Мултимедија

Стриминг видео, музика, па дури и игри е практика која сè уште беше во зародиш во 2010 година, но стана популарна во последните десет години и стана дел од секојдневниот живот на многу луѓе. Податоците од 2018 година покажуваат дека само Netflix учествува со 18% од глобалниот интернет сообраќај.

Во меѓувреме, услугите за стриминг музика сочинуваат речиси 80% од сите приходи на индустријата во 2019 година. Следно, ќе ја разгледаме еволуцијата на стриминг во неговите различни форми, од неговото појавување, доаѓањето во Шпанија, новитетите и иновациите во секторот во минатата деценија.

Marvel ги одложува Doctor Strange 2, Thor 4 и Black Panther 2; види нови датуми

Ќе треба да почекаме уште малку за да можеме да ги гледаме филмовите на Марвел во 2022. Дизни го смени распоредот на прикажување на своите изданија за следната година, одложувајќи го пристигнувањето на ...

Шестиот круг се претвора во тема на пагода во партнерство помеѓу јужнокорејска банда и Перикле; часовник

Признанието за шестиот круг дојде до музика, како што покажа неодамнешното видео што го објави Нетфликс во Шпанија. Интерфејсот за континуирана употреба го покани ансамблот на јужнокорејската пагода (да, пагода) да ...

ме заборави | Видеото покажува сличности помеѓу класичното и рестартирањето.

Од моментот кога бев заборавен дома, беше објавен Sweet Home, јавниот прием до рестартирањето беше малку измешан: ова произлегува од фактот дека додека лиценцата сам дома има ...

Од своето создавање во 2016 година, TecnoBreak беше некомплицирана технологија за своите читатели и на тој начин се етаблира како најголем портал за технолошки вести во Шпанија.

За да го прославиме ова, лансираме специјална серија за да не потсети како технологијата еволуираше во ова време. И не заборавајте дека можете да сметате на TecnoBreak за заедно да откриеме што не чека во наредните години.

2010 и 2011

Услугите за видео стриминг почнаа да функционираат во Соединетите Држави во 2006 година. Сепак, од 2010-тите овие платформи станаа усвоени и ги редефинираа начините на кои многу луѓе консумираат содржина, било да се тоа видеа, музика, филмови и серии, и во поново време дури и игри.

Два фактори ја овозможија оваа промена. Еден од нив е поевтинувањето на широкопојасен интернет пристап, со брзини доволни за да се справат со висококвалитетни преноси на слики во реално време. Другата е популаризација на уреди способни да ги искористат предностите на овие услуги, како што се новите телевизори и паметни телефони.

2011 година е пресвртница во историјата на стриминг бидејќи донесе две важни вести. Во Соединетите Држави, Hulu започна да експериментира со ексклузивна содржина: продукции создадени исклучиво за нејзината платформа за стриминг.

Исто така, во 2011 година, поранешниот Justin.tv создаде специфичен канал за игри, наречен Twitch, кој години подоцна стана репер во однос на животите и преносите на натпревари и еСпорт настани.

2012 и 2013

Во 2012 година, идејата за стриминг сè уште предизвикуваше љубопитност и стана популарна во земјата. Од една страна, удобноста да се види она што го сакате, во моментот кога сакате, плаќајќи фиксна сума месечно, беше привлечна за многу луѓе. Од друга страна, Нетфликс се соочи со критики за каталог составен исклучиво од стари филмови и серии со мала ротација во тоа време.

Во однос на функциите, големата новина во 2013 година беше појавата на профили во рамките на Нетфликс. Алатката постои до денес и се состои од создавање на неколку различни профили за користење во рамките на истата сметка.

Идејата за производство на ексклузивна содржина доби сила и во 2013 година, Нетфликс премиерно ја прикажа серијата House of Cards до голем успех. Исклучиво за сервисот, продукцијата е создадена со помош на податоци кои покажуваат дека публиката има латентен интерес за продукциите со актерот Кевин Спејси и дека зад политичката драма стои публика. Серијата беше огромен успех и практиката на стриминг услуги да создаваат свои блокбастер продукции стана вообичаена.

2014 и 2015

Во 2014 година, Spotify дебитираше на шпанскиот пазар како опција за платформа за стриминг на музика и подкаст, конкурентски на Deezer, присутна овде од 2013 година. Кога конечно беше отворен за јавноста, Spotify почна да наплатува месечен план за каталог кој вклучуваше шпански и меѓународни уметници.

Исто така, во 2014 година, Нетфликс виде една од неговите продукции како се натпреварува за прв пат на Оскарите: The Square, документарен филм за политичката криза во Египет во 2013 година, беше меѓу номинираните во категоријата.

Пристапноста до услугите за стриминг сè уште е предност на овој тип на услуга, но предлогот веќе не е евтин како порано. Цените на претплатите почнаа да растат во 2015 година, кога Нетфликс наметна прилагодување на претплатата што влијаеше и на оние кои се претплатиле од 2012 година по многу пониски цени.

Во 2014 година, оние кои веќе имаа 4K телевизор дома - и доволно брз интернет - можеа да се обидат да гледаат филмови и серии во таа резолуција преку Нетфликс. Денес, платформите за стриминг се еден од ретките начини на кои потрошувачите можат да најдат содржина во UHD резолуција.

2016 и 2017

Ова беше важна година бидејќи го означи доаѓањето на Amazon Prime Video во земјата. Стриминг сервисот на Амазон дојде како директен конкурент на Нетфликс и донесе предности како пониска цена, можност за преземање филмови и серии офлајн, како и ексклузивни продукции.

2017 година го означи доаѓањето на првата шпанска продукција во каталогот на Нетфликс. Серијата од 3%, со национално производство и дистрибуција, беше емитувана не само за шпанските претплатници, туку и за корисниците од другите земји на услугата. Исто така таа година, Нетфликс имплементирал карактеристика што се појавила кај неговите ривали: можност за преземање филмови и серии за офлајн гледање.

2018 и 2019

Во 2018 година, Нетфликс доживеа пробив во однос на содржината. Специјалната епизода Bandersnatch, од серијата Black Mirror, има интерактивен формат и му овозможува на корисникот да донесува одлуки во различни точки од заплетот, што ќе го обликува неговиот развој. Исто така во 2018 година, извонреден факт беше објавен во јавноста: тогаш сам Netflix претставуваше 15% од целиот интернет сообраќај на планетата.

Друг знак на овој период е популаризацијата на стриминг платформите, создавајќи сценарио на голема фрагментација. Зборувајќи само за големи платформи, во Шпанија е можно да се претплатите на Netflix, Amazon Prime Video, Apple TV +, Disney +, HBO Go, Globoplay и Telecine Play. Таков широк опсег на услуги го прави процесот на селекција поконфузен и може да ги зголеми трошоците доколку корисникот одлучи дека треба да се претплати на неколку платформи. Ова може да се случи ако сериите и филмовите што ви се допаѓаат се шират на неколку различни платформи.

Што се однесува до стриминг музиката, од своја страна, официјалните податоци на Американската асоцијација на рекорди (RIAA) покажуваат дека овој тип на услуга поместил 8.800 милиони долари во 2019 година, бројки што претставуваат 79,5% од вкупниот музички приход. индустријата во годината.

Исто така во 2019 година, во Шпанија дебитираше различен предлог за стриминг: DAZN. Фокусирана на спортот, услугата е наменета за оние кои сакаат да уживаат во директни преноси, или на барање, на спортски натпревари кои често немаат простор на телевизиските канали.

2020

Големата новина во 2020 година во однос на стриминг беше доаѓањето на услугата Disney + на шпанскиот пазар. Со телевизиски серии и филмови, како и ексклузивни продукции како што е The Mandalorian, базирани на универзумот на Star Wars, платформата има комбинација со Globoplay и е уште еден конкурент на сè пожестокиот пазар на видео услуги во живо на Интернет.

Во годината обележана со пандемијата на коронавирус, услугите за стриминг станаа уште порелевантни во рутината на многу луѓе кои мораа да поминуваат повеќе време дома. Во некои случаи, платформите креираа промотивни акции и објавуваа бесплатни содржини. Исто така, во 2020 година, Амазон ги лансираше Prime Video Channels, кои додаваат канали на услугата за стриминг во пакети кои се наплаќаат одделно.

Конечно, во август, Мајкрософт го објави официјалното пристигнување на xCloud: услуга за стриминг која ви овозможува да играте неодамнешни игри на кој било уред со Android, сè што ви треба е стабилна интернет конекција. Услугата на Microsoft е прва од ваков вид официјално во Шпанија и е слична на предлозите како Google Stadia, PlayStation Now и Amazon Luna, сите достапни само во странство.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката