Најдобрите PS Plus Deluxe и Extra игри

Паметен звучник Echo Dot

Услугата за претплата на PlayStation Plus беше преформулирана во јуни 2022 година. Корисниците сега можат да избираат помеѓу три различни планови, двете најскапи, Deluxe и Extra, да имаат каталог на ексклузивни игри и игри од партнерските компании, покрај некои ретро PS1, PS2 и Наслови на PSP.

Ако одлучувате дали да се претплатите, на ТехноБрејк ги одвои најдобрите игри од каталогот PS Plus Deluxe и Extra. Бидејќи листата е огромна, ги наведовме само првите 15. Исто така, вреди да се напомене дека исто како и кај Game Pass, некои наслови може да испаднат од каталогот по одреден период.

15. До зори

Инспириран од клише хорор филмови, до изгрејсонце ја прифаќа шегата и нуди една од најдобрите игри од жанрот. Во приказната, десет млади луѓе поминуваат викенд во кабина, но по лоша шега, две сестри близначки паѓаат од карпа и умираат. Години подоцна, тие се враќаат на местото, прогонувани од привиденија и чудни настани. Овде играчот ќе мора да донесува различни одлуки, да ги притиска вистинските копчиња, па дури и да не се движи за да ги одржува ликовите во живот.

14. Бетмен: Аркам Најт

Третиот натпревар во франшизата. архам го поставува играчот да го истражува Готам Сити користејќи го Бетмобилот, класичното возило на херојот. Овој пат, голема закана е Плашилото, кое има намера да го загади градот со халуциноген гас. Затоа, целото население го евакуира местото, оставајќи ги само Бетмен, полицијата и бројните непријатели.

13. Naruto Shippuden: The Ultimate Ninja Storm 4

Внимание отаку! Последното поглавје од сагата. торанта en Кајгана е во каталогот. Верно следејќи ја приказната за мангата и анимето, играта завршува со Наруто и Сасуке заедно во Долината на крајот. Во борбен режим, играта ја содржи најголемата екипа на ликови што може да се играат, со сите нинџи кои веќе се појавија во франшизата .

12. Команда

Во оваа акциона-авантуристичка игра, вие ја преземате улогата на Џеси Фаден. Кога пристигнува во Федералниот оддел за контрола во потрага по одговори за исчезнувањето на нејзиниот брат, таа открива дека натприродни сили го зазеле местото... и дека таа станала директорка на одделот! Играта се фокусира на моќта на пукање и телекинезата, а приказната е сложена и слоевита: всушност, играта се одвива во истиот универзум како Алан РазбудиУште една креација од истото студио.

11. Assassin's Creed: Валхала

Каталог на игри на Ubisoft е вклучен со вашата претплата за PS Plus. Една од овие игри е Assassin's Creed: Valhalla, која ја раскажува сагата за Еивор, Викинг кој води племе да нападне и да го освои западниот дел на Англија. Како добра игра за играње улоги, играчот мора да формира политички сојузи, да гради населби и да донесува важни одлуки преку дијалог, кои директно влијаат на светот и приказната на играта.

10. Спајдермен на Марвел (и Спајдермен: Мајлс Моралес)

Пријателската населба е на ПС Плус. Овде, играта се одвива неколку години по смртта на чичко Бен и има многу позрел Питер Паркер. Играта се одликува со забавна приказна, непречена игра и иконски негативци, како новиот Мистер Негатив, кој го фрла животот на Спајди во хаос. Продолжението, Спајдермен на Марвел: Мајлс Моралесго прикажува Мајлс како се обидува да ги контролира своите моќи со помош на Питер, додека се справува со нормалните драми на секој тинејџер.

9. Демонски души

Ова е римејк на играта од 2009 година објавена за PS3, првиот наслов од серијата FromSoftware. души. Го истражувате кралството Болетарија, кое некогаш беше просперитетна земја, но сега стана непријателски и непогодна за живеење поради темната магла создадена од кралот Алант. Како и со секоја „душа“ игра, очекувајте екстремно предизвикувачка борба.

8. Ghost of Tsushima: Director's Cut

Духот на Цушима Таа е една од најдобрите игри за PS4. Исполнета со шарени поставки и природни богатства, играта се одвива во ерата на феудална Јапонија и има силни инспирации од киното на Акира Куросава. Приказната го следи Џин Сакаи, последниот самурај кој треба да го ослободи регионот Цушима од монголските напаѓачи. Сепак, ќе биде неопходно да се формираат сојузи во сенка, а некои од нив може да одат против етичкиот кодекс на самурајите.

7. Marvel Guardians of the Galaxy

Никој не очекуваше многу од играта на Guardians of the Galaxy по неуспехот на чудесни одмаздници. Сепак, тоа беше пријатно изненадување! Играчот ја презема улогата на Питер Квил, Стар-Лорд, а исто така може да испраќа команди до остатокот од групата, што се Роки, Грут, Гамора и Дракс. Во приказната треба да платат казна на Нова корпус, но дознаваат дека на сите им го пере мозокот од црква. Посебно споменување заслужува добриот хумор на дијалозите.

6. Врати се

Комплетно јадење за оние кои сакаат акција, regreso измеша тепачка куршум пеколот (bullet hell, во слободен превод) со механика слична на непријателските, во кои нивоата се создаваат процедурално. Во приказната, астронаутот по име Селен се урива на мистериозна планета и на крајот ги наоѓа сопствените мртви тела и аудио снимки, сè додека не сфати дека всушност е заробена во временска јамка. Односно, ако умрете, се враќате на почетокот на играта, со само неколку основни работи.

5. Бог на војната

Кратос отсекогаш бил крвожеден и брутален бог, но во Бог на војната, 2018, тој само сака да биде добар татко, а тоа не е лесна задача. По смртта на неговата сопруга, тој и неговиот син Атреус патуваат до највисокиот врв на планината за да ја фрлат нејзината пепел на ветрот. Сепак, на патот среќаваат чудовишта и други богови од нордиската митологија.

4. Хоризонт нулта зора

Само првиот натпревар во серијата. хоризонт Го има во каталогот на PS Plus. Тоа е акционо-авантуристички RPG што се одвива во свет во кој доминираат машини непријателски настроени кон луѓето. И покрај толку многу лабава технологија, населението се врати да живее во племиња, полни со табуа и конзервативизам. Во средината на хаосот е Алој, девојка протерана затоа што нема мајка, но која на крајот го истражува светот и ги разоткрива мистериите на оваа земја.

3. Режисерски Cut of Death Stranding

тешко е да се дефинира смртно заглавување: некои ќе го сакаат, а некои ќе го мразат. Играта е еден вид симулатор за одење, во кој главниот лик, Сем Бриџис, треба да врши испораки во разурнати Соединетите Американски Држави, чие население живее изолирано во бункери. Во приказната, дождот го забрзува времето на сè што ќе допре (а со тоа и го старее). Како тоа да не е доволно, невидливи суштества талкаат низ земјата, а тие можат да бидат откриени само со соодветна опрема: бебе во инкубатор.

2. Крвно

Развиено од FromSoftware (истите креатори на Старец прстен е од мрачни души), крвави е многу тешка игра, но тоа е повеќе од тоа: тоа е мрачна и макабрна игра со силни Лавкрафтовски инспирации. Играчот го контролира Ловецот во античкиот град Јарнам, место окупирано од чудна болест што го измачува локалното население со смрт и лудило.

1. Red Dead Redemption 2

Една од најистакнатите игри од последната генерација, црвен мртов откуп 2 Тоа е патување до Дивиот Запад, со огромен жив отворен свет, неверојатни визуелни слики и креативни потраги. Вие го контролирате Артур Морган, член на бандата на Холанѓанецот Ван дер Линде, и мора да го вратите престижот на групата додека се справувате со внатрешните интриги и локалните власти откако грабежот ќе тргне наопаку. Приказната се одвива пред настаните од првата игра, објавена на PS3, така што не мора да ја играте првата игра за да се впуштите во втората.

Списокот на сите игри во каталогот е достапен на официјалната веб-страница на Sony овде.

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката