Xiaomi Mi Band 7 vs. Huawei Band 7: кој да се купи?

И Huawei и Xiaomi штотуку претставија два нови уреди за носење, Band 7 и Mi Band 7, соодветно.

Тие се слични по името и по некои од нивните спецификации. Но, кој од нив има најсилни аргументи? Следно, ви прикажуваме лице в лице помеѓу двата нови уреди за да оцените кој модел да го купите.

Дизајн

Xiaomi Mi Band 7 го следи дизајнот на претходните модели со формат „пилула“ придружен со силиконски ремен. Предноста на оваа нараквица е удобноста што ја обезбедува за сите видови на употреба.

Од друга страна, Huawei Ban7 е дебел само 9,99 mm, што го прави најтенкиот паметен опсег на брендот. Тежината е 16 грама, што исто така ќе обезбеди многу удобност во сите намени, односно во практикување спортски активности.

Екран

xiaomi mi band 7
Xiaomi Mi Band 7 беше претставен на 24 мај на кинескиот пазар

Бидејќи гласините напредуваа, Xiaomi Mi Band 7 сега има 1,62-инчен AMOLED екран. Марката ја зголеми површината за прикажување за 25%, што претставува значително подобрување кај овој тип на производи. Исто така, има густина од 326 пиксели на инч.

Овој поголем екран му овозможи на Xiaomi да обезбеди некои редизајнирани икони, нови ефекти, па дури и други начини за прикажување податоци. Покрај тоа, брендот нуди и 100 нови копчиња кои можат да се приспособат според секој корисник.

Huawei Band 7 има помал екран од неговиот конкурент; AMOLED панелот е 1,47 инчи и резолуција од 194 × 368 пиксели.

Но, за да се компензира за помалите димензии, вклучува 2.5D заоблен стаклен екран кој дава чувство дека екранот е пополн и обезбедува искуство со подобра дефиниција.

Здравствени и спортски функции.

huawei band 7
Huawei Band 7 пристигнува ова лето на шпанскиот пазар

Xiaomi Mi Band 7 пристигнува со мониторинг за не помалку од 120 спортови во затворен и отворен простор. Се издвојува по интегрирањето на четири нови функции за вежбање физичка активност, поконкретно мерење на оптоварувањето на тренингот, максимална потрошувачка на кислород, ефекти од аеробниот тренинг, па дури и покажува време на опоравување. Надополнувањето на овие карактеристики е мерач на внес на калории што го става корисникот на патот кон фитнес.

Што се однесува до ресурсите ориентирани кон здравјето, Mi Band 7 има сензор SpO2 кој ја следи заситеноста со кислород во крвта и објавува предупредување доколку вредностите на корисникот паднат под 90%. Вклучува и следење на отчукувањата на срцето, квалитет на спиење, нивоа на стрес и следење на здравјето на жените.

Од своја страна, Huawei Band 7 е јасно посветен на здравствените функции и ја интегрира технологијата TruSleepTM која го оценува квалитетот на спиењето на корисникот, поконкретно, прецизно анализира шест вообичаени проблеми: тешкотии при заспивање, лесен сон, ноќно будење (будење за време на ноќта). ), предвремено будење, неправилен сон, па дури и живи соништа. Потоа дава препораки за решавање на таквите ситуации.

Huawei Band 7 исто така има континуирано следење на нивото на стрес и ако има врв во текот на денот, нараквицата издава предупредување за корисникот да прави вежби за дишење за да ја ослободи напнатоста. Исто така, интегрира SpO2 и следење на срцевиот ритам.

Друга новина на Huawei Band 7 е вклучувањето на функцијата Healthy Life Management. Во оваа опција, корисникот ќе може да најде персонализирано управување со здравјето кое вклучува дневни цели, како што се бројот на чекори, потрошувачката на вода и идеалното време за физичка вежба за нивната здравствена состојба.

За останатите, Band 7 има 96 режими за обука, вклучувајќи трчање, пливање, возење велосипед, па дури и скокање со јаже.

Автономија

Huawei Band 7 има автономија до 14 дена, со умерено користење на опремата. Паметниот бенд нуди и контрола на музиката, будилник, фенерче, тајмер и функции за пронаоѓање на мојот телефон кои можат да бидат многу корисни.

Исто така, Xiaomi Mi Band 7 обезбедува автономија до 14 дена со умерена употреба на погодни за носење, благодарение на интегрираната батерија од 180 mAh. Брендот тврди дека едно полнење обезбедува максимален век на батеријата, односно гореспоменатите 14 дена.

Цена и достапност

Huawei Band 7 треба да пристигне во Шпанија во текот на летото и ќе биде достапен по цена од 69,99 евра.

Од своја страна, Xiaomi Mi Band 7 штотуку е претставен на кинескиот пазар и сè уште нема закажан датум за неговото пристигнување на светскиот пазар.

Што се однесува до неговата цена, во земјата на потекло Mi Band 7 беше достапен по цена од 34 евра, верзијата NFC чини малку повеќе, околу 41 евро.

Сега кога ги имате сите информации, дали го избравте вашиот следен паметен опсег?

Тагови:

Томи Бенкс
Ќе бидеме среќни да слушнеме што мислите

оставете одговор

ТехноБрејк | Понуди и прегледи
логото
Овозможете регистрација во поставките - општо
Количката