Онлајн шопинг

Дали ја знаете историјата на електронската трговија? Секојдневно присутен во животите на илјадници луѓе, развојот на електронската трговија можеби изгледа неодамнешен, но потребни се многу години пракса и совршенство.

На крајот на краиштата, овој модалитет, кој се роди во средината на 60-тите во Соединетите држави, еволуираше многу во текот на децениите, па дури и еден век.

За да ви помогне да дознаете за виртуелните продавници низ светот и како тие настанале, TecnoBreak подготви сеопфатна статија за историјата на е-трговијата.

Прочитајте и дознајте како и зошто се појави е-трговијата за да го промени начинот на кој купуваат потрошувачите од сите возрасти!

Како да ги видите објавите што ви се допаднале на Инстаграм

Сакате да најдете објава што ви го привлече вниманието? Инстаграм нуди начин да ги видите објавите што ви се допаднале на социјалната мрежа - оваа функција е корисна за наоѓање…

Како да го оневозможите автоматското најавување на Инстаграм на компјутер

Инстаграм овозможува пристап до прелистувачите на компјутер, исто така е можно да се зачува профилот и автоматски да се најавите без да мора повторно да ги внесувате корисничкото име и лозинката. Без ...

Што е инфографик?

Инфографиката е визуелен уред кој се користи за трансформирање на сложени информации во поразбирливи објаснувања за читателот. Можете да комбинирате графички елементи како дијаграми и ...

Бразил против Мароко | Како во живо да се гледа пријателскиот натпревар на селекцијата?

Репрезентацијата на Бразил оваа сабота (25) започнува нов циклус на Светското првенство. По фрустрацијата во Катар, тимот излегува на теренот за да се соочи со Мароко на стадионот Ибн Батута, во ...

Кое беше првото видео објавено на TikTok?

Лансиран во 2016 година, TikTok моментално е една од најпознатите социјални мрежи во светот што им овозможува на своите корисници да споделуваат кратки и опуштени видеа, кои се копирани од ривалските платформи...

Нагласи на НАСА: зелена комета, галаксија и + во астрофотографиите на неделата

Оваа недела, фотографиите кои се појавуваат на страницата AstronomyImage of the day се убави како и секогаш, но еве еден спојлер: овој пат шоуто беше на сметка на сликите на ...

Колку е добро за здравјето да ја одржуваме куќата чиста?

Експертите се загрижени дека порастот на пандемијата предизвика навики за чистење кои не се толку ефикасни во заштитата на здравјето. Според Меѓународниот научен форум за хигиена...

Што е електронска трговија?

Пред да го посетиме минатото на електронската трговија и да откриеме како настанала, подобро да разбереме што е оваа електронска трансакција, која е се поуспешна кај потрошувачите во различни сегменти.

Знаете кога го користите вашиот мобилен телефон или компјутер и наоѓате производ што сакате да го купите, со кликнување на него ќе бидете упатени на страница во тотално виртуелна продавница. Ова е е-трговија!

Историја на електронската трговија: еволуцијата на модалитетот

Односно, кога процесот на купување и продавање производи се врши преку електроника. Тие вклучуваат мобилни апликации и Интернет. На овој начин, можно е да се најдат виртуелни продавници во различни области и со трансакции извршени преку Интернет.

Кога се појави електронската трговија?

Како што споменавме на почетокот на статијата, електронската трговија се појави во средината на 1960-тите во САД. Во почетокот, нивниот главен фокус беше размена на датотеки со барања за нарачки, односно само покажување на сопственикот на бизнисот дека клиентот е заинтересиран да нарача одреден производ за купување.

Модалитетот настана кога телефонските и интернет компаниите почнаа да користат Електронска размена на податоци, или во бесплатен превод, Електронска размена на податоци. Тие беа наменети за споделување датотеки и деловни документи меѓу компаниите.

Така, со популаризацијата на алатката, особено меѓу самовработените, во 90-тите два економски гиганти почнаа да се интересираат за системот, Amazon и eBay.

Истовремено, платформите работеа на револуција во е-трговијата во Соединетите Држави, секогаш ставајќи го потрошувачот во центарот на вниманието. Како и, се разбира, помагајќи да се воспостават некои од стратегиите што се користат до ден-денес!

Но, со текот на годините и со успехот на компјутерите и интернетот во 90-тите, е-трговијата почна да добива се повеќе простор и во помалку развиените земји. Така, во 1996 година, во Шпанија се појавија првите записи за виртуелни продавници.

Сепак, дури со успехот на Submarino, во 1999 година, потрошувачите предизвикаа одреден интерес за купување книги преку Интернет, на пример.

Првите записи за е-трговија во Шпанија!

Историјата на електронската трговија во земјата е многу понова, меѓутоа, во раните години, дури и во 1990-тите, телефоните и компјутерите не беа вообичаени меѓу Шпанците. Така, може да се каже дека успехот на електронските трансакции започна во XNUMX век, со dial-up интернет.

Сепак, не можеме да заборавиме дека во 1995 година, писателот и економист Џек Лондон го лансираше Букнет. Виртуелната книжарница беше пионер во шпанската електронска трговија и дури се осмели да вети дека ќе ја направи нарачката во рок од 72 часа.

Историја на електронската трговија: еволуцијата на модалитетот

Во 1999 година продавницата беше купена и дури тогаш беше преименувана во Субмарино. Познатиот бренд кој денес го знаеме како дел од групата B2W, која е спојување на различни компании за е-трговија, како што се Lojas Americanas, Submarino и Shoptime.

Дополнително, во истата година се појавија големи играчи, односно големи инвеститори способни да работат со дигитални банки и да им овозможат на потрошувачите полесно да плаќаат.

Americanas.com и Mercado Livre, на пример, моментално се сметаат за двете најголеми продавници за е-трговија во Латинска Америка со големи играчи.

Главните предности на електронската трговија во моментов!

Замислете на крајот на XNUMX век и почетокот на XNUMX век, ако нешто толку ново како Интернетот може да им понуди толку многу предности на потрошувачите. Па, тоа беше една од причините што доведе до тоа електронската трговија да биде толку успешна како комерцијален модалитет во тоа време.

На крајот на краиштата, во услови на технолошки еволуции и развој на новиот век, електронските трансакции беа полесно достапни, со купувања 24/7.

Покрај широката разновидност на производи и услуги, брз и удобен пристап и, се разбира, најголемата предност за продавниците за е-трговија: меѓународен дострел!

Како созреваше е-трговијата со текот на годините?

Големото очекување за онлајн купување предизвика банкрот на илјадници компании уште пред да бидат присутни во виртуелниот свет. Така, со пукањето на „интернет балонот“ во 1999 година, многу претприемачи не беа сигурни како да почнат да инвестираат во овој нов модалитет.

Но, само две години подоцна, во 2001 година, пребарувачите како Cadê, Yahoo, Altavista и Google веќе имаа банери на онлајн продавници. Оваа година, дигиталната малопродажба се пресели околу 550 милиони R$ во Шпанија.

Во 2002 година, Submarino успеа да одржи рамнотежа помеѓу приходите и расходите од онлајн продажбата, што послужи како пример за созревање на другите електронски бизниси во земјата.

Доказ за тоа е што следната година, во 2003 година, Gol беше првата компанија која продаваше авионски билети преку Интернет. Истата година, во Шпанија се родени две големи имиња во е-трговијата, Флорес онлајн и Нетшоус.

Така, во 2003 година, прометот на шпанските виртуелни продавници беше 1,2 милијарди R$. Продажбата достигна околу 2,6 милиони потрошувачи низ целата земја.

Нова ера за електронска трговија!

Само две години подоцна, бројките за е-трговија во Шпанија се удвоија! Тоа е затоа што, речиси една деценија откако овде започна историјата на електронската трговија, во 2005 година, модалитетот достигна 2,5 милијарди R$ во продажба со вкупно 4,6 милиони потрошувачи целосно онлајн.

И порастот на продажбата на е-трговија не застана тука! Во 2006 година, продажбата на онлајн продавници во земјата ги надмина сите очекувања и достигна 76% во секторот, со вкупно 4,4 милијарди R$ и 7 милиони виртуелни клиенти.

Така, големите брендови како Pernambucanas, Marabraz, Boticário и Sony исто така почнаа да се продаваат на Интернет!

Проширување на електронската трговија во наредните години!

Со извонредноста на електронската трговија во 2006 година, очекувањата за следните години беа уште поголеми. Така, во 2007 година започна децентрализацијата на шпанската електронска трговија.

Популаризацијата и забрзаниот раст на врските спонзорирани од Google им овозможи на микро и малите бизниси исто така да започнат да инвестираат во главните совети за стратегии за е-трговија и дигитален маркетинг. Како резултат на тоа, тие почнаа да се натпреваруваат рамноправно со големите имиња на пазарот.

Така, во 2007 година, приходите од е-трговија во земјата достигнаа 6,3 милијарди R$, со 9,5 милиони потрошувачи.

Но, растот не застана тука! Следната година донесе уште повеќе изненадувања во историјата на електронската трговија. Тоа е затоа што, во 2008 година, феноменот на социјалните мрежи започна во Шпанија! Така, виртуелните продавници го користат проширувањето на каналите како Facebook и Twitter за да инвестираат во акции за промоција на нивните производи.

Оваа година, приходите од е-трговија ќе достигнат 8,2 милијарди R$ и, конечно, Шпанија достигна граница од 10 милиони е-потрошувачи. Само една година подоцна, во 2009 година, бројките за е-трговија во Шпанија претставуваат приход од 10,5 милијарди R$ и 17 милиони онлајн клиенти!

Еволуцијата на електронската трговија во последната деценија!

И, не залудно, во последната деценија модалитетот претставува 4% од вкупниот обем на малопродажба, со многу поголем потенцијал за раст во секторот.

Мобилниот, на пример, добива се повеќе сила и важност во електронските трансакции. Покрај тоа, со технолошкиот напредок во последната деценија, пристапноста и брзината на продавниците станаа уште поголеми, освојувајќи милиони нови потрошувачи.

Со иновациите, е-трговијата почна да инвестира во стратегии кои нудат попусти, ексклузивни понуди, па дури и сајтови со споредби на цени. Како резултат на тоа, помладите купувачи видоа уште повеќе придобивки од купувањето преку Интернет.
Нова деценија за историјата на електронската трговија!

Почнувајќи од 2010 година, со проширувањето на е-трговијата на мобилни телефони, онлајн продажбата продолжува значително да расте во земјата. Така, фактурниот број кој во 2011 година изнесуваше 18,7 милијарди R$ еволуираше на речиси 62 милијарди во 2019 година.

Понатаму, во 2020 година, според индексот MCC-ENET, шпанската е-трговија порасна за 73,88%. Раст од 53,83% во однос на 2019 година. Треба да се запомни дека ова зголемување главно се должи на социјалното дистанцирање како форма на превенција од СОВИД-19.

Дополнително, некои статии и категории исто така имаа зголемување на бројот на продажба и привлекување на потрошувачите. На блогот на Агенцијата FG ќе најдете и специјална статија за 10-те најпродавани производи за време на новата пандемија на коронавирус!

Иднината на електронската трговија во Шпанија!

Едно е сигурно, историјата на е-трговијата има уште многу да направи! На крајот на краиштата, технолошките иновации носат очекувања и предизвици за кои компаниите од различни сегменти мора да бидат подготвени.

Во таа смисла, некои од главните промени што ни ги носи еволуцијата на електронската трговија се, без сомнение, набавките преку гласовни команди и вештачката интелигенција. Тоа е затоа што ова е раст кој нема граници и секогаш е неопходно да се биде внимателен за да се гарантира мобилност и практичност за различни стандарди за потрошувачка!

Совети за купување преку Интернет

Кога купувате електроника и гаџети, има неколку работи што треба да ги имате на ум. Еден од најважните фактори е каде се купува производот. Секогаш барајте ги најдобрите зделки и попусти.

Првиот чекор за купување преку Интернет

Првото нешто што треба да направите е да изберете безбедно место за купување и да ја побарате најдобрата можна цена. На оваа точка треба да обрнете посебно внимание, бидејќи повеќето производи што се продаваат на Интернет имаат пониска цена.

Најдобри продавници и веб-страници за купување преку Интернет

Еден од најдобрите начини да ги најдете најдобрите зделки за технолошки производи е со користење на страница за споредба на цени. Ова ќе ви овозможи лесно да ги видите најдобрите онлајн продавници за купување со еден клик.

Добивањето зделка е можно ако барате со време и смирено. Во делот TecnoBreak Store ви прикажуваме широк асортиман на продавници со најдобри попусти и понуди.

Најдобри портали за купување преку Интернет

Порталите со најмногу понуди за технологија се eBay, Amazon, PC Components и AliExpress. Тие се портали со големо реноме и со многу предности. Треба да размислите и за начините на плаќање и испорака.

Во TecnoBreak нудиме алатка која ќе ви овозможи да ги споредите најдобрите цени и попусти од продавници како Amazon, PC Components, AliExpress и eBay. Ова ќе ви заштеди време и пари при купување.

топ 10 гаџети

Гаџетите како што се USB гејмерски слушалки, USB-C полнач за iPad и лаптоп или Samsung Galaxy S9 се меѓу најпопуларните во овој дел.

топ 10 видео игри

Игрите како League of Legends, Call of Duty: Black Ops 2 и FIFA 16 PS4 се едни од најпопуларните.

Со TecnoBreak.com ќе имате пристап до најдобрите попусти и понуди на гаџети и видео игри.

10-те најдобри игри за компјутер

PC игрите како GTA V PlayStation 4, Far Cry 4 и Call of Duty: Black Ops 2 се едни од најпопуларните.

10-те најдобри мобилни телефони од средна класа

Телефоните од средна класа како Samsung Galaxy J7, Motorola G5 или Samsung Galaxy Grand Premium се едни од најпопуларните.

Во TecnoBreak ви ги прикажуваме најдобрите понуди и попусти за технологија, електроника, паметни телефони, видео игри и гаџети.

Топ 10 телевизори за купување преку Интернет

Ако барате нов телевизор, изборот може да биде тежок. За среќа, во нашата виртуелна продавница ќе можете да ги видите Топ 10 телевизорите, со најдобри понуди и попусти на Интернет.

Кога купувате телевизор, постојат неколку фактори кои треба да ги земете во предвид, поради што ќе ви ги прикажеме Топ 10 телевизорите, со најдобри понуди и попусти.

Топ 10 машини за перење за купување преку Интернет

Купувањето нова машина за перење може да биде тешко, бидејќи има толку многу модели и функции на располагање. Затоа, овде ви ги прикажуваме Топ 10 машини за перење со најдобри понуди и попусти на интернет. Кога купувате нова машина за перење, треба да земете предвид неколку фактори.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката