Технолошки зделки

Најдобар iPhone на пазарот: кој да го купам?

Apple е производител препознатлив по високиот квалитет на своите уреди, а многу корисници не се откажуваат од оперативниот систем iPhone, iOS, да го заменат дури и со најдобриот Android што постои во светот.

Ако сте фанатик на iPhone и барате подобар модел или едноставно сте љубопитни кои се најдобрите, еве ги заокруживме првите 5 паметни телефони на Apple досега (всушност има 8 паметни телефони, бидејќи ги групиравме моделите кои се разликуваат само во големина, како што се iPhone XS и iPhone XS Max, надвор од линијата iPhone 11).

Најдобрите паметни телефони на Apple

Оваа листа ќе се ажурира редовно, така што секогаш ќе ги имате најдобрите iPhone-и издадени од Apple. Во некои земји од Латинска Америка, на пример, најдобрата опција е да купите iPhone од 2 или 3 претходни генерации, бидејќи тие се попогодни во однос на трошоците/придобивките.

1. iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max

Најновите iPhone-и се генерално најдобри. Линијата 11 беше контроверзна, со комплет фотоапарат кој се сметаше за чуден затоа што има несиметричен блок со три објективи. Овој блок стана стандарден за употреба во други паметни телефони објавени подоцна.

Apple iPhone 11 Pro, 256 GB, Space Grey (обновен)
 • 5.8-инчен Super Retina XDR OLED дисплеј
 • Отпорност на вода и прашина (4 метри до 30 минути, IP68)
 • Систем со тројна камера од 12 Mpx со широк агол, ултра широк агол и телефото; Ноќен режим, режим на портрет и 4K видео до 60 f/s
Apple iPhone 11 Pro Max 256GB - злато - отклучен (обновен)
 • 6.5-инчен Super Retina XDR OLED дисплеј
 • Отпорност на вода и прашина (4 метри до 30 минути, IP68)
 • Систем со тројна камера од 12 Mpx со широк агол, ултра широк агол и телефото; Ноќен режим, режим на портрет и 4K видео до 60 f/s

Последно ажурирање на 2022 / Поврзани врски / Слики од API за рекламирање производи на Amazon

Apple iPhone 11 Pro Max беше лансиран во септември 2019 година. Доаѓаше со Apple A13 Bionic чипсет, Apple GPU, сет на меморија: 64GB и 6GB RAM, 256GB и 6GB RAM, 512GB и 6GB RAM.

Батеријата е 3500 mAh. Екранот од 6.5, со резолуција од 1242 x 2688 пиксели и густина на пиксели од 456 ppi, користи OLED технологија со заштита од стакло отпорно на гребење.

Камерите се: 12 MP, f/1.8 + 12 MP, f/2.0, 52 mm (телефото) 2x оптички зум + 12 MP, f/2.4, 13 mm (ултраширок). Предна камера од 12 MP, f/2.2.

2. iPhone XS Max и iPhone XS

Двата уреди ги ставаме на исто место бидејќи се практично исти, она што се менува е само неколку делови од инч на екранот, но ајде да разговараме за ова посебно.

Apple iPhone XS 64 GB Space Grey (обновен)
 • супер ретина дисплеј; 5,8-инчен (дијагонален) OLED дисплеј со повеќе допир
 • 12.mpx двојна камера со двојна оптичка стабилизација на сликата и 7.mpx вистинска длабочина предна камера: режим на портрет, портретно осветлување,...
 • лице-ид; користете ID на лице за да плаќате во продавници, апликации и веб-страници со вашиот iPhone
Apple iPhone XS Max 64 GB злато (обновен)
 • супер ретински дисплеј; 6,5-инчен (дијагонален) OLED дисплеј со повеќе допир
 • 12.mpx двојна камера со двојна оптичка стабилизација на сликата и 7.mpx вистинска длабочина предна камера: режим на портрет, портретно осветлување,...
 • лице-ид; користете ID на лице за да плаќате во продавници, апликации и веб-страници со вашиот iPhone

Последно ажурирање на 2022 / Поврзани врски / Слики од API за рекламирање производи на Amazon

Врвот на најновите изданија на Apple е несомнено iPhone XS Max. XS Max има 6.5-инчен OLED Super Retina дисплеј, во рамка од 6.2 x 3.1 x 0.3 инчи, со поддршка за Dolby Vision, шарен и многу остар.

Двата уреди се опремени со моќниот A12 Bionic чипсет, како и со 4GB RAM. Има и TrueDepth сензор за брзо Facial ID и отклучување Animoji. Двете задни камери нудат 2x зум и режим на портрет.

iPhone XS е со иста големина како и неговиот претходник iPhone X, со екран од 5,8 инчи, кој не е толку надуен како брат и сестра XS Max од 6,5 инчи, но сепак е одличен за гледање видеа или играње игри.

3.iPhone XR

iPhone XR е одлична опција за оние кои не сакаат (или не можат) да ја платат цената на iPhone XS, но сепак сакаат надграден уред.

Ова е „евтиниот“ iPhone на Apple меѓу оние што неодамна беа лансирани, како и најдобриот уред на листата во однос на траењето на батеријата и има различни бои, како сина, бела, црна, жолта, корална и црвена, што е во контраст со повеќето популарни бои.меки iPhone XS и iPhone XS Max.

101,00 евра
Apple iPhone XR 64 GB бело (обновен)
 • 6,1-инчен (дијагонален) LCD екран со повеќе допир со IPS технологија
 • Камера од 12.mpx со оптичка стабилизација на сликата и предна камера со вистинска длабочина од 7.mpx: режим на портрет, осветлување на портрет,...
 • лице-ид; користете ID на лице за да плаќате во продавници, апликации и веб-страници со вашиот iPhone

Последно ажурирање на 2022 / Поврзани врски / Слики од API за рекламирање производи на Amazon

Но, големите разлики помеѓу XR и XS/XS Max се повеќе естетски, бидејќи имаат некои важни сличности: брзиот A12 Bionic чипсет на Apple и две камери на задната страна.

Накратко, iPhone XR е поевтин, пошарен, има голем екран од 6.1 инчи, што може да се гледа како средина помеѓу iPhone XS и XS Max. Овој екран е доволен за повеќето луѓе, особено за оние кои не инсистираат на OLED екран.

4. iPhone X

iPhone X беше најскапиот уред што Apple некогаш го објавил, пред да се појави iPhone XS Max една година подоцна. Пристигнувањето на вториот ја одбележа и одлуката на Apple да престане да го продава iPhone X во својата официјална продавница, иако уредот може да се најде на продажба во други продавници.

Apple iPhone X 64GB Сребрена (обновена)
 • супер ретински дисплеј; 5,8-инчен (дијагонален) OLED дисплеј со повеќе допир
 • Двојна камера од 12mp со двојна оптичка стабилизација на сликата (оис) и предна камера со вистинска длабочина од 7mp; modalità ritratto e...
 • лице-ид; користете ID на лице за да плаќате во продавници, апликации и веб-страници со вашиот iPhone

Последно ажурирање на 2022 / Поврзани врски / Слики од API за рекламирање производи на Amazon

Со прекрасен дизајн, речиси без рамка и повеќе најсовремена технологија отколку што можете да користите, iPhone X сè уште е одлична опција. Најдобрите моменти вклучуваат одлична камера со телефото објектив, импресивно траење на батеријата и безбедност на Face ID, што ви овозможува да го отклучите паметниот телефон користејќи го лицето.

5. iPhone 8/8Plus

Ако сакате големи екрани, но немате доволно ресурси за да инвестирате во iPhone XS Max или дури и iPhone XR, добра опција е да купите iPhone 8 Plus. Или ако гледате дури и малку помал екран, но вашата главна грижа се трошоците без да ги жртвувате перформансите, iPhone 8 е лесен избор.

Apple iPhone 8 Plus 256GB Space Grey (обновен)
 • 5,5-инчен (дијагонален) LCD дисплеј со мулти-допир со широк екран со IPS технологија
 • Двојни камери од 12 мегапиксели со оптичка стабилизација на сликата, режим на портрет, осветлување на портрет и 4K видео и 7 мегапикселна FaceTime HD камера со...
 • Допрете ID. Користете Touch ID за плаќање во продавници, апликации и веб-локации со вашиот iPhone

Последно ажурирање на 2022 / Поврзани врски / Слики од API за рекламирање производи на Amazon

И двата беа објавени во 2017 година, заедно со iPhone X, и се најмоќните модели со класичен дизајн на копчињата за почеток. Всушност, на повеќето корисници сè уште им е полесно да се движат на iPhone со сензор за отпечатоци од прст и копчето Home.

Овој дизајн помага да се забрзаат вашите активности преку мултитаскинг, а iPhone 8 е навистина со една рака, благодарение на помалиот екран и функциите за пристапност. Исто така, процесорската моќ и камерите остануваат конкурентни.

Избегнувајте ги овие iPhone-и

iPhone 6S, iPhone SE и порано

iPhone 6S/6S Plus и iPhone SE, и сите други iPhone пред него, најверојатно ќе се најдат во продавниците и за препродажба користени, но веќе не вредат. Тие немаат процесорска моќ за задоволително следење на апликациите и ажурирањата во наредните години. Тие исто така не се водоотпорни, а технологијата на нивната камера не е толку рафинирана како поновите модели.

Бидејќи Apple повеќе не ги продава, можете да изберете да ги прекинете ажурирањата на софтверот во секое време во наредните години. Освен ако немате можност да купите еден од овие постари модели за многу малку пари, повеќе вреди да се инвестира во iPhone 7 или понов.

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката