиони долари за проектот, Phantom беше положен и Infinium Labs, оттогаш преименувана во Phantom Entertainment, ги нула своите тастатури за да ги стави во скут. Веб-страницата е сè уште онлајн, а овие додатоци сè уште може да се купат. Но, внимавајте, не е ажуриран од 2011 година.

Гизмондо – Тигар Телематика – 2005 година

Тоа е машина која ни продаде сон пред да експлодира во воздух, како спектакуларната несреќа на Ферари Енцо во Малибу, која ги откри криминалните активности и џиновската измама на менаџерите на Тајгер Телематика. Оваа шведска компанија имаше, на хартија, одлична пренослива машина. Убав екран, многу копчиња за акција кои навестуваат одлична игра и одлични функции како GPS. Многу атрактивниот концепт привлече инвеститори, кои придонесоа милиони. Тајгер Телематика потоа може да си ги дозволи потребните лиценци за успех на нова машина како ФИФА или SSX. Но, набргу по лансирањето на конзолата, во октомври 2005 година, шведски таблоид откри дека компанијата имала врски со локалната мафија. Потоа, во февруари 2006 година, познатата несреќа на Ферари со Стефан Ериксон, еден од директорите на Гизмондо Европа, на бродот. За негова несреќа, истрагата за несреќата ги откри сите неправилности и Ериксон заврши во затвор заедно со други менаџери обвинети за измама и затајување данок. Беа објавени само 14 игри, од кои повеќе од половина беа објавени само во моментот на објавување.

Playdia – Bandai – 1994 година

90-тите беа одлично време за развој на конзоли од секаков вид. Bandai, кој поседува лиценци за сочни аниме како Dragon Ball, беше решен да влезе во играта. Резултатот беше Playdia, мултимедијална машина за забава за млади луѓе, а не вистинска конзола за игри. Всушност, ова е најсоодветниот термин, бидејќи од објавените триесет наслови, речиси сите се всушност интерактивни филмови базирани на добро познати лиценци како Dragon Ball, Sailor Moon или Kamen Rider. Ништо многу возбудливо, освен што конзолата дојде со инфрацрвен безжичен контролер, и тоа во далечната 1994 година.

Пипин - Apple Bandai - 1996 година

Не е тајна дека откако Стив Џобс беше принуден да ја напушти компанијата што ја основаше во 1985 година, сè отиде во вода. Беше создадена цела серија машини. Меѓу нив, Њутн, рана таблета која работеше само на половина пат; печатачи; камери; а во средината на сето тоа, конзола за игри. Дизајниран во соработка со Bandai, вториот беше одговорен за дизајнот самостојно, додека Apple ги обезбеди компонентите и оперативниот систем (Систем 7 за оние што знаат). За Bandai, тоа беше можност да профитира од озлогласеноста на Apple, додека за Apple беше можност да лансира основен Macintosh од 500 долари. За жал, ништо не одеше според планот. Датумот на лансирање во Јапонија беше одложен шест месеци, а нејзината огромна цена за конзола за игри ја спречи да се зацврсти на овој пазар на кој доминираат Nintendo, Sony и SEGA. Помалку од 80 игри беа објавени во Јапонија и околу 18 во САД. Вистински неуспех, продадени се само 42.000 примероци.

Super A'Can – Funtech – 1995 година

Југоисточна Азија е најпозната по привлечноста на црниот пазар. Официјалните игри или конзоли се толку скапи што гејмерите во овие области сметаат дека е попрофитабилно да купат целосно нелегална копија или клон. Но, Funtech, компанија од Тајван, сакаше да го проба во 90-тите. Резултатот од овој обид беше Super A'Can, 16-битна конзола со дизајн многу сличен на Super NES, но која беше пуштена во продажба во октомври 1995 година, во средината на 32-битната војна. Немаше никакви шанси и беа објавени само 12 игри. Загубите изнесуваа 6 милиони долари, што доведе до затворање на Funtech, кој ја уништи целата нејзина опрема за време на производството, а остатокот го продаде како резервни делови во САД.

Loopy – Casio – 1995 година

Играчка конзола наменета за средношколки/средношколци? Casio го направи тоа во 1995 година. Оваа втора конзола од производителот најпознат по своите калкулатори беше многу пред своето време во однос на перформансите. Loopy содржеше термички печатач во боја кој ви овозможи да печатите свои налепници од слики од екранот на една од десетте објавени игри. Очигледно, Casio ја направи нивната конзола за да се натпреварува со многуте пурикури што ги има во Јапонија. Но, се разбира, помеѓу застарените, но консолидирани 16-битни и растечкиот успех на 32-битните, Loopy не траеше долго и покрај неговата лажна добра идеја. Да, зошто жените мораат да се задоволат со конзола која не е баш добра, како да нема пристап до другите?

ВРВ – СЕГА – 1993 г

Кога голем производител цели на деца, го добивате SEGA PEAK. Во суштина тоа е Genesis со некои карактеристики специјално дизајнирани за едукативни игри. Почнувајќи со магичното пенкало, голем син молив закачен на основата на светло жолтата конзола. Касетите, наречени „Storyware“, беа обликувани како детска книга со приказни како и многу други. Книгата, која содржеше интерактивни кутии, беше вметната во горниот дел од конзолата. Со притискање на иглата, можете да нацртате или да извршите одредени дејства. Покрај тоа, полињата се менуваа со секоја свртена страница. Иако неговиот успех беше главно концентриран во Јапонија (повеќе од 3 милиони продадени единици), малкумина се сеќаваат дека го поминале нејзиниот пат.

FM Towns Marty – Fujitsu – 1993 година

Првата 32-битна конзола во историјата беше навистина јапонска, но тоа не беше PlayStation, далеку од тоа. Имаме тенденција да мислиме дека 32-битните конзоли се родени со луѓето кои ги направиле успешни. Не е вака. Првата конзола од оваа генерација дојде од пионерот на компјутерите во Јапонија, Fujitsu. По критичкиот и комерцијалниот успех на FM7, јапонската компанија одлучи да дизајнира нов компјутер, FM Towns, кој ќе се натпреварува со PC-98 на NEC. Така, со оглед на големината на пазарот на конзоли, директорите решија да направат верзија за домашни конзоли. Резултатот беше ФМ Таунс Марти. Опремена со CD-ROM-уред за игри и дискета за резервни копии (не можеме да го скриеме неговото потекло), оваа 32-битна конзола е компатибилна со сите игри на FM Towns. За жал, како и со компјутерот, не беше успех и покрај втората верзија со темно сива боја. Објавен во февруари 1993 година, единствениот албум на Марти на FM Towns е првиот во својата категорија, иако ова останува дискутабилно.

Канал Ф – Ферчајлд – 1976 година

Pioneer доколку ги има, Fairchild Channel F беше еден од првите, ако не и првиот, кој користеше касети базирани на ROM. Исто така познат како Fairchild Video Entertainment System, оваа машина беше објавена во 1976 година, пред Atari 2600 за околу десет месеци. Џери Лосон, еден од инженерите, беше одговорен за создавање на овие програмабилни касети, кои донекаде се користат и денес во Nintendo Switch. И покрај чудните и долги контролори, Canal F успеа да создаде добра ниша за себе на овој пазар за почеток. Со многу поуспешни игри од Одисеја, на пример, нејзиниот успех беше обезбеден.

GX-4000 – Амстрад – 1990 г

Кога еден моден производител на микрокомпјутери во Европа мисли дека светот на конзолите треба да биде сличен, се случува индустриската несреќа што е GX-4000 на Amstrad. Алан Шугар, шефот на британската компанија, сакал да влезе во собата. Кој е подобар начин да го направите тоа отколку со конзола за игри? Дополнително, со асортиманот на компјутери, доволно е да конвертирате еден од нив и тоа е тоа. Човек си замислува дека мислата била горе-долу иста кога ќе го види резултатот. Издаден во 1990 година, GX-4000 не е ништо повеќе од Amstrad CPC Plus 4 без тастатура. Игрите со касети се компатибилни, но не и најдобри. Популарни претежно во Европа, овие микрокомпјутери ги направија убавите денови на Французите да си играат со игрите на Loriciels или Infogrames. Но, не и GX-4000, кој беше напуштен помалку од една година по објавувањето.

PC-FX – NEC – 1994 година

Познатиот Tetsujin Project, за да се натпреварува со 32-те бита од тоа време, имаше и тешка задача да ја наследи една од најдобрите конзоли во историјата, PC Engine (или TurbografX-16 кај нас). Не знаеме дали овој притисок ја подобри генијалноста на дизајнерите или дали концептот се оддалечи за време на производството, но конзолата што ја виде светлината на денот во декември 1994 година наликуваше на компјутер и го носеше името PC-FX. Со цел да се подобри на ист начин како и компјутерот, машината набрзо бледнеше во споредба со конкуренцијата. Навистина, внатре нема 3D чип и затоа нема полигони на екранот. Овој неуспешен пресврт ќе биде причина за PC-FX и неговите 62 игри составени главно од интерактивни филмови.

Зодијак – Тапвејв – 2003 година

Уште една жртва на интернет балонот од раните 2000-ти, многу понапредниот Зодијак на Тапвејв (основан од поранешни вработени во Палм), сосед на Гугл во Маунтин Вју. Оваа пренослива конзола со модерен изглед (во втората верзија на фотографијата) беше објавена во 2003 година и, како што се очекуваше, го вклучи оперативниот систем Palm. Игрите може да се вчитаат на два начина: со поврзување на машината со компјутер и копирање на содржината од компјутерот на конзолата или со преземање на игрите на SD-картичка. И покрај некои интересни адаптации како Pro Skater 4 на Tony Hawk или Doom II, PSP на Sony беше тој што ќе го засени до тој степен што целосно ќе го сокрие.

N-Gage – Nokia – 2003 година

Ајде да го завршиме овој преглед на малку познати конзоли со спомнување на конзолата за полутелефон, половина игра на Nokia, N-Gage. Мобилните игри постојат долго време и финскиот производител го искористи тоа. Кога излезе во 2003 година, N-Gage беше посебен. И покрај прилично елегантен дизајн, уредот мораше да се држи на работ за време на телефонските разговори. Но, ергономските глупости не завршија тука. За да ги вметнете касетите во првиот модел, батеријата требаше да се отстрани. Тоа беше како сон. За среќа, оваа грешка беше поправена во N-Gage QD една година подоцна. Оваа машина видела одлични адаптации на популарните лиценци од тоа време како што се Worms, Tomb Raider, Pandemonium или Monkey Ball. Лесно се наоѓа денес, треба да ги задоволи колекционерите на кои им требаат љубопитници.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката