хардвер

Кога предметот се компјутери и други технолошки уреди, може да биде вообичаено да се слушаат термини на англиски јазик. Едно од најчестите прашања е „што е хардвер?“, а ние од Зум ја подготвивме оваа статија за да објасниме што значи овој збор.

Хардверот на електронскиот уред е збир на сите физички компоненти што го прават уредот да работи. За разлика од софтверот, кој е инсталираните програми и внатрешните процеси на компјутерот, хардверот се состои само од опипливите делови на системот, односно кои можат да се допрат со раце. Најдобрите лаптопи (и најлошите исто така) се сите интегрирани комплети на хардвер, на пример.

Мајкрософт ги лансира Surface Laptop 5, Studio 2+ и Pro 9 со нови бои и 5G

На 9-годишнината од поставата Surface, Microsoft ги прикажува ажурираните модели од неговата позната постава на преносни компјутери, таблети и компјутери. Новиот Surface Pro 5 пристигнува со поддршка за XNUMXG и поелегантно тело...

13-та генерација на Intel Core i3 протекува на првиот тест

Првиот Intel Core i3 13100 беше пронајден во централната процесорска единица-Z банка на податоци, вообичаената програма за тестирање и исто така идентификација на централната процесорска единица. ...

Интел го нагласува партнерството со Dell за 13-та генерација и социјални проекти

Освен со семејството Arc, учеството на Интел на BGS 2022 вклучуваше и коалиции со други гиганти на технолошкиот пазар, како што е Dell, кој во текот на целиот саем најавуваше доаѓање на ...

USB-IF сака да го поедностави USB-C конекторот и да се ослободи од збунувачките печати

Форумот за имплементатори на USB (USB-IF, тело одговорно за развивање и задолжување на USB стандардот), објави дека ги отфрла ознаките „SuperSpeed“ и „USB 4“ во корист на нови, практични и ...

Samsung го лансираше Odyssey Ark во Шпанија со заоблен Mini LED екран од 55 инчи

Во презентацијата направена на BGS 2022, Samsung го објави овој четврток (6) дебито на мониторот Odyssey Ark во Шпанија. Меѓу многу поистакнатите дисплеи на брендот, периферниот уред го нарекува ...

Logitech ја носи во Шпанија линијата Aurora, глувчето G502 X и повеќе додатоци

Во презентација направена во текот на BGS 2022, Logitech го објави овој четврток (6) пристигнувањето на повеќе додатоци во Шпанија. Веста содржи многу неодамнешни изданија, како што се ...

Европа усвои закон кој го принудува iPhone да користи USB-C порта

Заклучувајќи уште еден чекор за извршување на обврската за користење USB-C во електрониката, Европскиот парламент ја одобри иницијативата на гласањето прославено овој вторник (4). На ...

GeForce RTX 4090 пристигнува со 24 GB меморија, а RTX 4080 има две верзии

GeForce RTX 4090 пристигнува со 24 GB меморија, а RTX 4080 има две верзии

Овој вторник (20) го означува официјалното објавување на долгоочекуваните видео картички GeForce RTX 4000. Поставата беше откриена за време на конференцијата GTC 2022, од Џенсен Хуанг, извршен директор на Nvidia. Допаѓа ...

Што е хардверот?

Во компјутер или кој било друг уред составен од електрични кола, хардверот е збир на внатрешни физички компоненти и надворешни периферни уреди. За уредите да работат непречено, сите овие елементи мора да бидат компатибилни едни со други.

На сите софтвери му треба хардвер за да работи, на крајот на краиштата, не е можно да се инсталира програма на компјутер или мобилен телефон ако тие не се вклучени. Поради оваа причина, секоја апликација има листа на минимални и препорачани барања кои се неопходни за таа да работи. Подолу можете да видите кои се внатрешните и надворешните хардверски компоненти и функцијата на секоја од нив.

Што е внатрешен хардвер?

Внатрешниот хардвер е одговорен за складирање и обработка на командите генерирани од оперативниот систем. Оваа категорија ги вклучува сите делови и компоненти со електрични кола кои се наоѓаат во уредите како што се. Дознајте малку повеќе за секој од нив подолу.

Процесор (CPU)

Процесорот, исто така наречен CPU, е хардвер задолжен за извршување на инструкциите генерирани од хардверот и софтверот. Ова значи дека ги извршува сите пресметки потребни за успешно извршување на програмата.

Тоа е задача што ја извршува во основа во секоја ситуација, било да е тоа извршување на едноставна формула на Excel или обработка на слика или видео во уредниците, на пример. Дали сакате да знаете повеќе? Затоа, проверете ја оваа статија за процесорите и некои примери подолу!

Видео картичка (GPU)

Со популаризацијата на игрите на компјутерот благодарение на воените игри како Counter-Strike, Warcraft и Age of Empires 2, процесорите почнаа да се преоптоваруваат кога требаше да се направат потребните пресметки за добро да се извршуваат тие игри.

Затоа почнаа да се појавуваат видео картички, кои денес се од суштинско значење за секој кој сака да игра игри или да работи со видео монтажа, на пример. Battle royale игрите како Fortnite и Call of Duty: Warzone ја илустрираат оваа потреба, а да не ги спомнуваме акционите-авантуристички игри од отворен свет како Assassin's Creed: Valhalla и Cyberpunk 2077.

Функцијата на графичката картичка е да рендерира, односно да ја креира графиката што се прикажува на вашиот екран додека играте или користите програма за уредување. Со други зборови, обработува сè што е визуелно, репродуцирајќи го со најдобра можна верност.

До денес, постојат видео картички на одборот, кои се залемени директно на матичната плоча, и offboard, исто така познати како посветени. Во овој втор пример, хардверот е инсталиран на матичната плоча и може да се отстрани или замени доколку е потребно.

Матична плоча

Тоа е основниот хардвер на вашиот компјутер или лаптоп. Со други зборови, матичната плоча е парче хардвер што го спојува целиот останат хардвер и го прави да работи заедно.

Затоа не недостасуваат конектори, влезови и порти, бидејќи матичната плоча е таа што ја врши целата работа за интегрирање на другите парчиња. Вклучувајќи ги процесорите и видео картичките споменати погоре.

HD или SSD

Тоа е во HD или SSD каде што се зачувани датотеките што ги генерирате или преземате на вашиот компјутер. Додека хард дискот е хардвер со постара технологија бидејќи е единствената механичка компонента во компјутерот, SSD-то е електронски и дозволува датотеките да се читаат или креираат побрзо од хард дискот.

Од друга страна, хард дисковите имаат тенденција да имаат поголем капацитет за складирање или, во споредба со SSD, тие имаат тенденција да бидат поевтини. Затоа, проверете ги најдобрите зделки за хард дискови и SSD-дискови во Зум!

RAM меморија

RAM меморијата има слична функција на онаа на HD или SSD, но нејзината намена е малку поинаква. Наместо да складирате датотеки за да пристапите кога сакате, тоа е тип на привремено складирање.

Овие датотеки не се во RAM меморија за вашиот пристап, туку за самиот компјутер. Со други зборови, вашиот компјутер е тој што пристапува до датотеките во RAM меморијата. Овие привремени датотеки се складирани таму бидејќи се побрзи од HD или SSD. Ова значи дека датотеките во RAM меморијата му помагаат на вашиот компјутер или лаптоп да ги извршува програмите побрзо.

Но, зошто тогаш RAM-от не станува официјален тип на складирање? Првата причина е што нејзиниот капацитет е обично многу помал. Исто така, датотеките складирани на овој хардвер се бришат веднаш штом компјутерот ќе се исклучи.

Научете во Зум како да знаете која е идеалната RAM меморија за вашиот компјутер и не заборавајте да ги проверите нашите понуди за овој важен хардвер.

хранење

Единствената функција на напојувањето е управување и дистрибуција на енергијата што стигнува до компјутерот. Тоа и дава на матичната плоча она што му треба на секој дел за да функционира најдобро.

Во исто време, напојувањето исто така се обидува да избегне непотребно користење на електрична енергија. Проверете некои зделки за напојување овде на Зум!

Што е надворешен хардвер?

Надворешен хардвер е збир на периферни уреди кои се поврзуваат со внатрешен хардвер. Во овој случај, можете да именувате некои од најчестите уреди кај компјутерите и лаптопите.

Глувче и тастатура

Сигурно двете најпознати периферни уреди се исто така дел од хардверот, иако не се неопходни за вклучување на компјутерот. Од друга страна, невозможно е компјутерот да функционира правилно без нив.

На пример, без глувчето (или подлогата за движење, што е еквивалентно на глувчето на лаптопите), невозможно е да се движи курсорот. Тастатурата е неопходна за пишување, а исто така и за ракување со компјутерот. Толку важно што е вообичаено да се најдат комплети со глувче и тастатура заедно во продавниците.

Веб камера и микрофон

Нормално интегрирана во сите типови лаптопи, но отсутна кај десктоп компјутерите, веб камерата ви овозможува да снимате и праќате видео преку компјутерот. Веб камерата е дел од комплетот хардвер и софтвер за спроведување на видео конференции, со помош на специјализирани апликации.

Освен онлајн состаноци, имањето на една од најдобрите веб-камери за компјутер е суштински дел за оние кои сакаат да снимаат видеа за YouTube или да ги пренесуваат во живо нивните омилени игри за да станат стример.

Микрофонот ја има истата функција и често е вграден во лаптопи, што го прави подготвен за видео конференции. Сепак, на десктоп компјутер потребно е да се користи микрофон за пренос на гласот. За да го направите ова, само треба да научите како да тестирате микрофон и да ги започнете вашите преноси во живо со многу подобар квалитет на звукот.

Вреди да се спомене дека повеќето слушалки или шлемови, исто така, обично доаѓаат со вграден микрофон.

Следење

Друг надворешен хардвер кој е неопходен само за оние кои градат десктоп компјутери, мониторот е од суштинско значење за да видите што се случува на вашиот компјутер. Има монитори од сите видови, големини и цени.

Ако сакате монитор само за вашиот работен компјутер, на пример, можете да погледнете некои евтини монитори. На крајот на краиштата, ќе покаже само едноставни секојдневни работни места.

Но, ако сакате да играте со најдобрата можна графика, ќе треба да инвестирате во поцврст модел, способен да прикажува се што може да направи вашата видео картичка. Мониторите за гејмерите се најпогодни, особено оние со поголема фреквенција, бидејќи тие се способни да покажат потечно движење од конвенционалниот тип на овој хардвер. Запознајте некои од најдобрите!

Печатач

Може да се најде во секој дом или канцеларија што се занимава со хартија, печатачот е исто така хардвер. Од друга страна, тој е еден од ретките периферни уреди кои не се од суштинско значење во компјутерот.

Неговата функција е поутилитарна, бидејќи може да печати дигитални датотеки во физичка датотека. Иако ова е неговата главна функција, многу модели се способни да го прават и обратно. Тоа е, читајте физички датотеки и креирајте дигитална копија. Принтери способни да го прават тоа се нарекуваат мултифункционални печатачи, како што можете да видите во нашата листа на најдобри опции за 2021 година.

Слушалки или шлемови

Можеби изгледаат како премногу едноставни периферни уреди за да се сметаат за хардвер, но слушалките се исто така во оваа категорија. Сепак, како печатачите, тие не се од суштинско значење за правилното функционирање на компјутерот.

Меѓу некои од предностите на слушалките е можноста да ја слушате музиката што ја претпочитате или да уживате во вашите омилени игри без јачината на звукот да стане поплака дома или на работа.

Некои модели се направени имајќи ја предвид играта, со подобра репродукција и технологии кои ви овозможуваат да знаете од кои странични звуци доаѓаат во играта. На пример, при снимање игри како Fortnite, ќе знаете каде ве напаѓаат, нешто што не се случува кога ги користите звучниците на вашиот паметен телевизор или вашиот лаптоп.

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката