Таблети

Верувале или не, таблетите не се појавија на пазарот како сјајните, тенки и стилски гаџети што се денес. Тие, исто така, не излегоа од ведро небо во 2010 година како iPad.

Зад нив се крие богата историја која датира скоро пет децении. Следете го додека накратко ја објаснуваме историјата на овие мали компјутери и технолошкиот напредок што ги направи она што се денес.

Историјата на таблетите

Како да го ажурирате iPad? Решенија за неодамнешни и стари модели

Како да го ажурирате iPad? Решенија за неодамнешни и стари модели

Од неговото оригинално лансирање во 2010 година, iPad имаше неколку модели кои се поделени во четири линии: оригинал, Air, mini и Pro. Некои од постарите веќе не може да се надградат на верзии повеќе ...

OPPO Pad Air е следниот таблет со Android што ќе се појави на пазарот во 2022 година

OPPO, кинески производител веќе етаблиран во Шпанија, се подготвува да лансира нов Android таблет на пазарот кој ќе се фокусира на леснотијата, квалитетот на градбата и перформансите. На ...

Samsung Galaxy Tab A7 2022: евтиниот таблет ги открива своите тајни

Samsung Galaxy Tab A7 Таблетот од првата генерација беше претставен од јужнокорејскиот гигант во средината на 1 година. Оттогаш, тој е еден од најдобрите евтини таблети што можете да ги купите денес, ...

(Мини-преглед) Samsung Tab S8+: Најдобар таблет со Android?

Дали сè уште се сеќавате на светот пред Ковид? Неспорно е дека во тоа време светот на Андроид таблетите не минуваше низ лесни денови, при што многу од референтните производители го напуштаа бродот...

Во 1972 година, Алан Кеј, американски компјутерски научник, го смислил концептот на таблет (наречен Dynabook), кој детално го опишал во неговите подоцна објавени списи. Кеј замислил персонален компјутерски уред за деца кој ќе работи речиси како компјутер.

Dynabook се состоеше од светло пенкало и имаше тенко тело со дисплеј од најмалку милион пиксели. Различни компјутерски инженери предложија делови од хардвер што би можеле да работат за да ја направат идејата успешна. Сепак, времето сè уште не беше, бидејќи лаптопите не беа ни измислени.

1989: Ера на тули

Првиот таблет компјутер дебитираше на пазарот во 1989 година под името GRidPad, име измислено од Grid System. Сепак, пред тоа имаше графички таблети кои се поврзуваа со компјутерски работни станици. Овие графички таблети овозможија да се создадат различни кориснички интерфејси, како што се анимација, цртеж и графика. Тие работеа како сегашниот глушец.

GRidPad не беше ни блиску до она што го детализираше Dynabook. Тие беа гломазни, тежеа околу три килограми, а екраните беа далеку од реперот на Кеј со милиони пиксели. Уредите исто така не беа прикажани во сива скала.

1991: подемот на PDA

Во раните 90-ти, личните дигитални асистенти (PDA) се појавија на пазарот со голема брзина. За разлика од GRidPad, овие компјутерски уреди имаа доволна брзина на обработка, правична графика и можеа да одржуваат дарежливо портфолио на апликации. Компании како Nokia, Handspring, Apple и Palm се заинтересираа за PDA уредите, нарекувајќи ги технологија за пресметување со пенкало.

За разлика од GRidPads кои работеа MS-DOS, компјутерските уреди со пенкало користеа PenPoint OS на IBM и други оперативни системи како Apple Newton Messenger.

1994: Излезе првиот вистински таблет

Во доцните 90-ти, романската идеја за сликата на таблетот на Кеј беше завршена. Во 1994 година, Fujitsu го издаде таблетот Stylistic 500 кој се напојуваше со процесор на Intel. Овој таблет дојде со Windows 95, кој се појави и во неговата подобрена верзија, Stylist 1000.

Меѓутоа, во 2002 година, сè се промени кога Мајкрософт, предводен од Бил Гејтс, го претстави таблетот Windows XP. Овој уред се напојуваше со технологијата Comdex и требаше да биде откровение на иднината. За жал, Windows XP таблетот не успеа да ја исполни својата возбуда бидејќи Мајкрософт не можеше да го интегрира оперативниот систем Windows базиран на тастатура во уред со 100% овозможен допир.

2010: Вистинскиот договор

Дури во 2010 година, компанијата на Стив Џоб, Apple, го претстави iPad, таблет кој нуди се што корисниците сакаат да видат во Dynabook на Kay. Овој нов уред работеше на iOS, оперативен систем кој дозволуваше лесни функции за прилагодување, интуитивен екран на допир и употреба на гестови.

Многу други компании ги следеа стапките на Apple, објавувајќи презамислени дизајни на iPad, што доведе до заситеност на пазарот. Подоцна, Мајкрософт ги поправа своите претходни грешки и создаде попријателски на допир, конвертибилен Windows таблет кој функционираше како лесни лаптопи.

таблети денес

Од 2010 година, немаше многу повеќе откритија во технологијата за таблети. Од почетокот на 2021 година, Apple, Microsoft и Google досега се главните играчи во секторот.

Денес, ќе најдете фенси уреди како што се Nexus, Galaxy Tab, iPad Air и Amazon Fire. Овие уреди нудат стотици милиони пиксели, работат со широк опсег на виџети и едвај користат пенкало како кај Кеј. Можеби може да се каже дека го надминавме она што го замисли Кеј. Времето ќе открие каков понатамошен напредок може да добиеме во технологијата за таблети во иднина.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката