настани

Технологијата се развива секој ден и треба да бидеме во тек за да бидеме продуктивни. Постојат многу технолошки саеми низ светот кои ве едуцираат за новата технологија и ви даваат важен увид во производите пред да излезат на пазарот.

Најголемите технолошки настани за љубителите на технологијата

Присуството на конференции е најдоброто нешто што можете да го направите за вашиот иден бизнис. Тие исто така нудат важна можност за инвеститорите кои бараат финансирање. Технолошките настани се суштински дел од нашите животи кои ги шират најновите вести од технолошкиот свет. Еве ги најголемите технолошки настани на кои треба да присуствувате за да бидете во тек.

технфест

Каде: IIT Мумбаи, Индија

Техфест е годишен технолошки фестивал организиран од Индискиот институт за технологија, лоциран во Мумбаи, Индија. Го организира годишно непрофитна студентска организација. Започна во 1998 година, тој постепено стана најголемиот научен и технолошки настан во Азија. Трите настани се домаќини на широк спектар на настани, како што се изложби, натпревари и работилници, привлекувајќи луѓе од целиот свет. Сите предавања ги одржуваат реномирани личности од целиот свет.

Мобилен Светски конгрес

Каде: Фира де Барселона, Шпанија

Светскиот конгрес за мобилна телефонија GSMA, одржан во Каталонија, Шпанија, е најголемата изложба на мобилната индустрија во светот. Првично беше наречен GSM World Congress за време на неговото отворање во 1987 година, но беше преименуван во неговото сегашно име. Тој нуди одлична сцена за производители на мобилни телефони, даватели на технологија и сопственици на патенти од целиот свет. Годишната посетеност на посетители е околу 70.000, а во 2014 година, повеќе од 85.000 луѓе присуствуваа на овој меѓународен настан.

EGX-Expo

Каде: Лондон и Бирмингем, Англија

EGX порано Eurogamer Expo е еден од најголемите настани за видео игри во светот, кој се одржува секоја година во Лондон од 2008 година. Се фокусира на новости за видео игри, прегледи од корисници и многу повеќе. Ова е дводневен или тридневен настан кој обезбедува одлична платформа за прикажување на нови игри од популарните серии на видео игри кои сè уште не се објавени.

Можете исто така да присуствувате на сесијата на програмерите, каде што програмерите разговараат за иднината на индустријата за видео игри и многу повеќе. Во 2012 година, Eurogamer, заедно со Rock, Paper, Shotgun Ltd., го најавија Rezzed, EGX спин-оф шоу за компјутерски игри. Подоцна го доби името EGX Rezzed.

Електронска забава Експо

Каде: Лос Анџелес, Калифорнија, САД

Electronic Entertainment Expo, попознат како E3, е годишен саем за компјутерската индустрија со седиште во Лос Анџелес. Илјадници производители на видео игри доаѓаат кај неа за да ги покажат своите претстојни игри. Првично, оваа изложба дозволуваше влез само на луѓе поврзани со индустријата за видео игри, но сега се издаваат пропусници во одреден број за да се овозможи поголема изложеност на пошироката јавност. Во 2014 година, повеќе од 50.000 љубители на игри присуствуваа на изложбата.

Стартување на фестивалот

Каде: Сан Франциско, Калифорнија, САД

Launch Festival е една од најдобрите платформи за млади и инспирирани претприемачи кои сакаат да го лансираат својот стартап. Секоја година, повеќе од 40 стартапи и повеќе од 10.000 луѓе присуствуваат на оваа конференција. Учесниците влегуваат во натпревар во кој се натпреваруваат со други стартапи, при што победникот добива основни средства и значителна медиумска покриеност. Главната цел на Ланш фестивалот е да ги произведе најнапредните технологии во светот. Генерално, ова е задолжителен настан за секој кој сака да влезе во стартап заедницата.

VentureBeat Mobile Summit

VentureBeat е онлајн редакција која се фокусира на мобилни вести, прегледи на производи, а исто така е домаќин на различни конференции базирани на технологија. Нема сомнеж дека мобилниот е иднината и VentureBeat нуди можност за истражување на тековните технологии. Тим од експерти од различни области придонесува со својата работа да го насочат ова пишување. Освен Mobile Summit, организира и многу други конференции, како што се GamesBeat, CloudBeat и HealthBeat.

FailCon

FailCon е еден од најдобрите настани за претприемачи, програмери и дизајнери. За секој претприемач е многу важно да ги проучува сопствените и туѓите неуспеси, за да се подготви за иднината. Овој настан го прави истото за да ги инспирира присутните. FailCon беше лансиран во 2009 година од Cass Phillipps, планер на настани. Тие работеа само за стартапи кои пропаднаа и имаат експерти да дадат решенија.

TechCrunch наруши

TechCrunch Disrupt е годишен настан организиран од TechCrunch во Пекинг и Сан Франциско. TechCrunch е онлајн извор за технолошки вести и анализи. Организирајте натпревар за нови стартапи кои ќе ги претстават своите производи на пронаоѓачите и медиумите. Некои од стартапите лансирани на TechCrunch Disrupt се Enigma, Getaround и Qwiki. TechCrunch Disrupt беше прикажан и во ТВ серија базирана на технолошки стартапи, Силиконската долина.

Конференција на TNW

TNW Conference е серија настани организирани од The ​​Next Web, веб-локација за технолошки вести. Вработува само 25 луѓе и 12 уредници ширум светот. Тие се домаќини на програма за стартапи во рана фаза да ги лансираат своите производи и да имаат шанса да запознаат инвеститори. Тоа е совршен настан за претприемачи кои сакаат мега-потфат или имаат потреба од некои решенија за нивниот бизнис. Некои од успешните стартапи кои беа лансирани на конференцијата TNW се Shutl и Waze.

Lean Startup конференција

Каде: Сан Франциско, Калифорнија, САД

Lean Startup Conference е совршена платформа за новодојденците во технолошката индустрија. Започна во 2011 година од блогер кој стана претприемач Ерик Рис. Откако се повлече од функцијата CTO на страницата за социјално вмрежување IMVU, тој го насочи своето внимание кон бизнисот со претприемништвото. Тој разви филозофија на посно стартап за да им помогне на стартапите да успеат.

ИнфоСподели

Каде: Гдањск, Полска

InfoShare е најголемата технолошка конференција во регионот на Централна и Источна Европа, која се одржува во еден од најголемите градови во Полска. Конференцијата обединува различни стартапи и инвеститори. Исто така, нуди многу за програмерите.

CEBIT

Каде: Хановер, Долна Саксонија, Германија

ЦЕБИТ е, без сомнение, најголемиот ИТ саем во светот, кој се одржува секоја година на саемот во Хановер, кој се наоѓа во Германија, најголемиот саем во светот. Тој го надминува и неговиот азиски колега COMPUTEX и неговиот сега распуштен европски еквивалент, COMDEX, по големина и вкупна посетеност.

Самит за иновации во Силиконската долина

Каде: Силиконската долина, Калифорнија, САД

Самитот за иновации во Силиконската долина е главниот годишен настан за врвни претприемачи и инвеститори. Тој беше отворен во летото 2003 година. Самитот се фокусираше на дискусија на високо ниво меѓу присутните и успешните претприемачи за дигиталните трендови.

Тој поддржа десетици компании да го развијат својот бизнис од почетни, вклучувајќи Salesforce.com, Skype, MySQL, YouTube, Twitter и многу други. Сите луѓе поврзани со бизнисот се охрабруваат да присуствуваат на овој технолошки настан за да бидат во тек со најновите технолошки достигнувања во нивната индустрија.

Конференција на CES (потрошувачка електроника и технологија)

Каде: Лас Вегас, Невада, САД

CES е можеби најочекуваната технолошка конференција во светот. Настанот привлекува повеќе од 150.000 љубители на технологијата, кои уживаат во производите за широка потрошувачка од повеќе од 4.000 изложувачи, од кои 82% се компании на Fortune 500. Покрај етаблираните компании, неколку стотици мали бизниси кои се појавуваат, исто така, ги прикажуваат своите производи овде. Иако, според достапните податоци, CES не е типичен настан фокусиран на стартапи, како повеќето од оние што се одржуваат денес, тој е нешто како суштински настан за меѓународните медиуми.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката