Црн петок 2020

Избор на уредник

Најдобри филмови базирани на вистински настани на Prime Video

Последно ажурирање: 14 јуни 2023 година

Дали поради метежот што го предизвикуваат, поради нивниот бомбастичен заговор или, во некои случаи, дури и поради нивната убавина, тешко е да се поверува дека некои приказни прикажани во кино се инспирирани од реални факти.

За оние кои сакаат вакви парцели, ги избираме најдобрите филмови што мора да се погледнат, а всушност се базирани на вистински приказни и се достапни за претплатниците на Prime Video да гледаат од удобноста на нивниот дом. Проверете ги нашите предлози и започнете го вашиот маратон!

Ова ќе ве интересира:

Најдобрите филмови за гледање на Amazon Prime Video

► Најдобра серија за гледање на Amazon Prime Video

Филмови на Prime Video базирани на вистински настани

1. Скандалот

Номиниран за Златен глобус, БАФТА и Оскар во категориите најдобра женска улога (Шарлиз Терон) и најдобра споредна женска улога (Маргот Роби), Скандал е со сценарио на Чарлс Рендолф. Истакнувајќи го еден од најголемите скандали во американската телевизиска индустрија, филмот се врти околу група новинари кои излегуваат во јавноста за да го осудат тогашниот извршен директор на Fow News, Роџер Ајлс.

Филм-Скандалот
 • Режија: Џеј Роуч
 • Ano: 2019
 • Улоги: Шарлиз Терон, Маргот Роби и Никол Кидман

2. Цената на вистината

Врз основа на статија од Њујорк тајмс, The Price of Truth глуми и продуцираше Марк Руфало. Филмот ги следи стапките на адвокатот за заштита на животната средина навикнат да брани големи корпорации кога ќе му пријде фармер кој го обвинува индустрискиот гигант Дупон за смртта на неговите крави. Заинтересиран за приказната, адвокатот потоа продолжува да истражува што се случило и открива дека зад тоа се крие грозоморно злосторство, кое вклучува труење на целото локално население.

 • Адреса: Тод Хејнс
 • Година: 2019
 • За емитување: Марк Руфало, Ен Хатавеј и Тим Робинс

3. Битката на струите

Продукцијата што го прикажува ривалството меѓу Џорџ Вестингхаус и Томас Едисон, „Битката на струите“ е сместена кон крајот на XNUMX век. Во заплетот, откако ја измислил електричната сијалица, Томас Едисон започнува кампања за дистрибуција на електрична енергија низ САД преку еднонасочна струја. Сепак, тој му пречи на бизнисменот Вестингхаус, кој сака да докаже дека неговата технологија за наизменична струја е поефикасна.

 • Адреса: Алфонсо Гомез-Рехон
 • Година: 2017
 • За емитување: Бенедикт Камбербач, Мајкл Шенон и Том Холанд

4. Зелена книга: Водич

Премиерно на Филмскиот фестивал во Торонто, Green Book: The Guide ги однесе статуетките Оскари 2019 за најдобар филм, најдобро оригинално сценарио и најдобра споредна машка улога (Махершала Али). 60 тргнува на турнеја по јужноамериканскиот силеџија како негов телохранител и возач. Заедно, тие тргнуваат на турбулентно патување, но патување кое ги зближува и прави подобро да се разберат меѓусебните животи.

 • Адреса: Питер Фарели
 • Година: 2018
 • За емитување: Виго Мортенсен, Махершала Али и Линда Карделини

5. Девојката што ги уби родителите + Момчето што ги уби моите родители

Филмовите што го прикажуваат едно од најпознатите убиства во земјата, „Девојката што ги уби моите родители“ и „Момчето што ги уби моите родители“ се два играни филмови за убиството на двојката Манфред и Марисија Рихтофен. Објавени заедно и директно на Prime Video, тие ја прикажуваат, соодветно, приказната раскажана за време на судењето на случајот од Даниел Кравињос, момчето на Сузане, и самата девојка, ќерката на жртвите.

 • Адреса: Маурицио Ека
 • Година: 2021
 • За емитување: Карла Дијаз и Леонардо Битенкур

6. Вистинската приказна

Премиерно на филмскиот фестивал Сандас, Вистинската приказна е адаптација на истоимената книга. Во филмот придружуваме новинар од Њујорк тајмс кој, набргу откако бил отпуштен, открива дека убиец на списокот на ФБИ е фатен откако поминал неколку недели криејќи се претставувајќи се како него. Заинтригиран од ситуацијата, тој го посетува криминалецот во затвор и открива дека затвореникот сака само да му ја каже својата вистинска приказна.

 • Адреса: Руперт Голд
 • Година: 2015
 • За емитување: Џона Хил, Џејмс Франко и Фелисити Џонс

7. Службени тајни

Задолжителна карактеристика на списокот на филмови од вистинска приказна за гледање на Prime Video, Официјалните тајни беа премиерно прикажани и на филмскиот фестивал Санденс. Продукцијата се одвива во 2003 година и ја раскажува приказната за Кетрин Ган, преведувачка која имала пристап до документите на Агенцијата за национална безбедност кои откривале тајни за инвазијата на Ирак. Револтирана од ситуацијата, таа го прекршува кодот и ги објавува документите во печатот, предизвикувајќи меѓународен скандал што може да ја одведе во затвор.

 • Адреса: гавин хауба
 • Година: 2019
 • За емитување: Кира Најтли и Мет Смит

8. Потрагата по правда

Насловот што го прикажува случајот кој стана познат како Момците од Скотсборо, „Потрага по правдата“ е сместен во 1930-тите. Заплетот содржи успешен адвокат од Њујорк и деветте црни тинејџери кои тој одлучува да ги брани во јужниот дел на Соединетите држави. обвинет за силување од две бели жени и подложени на целосно пристрасно судење.

 • Адреса: Тери зелена
 • Година: 2006
 • За емитување: Тимоти Хатон, Лили Собиески и Дејвид Стратарн

9. До последниот човек

Воен филм во режија на Мел Гибсон, Дури и последниот човек со Ендру Гарфилд во главната улога. Сместен во средината на Втората светска војна, играниот филм заснован на факти ја раскажува приказната за Дезмонд Дос, религиозен и пацифист млад човек кој се пријави како борбен лекар во армијата. Иако тој одбива да носи оружје и е избегнуван од неговите врсници, тој е испратен во битката кај Окинава, каде што неговата единствена цел е да спасува животи.

 • Адреса: Мел Гибсон
 • Година: 2016
 • За емитување: Ендрју Гарфилд, Сем Вортингтон и Лук Брејси

10. Играта на мајсторот

Сместена во 1983 година во Амстердам, „Master's Play“ го игра Ентони Хопкинс во актерската екипа. Играниот филм следи група од пет холандски пријатели кои по успешен грабеж решаваат да киднапираат милионер, сопственик на една од најпознатите пиварници во светот. Планот, на почетокот, функционира, но полициските истраги и недоволната подготовка на групата набрзо предизвикуваат ситуацијата да излезе од контрола.

 • Адреса: Даниел Алфредсон
 • Година: 2015
 • За емитување: Ентони Хопкинс, Џемима Вест и Џим Старџес

11. Големиот облог

Добитник на Оскар за најдобро адаптирано сценарио во 2016 година и номиниран за четири други награди, вклучително и за најдобар филм, The Big Short е базиран на истоимената книга. Насловот ја покажува траекторијата која ја следела група од четворица мажи кои ја предвиделе финансиската криза од 2007-2008 година и решиле да се обложуваат против пазарот.

 • Адреса: Адам Мекеј
 • Година: 2015
 • За емитување: Кристијан Бејл, Стив Карел, Рајан Гослинг и Бред Пит

12. Тендерската лента

Оригиналниот филм на Amazon Prime Video The Tender Bar е заснован на вистинската приказна на писателот и новинар JR Moehringer. Заплетот го следи детството и младоста на момчето, набргу откако се преселил во куќата на неговиот дедо на Лонг Ајленд. Во новото опкружување, тој во својот вујко ја наоѓа татковската фигура што никогаш ја немал и ги користи приказните на клиентите во барот дека човекот успева да се впушти во светот на пишувањето.

 • Адреса: geорџ Клуни
 • Година: 2021
 • За емитување: Бен Афлек, Кристофер Лојд и Лили Рејб

Врз основа на мемоарите на писателот за храна, Најџел Слејт, Toast: The Story of a Hungry Child е сместена во 1960-тите. Дома, неговата мајка не знаела да готви. Сепак, сè се менува со смртта на мајката и доаѓањето на слугинката со полно работно време, која почнува да го привлекува вниманието на својот татко и започнува вистински натпревар во готвење со момчето.

 • Адреса: СЈ Кларксон
 • Година: 2011
 • За емитување: Хелена Бонам Картер и Фреди Хајмор

14. Ангелот од Аушвиц

Историската драма „Ангелот од Аушвиц“ ја раскажува приказната за полската бабица Станислава Лешчињска. Во заплетот, кога таа е затворена во концентрациониот логор Аушвиц за време на Втората светска војна и повикана да работи заедно со Јозеф Менгеле, офицер и лекар задолжен за спроведување садистички експерименти врз бремени жени и бебиња, Станислава почнува да ја менува својата одлука. . на некои пациенти, помагајќи и спасувајќи што е можно повеќе животи.

 • Адреса: Тери Ли Кокер
 • Година: 2019
 • За емитување: Нолин Комиски и Стивен Буш

15. Драга момче

Со Стив Карел и Тимоти Шаламе во главните улоги, Dear Boy се заснова на сеќавањата на двајцата протагонисти на заплетот. Филмот ја раскажува приказната за Дејвид, новинар кој гледа како неговиот млад син Ник подлегнува на употребата на метамфетамин. Очаен да му помогне да се опорави, тој се обидува да разбере што се случило со момчето, во исто време кога почнува да ги проучува ефектите од овој тип на зависност.

 • Адреса: Феликс Ван Гренинген
 • Година: 2018
 • За емитување: Стив Карел и Тимоти Шаламе

И дали препорачувате други фактички филмови што се достапни на Prime Video? Споделете ги вашите омилени со нас!

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Количката