Мобилни телефони

Некогаш имаше некои инженери кои решија да го променат текот на историјата. Размислувајќи за начин да ја направат комуникацијата поефикасна и лесна, тие имаа брилијантна идеја да создадат систем способен за комуникација помеѓу безжични телефони.

Идејата не беше толку лоша, но тогашната технологија не помогна многу. Сè започна во 1947 година, но идеите не отидоа многу подалеку од теоријата и малку практиката.

Вистинската историја на мобилниот телефон, познат и како мобилен телефон, започна во 1973 година, кога беше направен првиот повик од мобилен телефон на фиксна.

Тоа беше од април 1973 година кога сите теории покажаа дека мобилниот телефон функционира совршено и дека мрежата на мобилни телефони предложена во 1947 година била правилно дизајнирана. Ова беше не многу познат момент, но секако беше настан одбележан засекогаш и кој целосно ја промени историјата на светот.

8 магии за Хари Потер што можете да ги фрлите на iPhone

8 магии за Хари Потер што можете да ги фрлите на iPhone

Можете да ја научите Siri одредени команди за фрлање магии на Хари Потер на iPhone. Тоа е забавен начин да се направат одредени процеси поагилни, како што се отворање апликации и вклучување на батериската ламба на ...

Doogee S99 ќе биде првиот солиден мобилен со ноќно гледање од 64 MP

Doogee S99 ќе биде првиот солиден мобилен со ноќно гледање од 64 MP

За Doogee, компанијата специјализирана за производство на достапни и издржливи телефони, месец декември го означува месецот на жетвата. Заедно со лансирањето на неговиот предводник V30 кој...

Samsung ја открива иднината на чиповите: „3 нанометри во 2022 година, 2 nm во 2025 година“

Самсунг Електроникс, светски лидер во технологијата на полупроводници, денеска ги откри своите проекти за развој на миграција до чипови од 3 и 2 нанометри врз основа на нашата рамка ...

историја на мобилни телефони

Откако беше создаден во 1973 година од Мартин Купер, мобилниот телефон еволуираше со скокови и граници. Во раните години, комплетите беа тешки и огромни, плус чинеше доста пари. Денес, практично секој може да поседува евтин уред кој тежи помалку од 0,5 фунта и е помал од вашата рака.

1980-ти: раните години

Неколку производители тестираа помеѓу 1947 и 1973 година, но првата компанија што покажа работен уред беше Motorola. Името на уредот беше DynaTAC и не беше за продажба на јавноста (тоа беше само прототип). Првиот модел што комерцијално излезе во САД (некои други земји веќе добија телефони од други брендови) беше Motorola DynaTAC 8000x, односно десет години по првиот тест.

Поранешниот вработен во Моторола, Мартин Купер, го претстави првиот мобилен телефон во светот, Motorola DynaTAC, на 3 април 1974 година (приближно една година по неговото создавање).

Стоејќи во близина на хотелот „Њујорк Хилтон“, тој постави базна станица преку улицата. Искуството функционираше, но беше потребна една деценија за мобилниот телефон конечно да стане јавен.

Во 1984 година, Motorola го објави Motorola DynaTAC на јавноста. Содржеше основна подлога за броеви, екран со една линија и лоша батерија со само еден час време за разговор и 8 часа време на чекање. Сепак, тоа беше револуционерно за тоа време, поради што само најбогатите можеа да си дозволат да купат еден или да платат за говорна услуга, што чинеше доста.

DynaTAC 8000X измери 33 сантиметри во висина, 4,5 сантиметри во ширина и 8,9 сантиметри во дебелина. Тежеше 794 грама и можеше да меморира до 30 броеви. ЛЕД-екранот и релативно големата батерија го задржаа неговиот „кутиран“ дизајн. Работеше на аналогна мрежа, односно NMT (нордиски мобилен телефон), а неговото производство беше прекинато дури во 1994 година.

1989: инспирација за телефони на преклоп

Шест години по излегувањето на DynaTAC, Motorola отиде чекор понатаму, претставувајќи го она што стана инспирација за првиот телефон на преклопување. Наречен MicroTAC, овој аналоген уред воведе револуционерен проект: уредот за снимање глас преклопен преку тастатурата. Дополнително, измери повеќе од 23 сантиметри кога ќе се расклопи и тежеше помалку од 0,5 килограми, што го прави најлесниот мобилен телефон некогаш произведен до тоа време.
1990-тите: вистинската еволуција

Во текот на 90-тите почна да се формира онаа модерна клеточна технологија што ја гледате секој ден. Во овој бурен период се појавија првите високотехнолошки, дигитални сигнални процесори (iDEN, CDMA, GSM мрежи).

1993: првиот паметен телефон

Додека личните мобилни телефони постојат од 1970-тите, создавањето на паметниот телефон ги возбуди американските потрошувачи на сосема нов начин.

На крајот на краиштата, трите децении помеѓу првиот мобилен телефон и првиот паметен телефон го видоа доаѓањето на модерниот интернет. И тој изум го поттикна самиот почеток на феноменот на дигиталните телекомуникации што го гледаме денес.

Во 1993 година, IBM и BellSouth ги здружија силите за да го лансираат IBM Simon Personal Communicator, првиот мобилен телефон кој вклучува PDA (Персонален дигитален асистент) функционалност. Не само што можеше да испраќа и прима гласовни повици, туку служеше и како адресар, калкулатор, пејџер и факс. Дополнително, за прв пат понуди екран на допир, овозможувајќи им на клиентите да ги користат прстите или пенкалото за да остваруваат повици и да создаваат белешки.

Овие карактеристики беа различни и доволно напредни за да го сметаат за достоен за титулата „Првиот паметен телефон во светот“.

1996: првиот преклопен телефон

Половина деценија по објавувањето на MicroTAC, Motorola објави ажурирање познато како StarTAC. Инспириран од својот претходник, StarTAC стана првиот вистински телефон на преклопување. Работеше на GSM мрежи во Соединетите Држави и вклучуваше поддршка за СМС текстуални пораки, додаде дигитални функции како што е книга за контакти и беше првиот што поддржуваше литиумска батерија. Покрај тоа, уредот тежел само 100 грама.

1998: првиот Candybar телефон

Nokia се појави на сцената во 1998 година со телефонот со дизајн на candybar, Nokia 6160. Тежи 160 грама, уредот имаше монохроматски дисплеј, надворешна антена и батерија на полнење со време за разговор од 3,3 часа. Поради својата цена и леснотијата на користење, Nokia 6160 стана најпродаваниот уред на Nokia во 90-тите.

1999: претходник на паметниот телефон BlackBerry

Првиот мобилен уред на BlackBerry се појави во доцните 90-ти како двонасочен пејџер. Имаше целосна QWERTY тастатура и можеше да се користи за испраќање и примање текстуални пораки, е-пошта и страници.

Покрај тоа, понуди 8-линиски дисплеј, календар и организатор. Поради недостаток на интерес за мобилни уреди за е-пошта во тоа време, уредот го користеа само оние поединци кои работеа во корпоративната индустрија.

2000-ти: доба на паметниот телефон

Новиот милениум со себе донесе појава на интегрирани камери, 3G мрежи, GPRS, EDGE, LTE и други, како и конечна дифузија на аналогната мобилна мрежа во корист на дигиталните мрежи.

Со цел да се оптимизира времето и да се обезбедат повеќе дневни погодности, паметниот телефон стана неопходен, бидејќи овозможи сурфање на Интернет, читање и уредување текстуални датотеки, табели и брз пристап до е-пошта.

Дури во 2000 година паметниот телефон беше поврзан на вистинска 3G мрежа. Со други зборови, беше изграден стандард за мобилни комуникации за да им се овозможи на преносните електронски уреди безжичен пристап на Интернет.

Ова ја зголеми предноста за паметните телефони сега овозможувајќи работи како видео конференции и испраќање големи прилози за е-пошта.

2000: првиот блутут телефон

Телефонот Ericsson T36 ја воведе Bluetooth технологијата во мобилниот свет, овозможувајќи им на потрошувачите безжично да ги поврзат своите мобилни телефони со нивните компјутери. Телефонот исто така понуди поврзување низ целиот свет преку опсегот GSM 900/1800/1900, технологијата за препознавање глас и Aircalendar, алатка која им овозможува на потрошувачите да добиваат ажурирања во реално време на нивниот календар или адресар.

2002: првиот BlackBerry паметен телефон

Во 2002 година, Research In Motion (RIM) конечно полета. BlackBerry PDA беше првиот што имаше мобилно поврзување. Работејќи преку GSM мрежа, BlackBerry 5810 им овозможи на корисниците да испраќаат е-пошта, да ги организираат своите податоци и да подготвуваат белешки. За жал, му недостасуваа звучник и микрофон, што значи дека неговите корисници беа принудени да носат слушалки со прикачен микрофон.

2002: првиот мобилен телефон со камера

Sanyo SCP-5300 ја елиминира потребата за купување камера, бидејќи беше првиот мобилен уред што вклучуваше вградена камера со посебно копче за слика. За жал, тој беше ограничен на резолуција од 640x480, дигитален зум од 4x и опсег од 3 метри. Без разлика на тоа, корисниците на телефонот можеа да фотографираат во движење и потоа да ги испратат на нивниот компјутер користејќи пакет софтвер.

2004: првиот ултра тенок телефон

Пред да се појави Motorola RAZR V3 во 2004 година, телефоните се стремат да бидат големи и гломазни. Razr го промени тоа со својата мала дебелина од 14 милиметри. Телефонот имаше и внатрешна антена, хемиски гравирана тастатура и сина позадина. Тоа беше, во суштина, првиот телефон создаден не само за да обезбеди одлична функционалност, туку и да зрачи со стил и елеганција.

2007: Apple iPhone

Кога Apple влезе во индустријата за мобилни телефони во 2007 година, сè се промени. Apple ја замени вообичаената тастатура со тастатура со повеќе допир што им овозможува на клиентите физички да се чувствуваат како манипулираат со алатките за мобилни телефони со прстите: кликнување на линкови, растегнување/смалување на фотографиите и прелистување низ албуми.

Покрај тоа, ја донесе и првата платформа полна со ресурси за мобилни телефони. Тоа беше како да земете оперативен систем од компјутер и да го ставите на мал телефон.

iPhone не само што беше најелегантниот уред со екран на допир што се појави на пазарот, туку беше и првиот уред што понуди целосна, неограничена верзија на интернет. Првиот iPhone им даде на потрошувачите можност да прелистуваат на веб исто како на десктоп компјутер.

Тој можеше да се пофали со траење на батеријата од 8 часа разговор (надминувајќи ги паметните телефони од 1992 година со еден час траење на батеријата) како и 250 часа во мирување.

Карактеристики на паметен мобилен телефон

порака

Незаменлив ресурс за многу луѓе е услугата за текстуални пораки (SMS). Малкумина го знаат тоа, но првата СМС порака беше испратена во 1993 година преку фински оператор. Беше потребно долго време сета оваа технологија да пристигне во Латинска Америка, на крајот на краиштата, операторите сè уште размислуваа да инсталираат фиксни телефони за клиентите.

СМС пораките во тоа време не беа голема работа, бидејќи беа ограничени на неколку знаци и не дозволуваа употреба на акценти или специјални знаци. Покрај тоа, беше тешко да се користи услугата СМС, бидејќи беше неопходно, покрај мобилниот телефон, мобилниот телефон на примачот да биде компатибилен со технологијата.

Мобилните телефони способни да испраќаат текстуални пораки обично биле опремени со алфанумеричка тастатура, но уредот морал да вклучува букви наместо бројки.

рингтоновите

Мобилните телефони донесоа малку иритирачки ѕвона, а во меѓувреме со напредокот на технологијата кај операторите и уредите, почнаа да се појавуваат персонализирани монофонични и полифонични мелодии, фактор што ги натера луѓето да трошат многу пари само за да ги имаат омилените песни.

екрани во боја

Без сомнение, сè беше најдобро за потрошувачите, но сепак нешто недостасуваше за да се комплетира мобилниот телефон: тоа беа боите. Уредите со монохроматски екрани едноставно не пренесоа сè што нашите очи можеа да разберат.

Потоа, производителите воведоа екрани со сиви скали, ресурс што овозможуваше да се разликуваат сликите. И покрај тоа, никој не беше задоволен, бидејќи сè изгледаше толку нереално.

Кога се појавија првите четири илјади мобилни телефони во боја, луѓето мислеа дека светот завршува, бидејќи тоа беше неверојатна технологија за толку мал гаџет.

Не требаше многу време уредите да добијат екрани со неверојатни 64.000 бои, а потоа се појавија екрани со до 256 бои. Сликите веќе изгледаа реално и немаше начин да се забележи недостатокот на бои. Очигледно, еволуцијата не запре и денес мобилните телефони имаат 16 милиони бои, ресурс кој е од суштинско значење за уредите со висока резолуција.

Мултимедијални пораки и интернет

Со можноста за прикажување шарени слики, на мобилните телефони не им требаше долго време да го добијат ресурсот на познатите мултимедијални MMS пораки. Мултимедијалните пораки, на почетокот, би биле корисни за испраќање слики на други контакти, меѓутоа, со еволуцијата на услугата, MMS стана услуга која поддржува дури и испраќање видеа. Тоа е речиси како испраќање е-пошта.

Она што сите го сакаа конечно беше достапно на мобилните телефони: интернетот. Се разбира, интернетот до кој се пристапува преку мобилен телефон не наликува на интернетот што луѓето го користат на компјутерите, но тоа би требало да еволуира многу наскоро. Потребни се портали за креирање мобилни страници (т.н. WAP страници), со намалена содржина и малку детали.

Денешните паметни телефони

Има голема разлика во хардверот од 2007 до денес. Накратко, сè е понапредно.

– Има многу повеќе меморија
– Уредите се многу побрзи и помоќни
– Можете да користите повеќе апликации во исто време
– Камерите се HD
– Пренесувањето музика и видео е лесно, како и онлајн игрите
– Батеријата трае со денови наместо со минути или неколку часа

На пазарот на паметни телефони еволуираа два главни оперативни системи. Андроидот на Google е усвоен од различни производители на хардвер за да се натпреварува со iOS на Apple.

Во моментов победува Android, кој има најголем удел на светскиот пазар, со повеќе од 42%.

Благодарение на овие достигнувања, повеќето луѓе можеа да ги заменат своите дигитални фотоапарати и iPod-и (mp3 плеери) со своите телефони. Додека iPhone-ите вредат повеќе поради сетот на функции, уредите со Android станаа пораспространети затоа што се попристапни.

Иднината на паметните телефони

Раните паметни телефони како Сајмон од IBM ни дадоа увид што би можеле да бидат мобилните уреди. Во 2007 година, неговиот потенцијал беше целосно трансформиран од Apple и неговиот iPhone. Сега, тие продолжуваат да стануваат главен дел од нашиот секојдневен живот.

Од замените на нашите дигитални камери и музички плеери, до личните асистенти како Siri и гласовното пребарување, престанавме да ги користиме нашите паметни телефони само за да комуницираме едни со други.

Еволуцијата не може да запре, па производителите не престануваат да лансираат повеќе уреди, со пософистицирани карактеристики и уште поинтересни функции.

Напредокот на паметните телефони продолжува да расте постојано. Тешко е да се предвиди што ќе следи, но се чини дека е веројатно враќањето на телефоните со екрани на допир што се преклопуваат. Се очекува и гласовните команди да продолжат да растат.

Помина времето кога моравме да жртвуваме многу од можностите што ги уживаме на нашите лаптопи или десктоп компјутери додека сме во движење. Подобрувањето на мобилната технологија ни овозможи повеќе опции за начинот на кој пристапуваме и на нашата работа и на слободните активности.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката