Што е Nicegram?

Паметен звучник Echo Dot

Можеби сте слушнале за него порано, веројатно поврзано со прашања како пиратеријата на пример, но сè уште не сте сигурни што е Nicegram. Погледнете подолу за повеќе детали за гласникот со користење на Telegram API!

  • Која е разликата помеѓу групата и каналот во Телеграма?
  • Само фанови | Што е тоа, што треба да биде и што стана страницата?

Што е Nicegram и како функционира?

Nicegram е апликација за инстант пораки развиена со Telegram API. Ова значи дека е визуелно сличен и споделува некои карактеристики на оригиналната платформа, но нуди некои различни карактеристики.

Погледнете што е Nicegram и како функционира, апликација за пораки што користи Telegram API (Слика: Playback/Nicegram)

Меѓу нив, вреди да се истакнат некои, како што се автоматското затварање на разговорите до кои не се пристапува многу често, можноста за поседување до десет профили наместо три (како што беше првично имплементирано во стандардната апликација Telegram), сопствени папки и јазичиња и анонимно препраќање.

-
Поткаст на Порта 101: На секои две недели тимот на TecnoBreak се занимава со релевантни, љубопитни и често контроверзни теми поврзани со светот на технологијата, интернетот и иновациите. Не заборавајте да не следите.
-

Приклучете се на каналите блокирани од Telegram

Една од причините зошто Nicegram се издвои е токму поради тоа што овозможува и го олеснува пристапот до каналите кои се блокирани на Telegram поради спротивно на правилата и безбедносните политики утврдени од компанијата, односно споделуваат некој вид пиратски содржини или порнографски. .

Дали е нелегално да се користи Nicegram?

Како и Телеграм, неговата употреба не е нелегална. Она што не можете да го направите е едноставно да користите дупка за пораки за нелегален пристап до содржината, или дури и ако е легална, не сте сигурни од каде доаѓа.

Не е невообичаено таквата содржина да се користи за ширење на вируси и малициозен софтвер. Затоа, секогаш е важно да се грижите за вашата приватност и вашите податоци, секогаш внимавајќи кога пристапувате до линкови или страници,

Друг фактор што треба да се земе предвид е дека групата за која се обидувате да пристапите можеби е блокирана од Телеграм од многу фер причина. Имајте го ова на ум кога се обидувате да пристапите до содржината што е блокирана поради кршење на политиките за приватност.

Дали е Nicegram безбеден?

Бидејќи Nicegram ја користи базата на кодови на Telegram, сите ваши индивидуални разговори се шифрирани од крај до крај. Бидејќи гласникот е со отворен код, секој корисник може да пристапи и да го прегледа преку страницата за развивачи на GitHub.

Умен! Сега знаете што е Nicegram, како функционира платформата и причините зошто е откриена.

Прочитајте ја статијата за TecnoBreak.

Тренд во TecnoBreak:

  • Негативецот на DC Comics има толку несоодветна моќ што ја прави филмската адаптација неостварлива
  • чудни работи | Кога ќе има премиера на вториот дел од 2-та сезона на Нетфликс?
  • Јагода полна месечина: Сè за големиот лунарен настан во јуни
  • Diablo Immortal: барања за играње на компјутер и мобилен
  • Јужна Кореја против Шпанија: Каде да го гледате натпреварот на репрезентацијата во живо?

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката