10 aplikacionet më të mira të motit për pajisjet Android – Lista përfundimtare

Mund ta keni vënë re edhe ju. Moti po bëhet gjithnjë e më i paparashikueshëm vitet e fundit.

E kemi parë në lajme. Moti po bëhet i keq, veçanërisht në pjesë të caktuara të botës. Zgjidhja? Përdorni aplikacionet më të mira të motit për Android.

Tregoni motin e paparashikueshëm dhe qëndroni disa hapa përpara motit.

Si?

Shkarkoni dhe përdorni aplikacionet e motit në Android. Ato nuk janë saktësisht teknologji e re. Në fakt, ata kanë vite që ekzistojnë.

por:

Çdo vit ato po bëhen gjithnjë e më të mira, duke përmirësuar disa karakteristika dhe saktësi. Tani, këto aplikacione janë më të mira, të pasura me veçori, më të sakta dhe më të besueshme. Me aplikimin e duhur, me siguri nuk do të kapeni në shi të papërgatitur.

Dhe nëse ndonjëherë bie shi papritmas, ju do të jeni ende në gjendje të përdorni telefonin tuaj nëse përdorni një nga këta smartfonë të papërshkueshëm nga uji.

Megjithatë, ka kaq shumë aplikacione të motit atje, saqë mund të jetë e vështirë të zgjidhni se cili është më i miri për ju.

Ja ku hyjmë…

Ne do t'ju ndihmojmë të kufizoni zgjedhjet tuaja në mënyrë që të mund të shkarkoni dhe përdorni vetëm më të mirat nga më të mirat. Qëndroni të përditësuar me motin kudo në botë. Dhe nëse udhëtoni shpesh në vende të tjera, këto aplikacione të përkthimit zanor mund t'ju shpëtojnë gjithashtu jetën.

Përdorni aplikacionet më të mira të motit për pajisjet Android në çdo kohë të ditës.

10 aplikacionet më të mira të motit për Android

aplikacioni i motit Karakteristika të dukshme Falas / me pagesë
AccuWeather Parashikime lokale të personalizuara, parashikime dhe paralajmërime të avancuara 15-ditore, lajme në trend për motin, teknologji e saktë e radarit të motit Falas me blerjet brenda aplikacionit
Kanali i motit Njoftimet e shiut në kohë reale, parashikimet e motit deri në 48 orë, radari i motit të drejtpërdrejtë, alergjitë me rrezik të lartë dhe alarmet e ndotjes së ajrit Falas me blerjet brenda aplikacionit
Moti nga WeatherBug 18 Harta moti, Parashikimi 10-ditor Paraprak, Sinjalizime për Stuhi, Cilësia e Ajrit, Njoftimet e ngrohjes dhe të tjera, Harta e motit të radarit Falas me blerjet brenda aplikacionit
Moti i sotëm Informacione të motit të lehtë për t'u parë, sinjalizime për motin e rëndë dhe shi, bëni dhe shpërndani foto të motit, kontrolloni cilësinë e ajrit, temperaturën, lagështinë Falas me blerjet brenda aplikacionit
1 Koha Përditësimet e lokalizuara të motit në kohë reale, fazat e diellit dhe hënës, përqindja e reshjeve 7-ditore, hartat satelitore dhe të terrenit, informacioni i shtresës së motit Falas me blerjet brenda aplikacionit
kohë live Paraqitje kompakte dhe të detajuara, informacion mbi presionin dhe reshjet, radarët e motit dhe hartat e shiut, grafika dhe animacione të drejtpërdrejta Falas me blerjet brenda aplikacionit
Klima nëntokësore Parashikime inteligjente të motit, harta interaktive dhe të hiperlokalizuara të motit, miniaplikacion i personalizueshëm i motit, harta gjurmuese uragani, personalizim Falas me blerjet brenda aplikacionit
Moti Yahoo Shtoni deri në 20 qytete/lokacione, harta interaktive, satelit dhe radar, mundësi për reshje, informacion mbi presionin dhe erën, lindjen dhe perëndimin e diellit të animuar, ndani fotot që t'i shohin të tjerët falas
Qiell i erret Parashikimi i përditshëm, njoftime dhe njoftime për shiun, radar i detajuar dhe në kohë reale, përmbledhje e përditshme falas
flowx Shtresa të shumta hartash, retë, reshjet, era, valët, temperatura dhe të dhëna të tjera, linja të animuara të ballit të valës, grafikët dhe miniaplikacionet e shumta, modaliteti i udhëtimit Falas me blerjet brenda aplikacionit

Këto janë 10 aplikacionet më të mira të motit për Android së bashku me veçoritë e tyre të dukshme.

Ju lutemi vini re se diapazoni i parashikimit ndryshon nga aplikacioni në aplikacion.

A do të jetë me diell, me erë, me re, me stuhi apo shi? Zbuloni se çfarë do të jetë duke përdorur një aplikacion moti. Njohja e motit para kohe ju ndihmon të përgatiteni. Në këtë mënyrë, ju mund të vendosni se çfarë të vishni, mund të sillni një ombrellë nëse do të bjerë shi, ose të bëni ndryshime në planet tuaja për ditën ose javën. Me këto aplikacione të motit për Android, mund të bëni shumë më tepër sesa thjesht të kontrolloni motin.

Shikoni ato më poshtë.

1. AccuWeather.com

Kur bëhet fjalë për aplikacionet e motit, do të ishte e neveritshme të mos përfshihej AccuWeather në listë. AccuWeather është një nga aplikacionet më të mira falas të motit Android. Është një nga aplikacionet më të njohura dhe më të përdorura për të marrë përditësime dhe njoftime rreth motit.

A është AccuWeather aplikacioni më i saktë i motit Android?

Po! Siç sugjeron emri, AccuWeather është në fakt aplikacioni më i saktë i motit Android. Sipas hulumtimit nga Forecast Watch, AccuWeather kishte gabimin më të ulët mesatar absolut midis të gjithë ofruesve për parashikimet një deri në pesë ditë.

Me këtë aplikacion, ju mund të kontrolloni përditësimet globale dhe të hiperlokalizuara të motit. Madje mund të zgjidhni të çaktivizoni disa sinjalizime, në mënyrë që të merrni vetëm ato që ju nevojiten. Merrni parashikime lokale që mund t'i personalizoni lehtësisht për t'iu përshtatur preferencave tuaja. Rezultatet janë të sakta për vendndodhjen tuaj të saktë. Në këtë mënyrë, ju do të merrni përditësime të sakta dhe të besueshme në kohë reale kudo që të jeni në botë.

karakteristika të

 • Parashikimet lokale të personalizuara
 • Parashikime të avancuara 15-ditore dhe paralajmërime të motit
 • Përditësim i drejtpërdrejtë i motit (minutë pas minutë)
 • Përditësimet e parashikimeve ditore të përshtatura sipas preferencave tuaja
 • Lajmet dhe videot në trend të motit
 • Teknologji e saktë e radarit të motit
 • Rezultatet e hiperlokalizuara

AccuWeather përdor radarin e drejtpërdrejtë dhe teknologjinë e radarit të motit për të dhënë rezultate të sakta dhe të përditësuara. Qëndroni përpara motit duke u njoftuar 15 ditë përpara. Dijeni kur do të bjerë shi ose nëse një tornado ose stuhi po vjen. Shkarkoni këtë aplikacion për të provuar vetë shërbimin e tij.

distinktivin e google play

2. Kanali i motit

logoja e aplikacionit të kanalit të motit

Merr përditësime të motit në kohë reale dhe lokale dhe kontrollo radarin drejtpërdrejt dhe hartën e motit në çdo kohë me The Weather Channel. Dijeni temperaturën ose nëse po vjen një stuhi, shi ose mot i rëndë. Parashikoni motin 15 ditë përpara dhe merrni njoftime ditore.

Por përveçse do t'ju informojë për motin, do të merrni edhe njoftime për ndotësit e mundshëm të ajrit dhe alergjenët. Parandaloni ftohjet, të dridhurat dhe gripin duke veshur rrobat e duhura përpara se të dilni jashtë.

karakteristika të

 • Njoftimet e shiut në kohë reale
 • Parashikimi i motit deri në 48 orë
 • radar i motit të drejtpërdrejtë
 • Alarme me rrezik të lartë për alergji dhe ndotje të ajrit
 • Përditësimet ditore të motit, temperaturës dhe shpejtësisë së erës
 • Përditësimet e kushteve të funksionimit
 • Gjurmues i stuhisë dhe motit të rëndë
 • video inteligjente

Me këtë aplikacion, ju gjithashtu mund të njihni kushtet e funksionimit duke kontrolluar motin, temperaturën dhe shpejtësinë e erës. Në këtë mënyrë, do të kuptoni nëse është një ditë e përsosur për një vrapim në mëngjes apo pasdite.

Shkarkoni këtë aplikacion dhe qëndroni të sigurt nga kushtet e këqija të motit.

distinktivin e google play

3. Moti nga WeatherBug

logoja e aplikacionit të motit sipas motit

Një nga aplikacionet më të mira të motit është tashmë i disponueshëm për pajisjet Android. Weather by Weatherbug është një aplikacion i përdorur gjerësisht që ofron parashikime dhe sinjalizime në kohë reale. Me hartën e tij interaktive të radarit, do të jeni në gjendje të kontrolloni kushtet e motit, cilësinë e ajrit, shpejtësinë dhe presionin e erës, temperaturën dhe numrin e polenit.

Ky aplikacion ka miniaplikacione të lehta për t'u përdorur që ju lejojnë të kontrolloni me lehtësi informacionin, përditësimet dhe sinjalizimet nga ekrani juaj bazë. Është një aplikacion i lehtë dhe i përshtatshëm për ata që duan të qëndrojnë të përditësuar për motin.

karakteristika të

 • 18 harta të motit
 • parashikimi 10 ditë përpara
 • Përditësimet ditore dhe për orë të motit
 • Paralajmërime për stuhi të rrezikshme
 • Parashikimi i motit lokal dhe ndërkombëtar
 • Cilësia e ajrit, nxehtësia dhe njoftime të tjera
 • Harta e motit të radarit

Ka harta interaktive, inteligjente dhe të animuara të motit. Jo vetëm një, por gjithsej 18, duke përfshirë temperaturën lokale, reshjet, hartat satelitore, Indeksin UV, ftohjen e erës, radarin Doppler dhe më shumë. Kontrolloni gjithçka që ju nevojitet: nga kushtet e motit, përmbajtja e polenit, cilësia e ajrit, temperatura, rreziku i zjarrit, përditësimi i uraganit dhe më shumë. Ju mund ta shkarkoni këtë aplikacion falas.

distinktivin e google play

4. Moti i sotëm

Logoja e aplikacionit të motit të sotëm

Aplikacionet e motit janë të shkëlqyera. Por jo të gjitha janë kaq të lehta për t'u përdorur. Nëse po kërkoni diçka të bukur dhe të thjeshtë, që është e lehtë për t'u përdorur dhe për t'u naviguar, shikoni Moti Sot. Mund të jetë projektuar për të qenë i thjeshtë, por tashmë ka nevojat e një aplikacioni moti. Shikoni parashikimin e motit në çdo kohë kudo pa hapa komplekse. Përditësimet dhe sinjalizimet e motit janë të lehta për t'u parë dhe kuptuar.

Sot Moti ofron përditësime të sakta lokale të motit. Kjo është e mundur nëpërmjet përdorimit të disa burimeve të besueshme të motit, si Dark Sky, Aerisweather.com, AccuWeather dhe Weather Company Data. Mbani një sy për çdo mundësi shiu dhe përgatituni për çdo kusht moti 24/7.

karakteristika të

 • Lehtë për të parë informacionin e motit
 • përditësimi ditor i motit
 • Alarme për mot të rëndë dhe shi
 • Të shoqëruara me foto
 • Merrni dhe shpërndani fotot e motit.
 • Kontrolloni cilësinë e ajrit, temperaturën, lagështinë dhe më shumë

Ky është më shumë se një aplikacion moti. Zbuloni informacione të tjera përveç motit. Merrni përditësime në kohë reale për cilësinë e ajrit, lagështinë, temperaturën, shpejtësinë/drejtimin e erës, presionin e ajrit, pikën e vesës, numrin e polenit, indeksin UV dhe dukshmërinë.

Përgatituni dhe qëndroni të përditësuar me motin e sotëm. Shkarkoni aplikacionin më poshtë.

distinktivin e google play

5. 1 Koha

Logoja e 1 aplikacionit të motit

1Moti e bën kontrollimin e kushteve të motit dhe informacioneve të tjera të lehtë dhe argëtuese. Është një aplikacion i thjeshtë që mbulon nevojat tuaja themelore të motit. Qasuni në hartat e motit, grafikët, sinjalizimet e motit të rëndë, parashikimet e reshjeve dhe videot e motit dhe faktet argëtuese.

Ndiqni kushtet aktuale të motit për vendndodhjen tuaj. Mund të shtoni gjithashtu deri në 12 vendndodhje për të marrë përditësime. Kjo është e dobishme nëse udhëtoni shpesh ose keni nevojë të jeni të përditësuar për kushtet e motit në vende të ndryshme në të njëjtën kohë. Merrni sinjalizime të detajuara dhe të sakta për orë, ditore ose javore për motin. Aplikacioni gjithashtu përmban një veçori Precisioncast 12-javore.

karakteristika të

 • Përditësimet e lokalizuara të motit në kohë reale (Vendndodhja ime)
 • Deri në 12 lokacione
 • fazat e diellit dhe hënës
 • Përqindja e reshjeve 7-ditore
 • Temperatura 1 javë (e lartë dhe e ulët)
 • Hartat satelitore dhe të terrenit
 • Shtresat e motit dhe informacione të tjera

1Moti ju lejon gjithashtu të kontrolloni fazat aktuale të hënës dhe diellit, të merrni informacionin aktual të temperaturës, radarin Doppler, parashikimin e reshjeve, temperaturën dhe më shumë.

Bëjeni këtë aplikacion motin tuaj sot. Shkarkoni këtu.

distinktivin e google play

6. Moti i gjallë

Logoja e aplikacionit të motit live

Merrni kushtet e detajuara të motit në çdo kohë ose parashikoni motin për 7 ditët e ardhshme me Weather Live. Me këtë aplikacion, nuk do t'ju duhet as ta hapni aplikacionin për të marrë kushtet e motit në kohë reale në ekranin tuaj bazë duke përdorur miniaplikacionin e tij tërheqës vizualisht. Mund të zgjidhni ta mbani të pastër ose të përdorni një miniaplikacion me madhësi të plotë.

Ju gjithashtu mund të hapni aplikacionin dhe të shfletoni funksionet e tij të shumta. Përveç motit, mund të kontrolloni gjithashtu temperaturën aktuale, kohën e lindjes dhe perëndimit të diellit, radarin e motit, hartën e shiut, presionin e ajrit, informacionin e reshjeve, drejtimin dhe shpejtësinë e erës, etj.

karakteristika të

 • aplikacioni i motit live
 • Dizajne kompakte dhe të detajuara
 • Përditësimet ndërkombëtare të motit
 • Përditësimi aktual i temperaturës
 • Informacion mbi presionin dhe reshjet
 • Radarët e motit dhe hartat e shiut
 • Grafika dhe animacione të drejtpërdrejta

Duke përdorur Weather Live, do të merrni përditësime drejtpërdrejt dhe mund të zgjidhni të shikoni informacionin bazuar në preferencat tuaja. Pavarësisht nëse ju pëlqen i thjeshtë apo i detajuar, mund të kaloni lehtësisht nga një dizajn në tjetrin. Megjithatë, ndërsa mund ta shkarkoni këtë aplikacion falas, versioni falas ka veçori mjaft të kufizuara. Do t'ju duhet të përmirësoni në Premium për të shijuar plotësisht veçoritë e tij.

Kontrolloni motin aktual dhe merrni përditësime drejtpërdrejt duke filluar nga sot. Shkarkoni aplikacionin e motit.

distinktivin e google play

7. Moti nëntokësor

Logoja e aplikacionit të motit nëntokësor

Weather Underground jep rezultate hiper-lokale për mikroklimën tuaj të personalizuar. Merrni një parashikim të detajuar dhe kontrolloni kushtet aktuale me një shikim. Të dhënat e drejtpërdrejta të motit mblidhen nga 270,000 stacione të ndryshme të motit. Kjo do të thotë se do të merrni rezultate që janë të personalizuara dhe më shumë në harmoni me vendndodhjen tuaj aktuale.

Ju mund të jeni pjesë e prurjeve duke raportuar kushtet lokale të motit. Ky aplikacion përmban harta interaktive të motit duke përfshirë sinjalizimet e motit të rëndë, radarin Doppler, kamerat në internet të motit, hartat e gjurmuesve të uraganeve, temperaturën, parashikimet inteligjente të motit dhe të tjera.

Gjurmuesi i uraganeve nëntokësore të motit është tipari më i veçantë i këtij aplikacioni. Aplikacioni dërgon alarme për motin e rëndë, në mënyrë që të jeni gjithmonë të përgatitur për një stuhi të ardhshme.

karakteristika të

 • Informacioni për kushtet e motit dhe temperaturën.
 • Parashikime të zgjuara të motit
 • Hartat interaktive dhe të hiperlokalizuara të motit
 • Parashikimi orar, ditor dhe 10-ditor
 • Widget i personalizueshëm i motit
 • Hartat e gjurmëve të uraganit
 • Përvoja e personalizuar e aplikacionit

Me këtë aplikacion, ju gjithashtu mund të eksploroni informacione të tjera të motit, duke përfshirë fazat e hënës dhe diellit, indeksin UV, pikën e vesës, lagështinë, dukshmërinë, shpejtësinë e erës, drejtimin e erës, cilësinë e ajrit dhe temperaturën.

Mund ta provoni këtë aplikacion. Shkarkoni atë më poshtë.

distinktivin e google play

8. Yahoo! Klima

logoja e aplikacionit të motit yahoo

Ndonjëherë gjithçka që na nevojitet është një aplikacion i thjeshtë, i rregullt dhe i përgjegjshëm për motin. Nëse jeni duke kërkuar për një të tillë, Yahoo Weather është aplikacioni kryesor. Ai tashmë ka të gjitha veçoritë thelbësore që ju nevojiten në një aplikacion moti.

Jini të përgatitur për çdo lloj moti që mund t'ju vijë. Mund të kontrolloni motin çdo orë ose çdo ditë, ose të merrni një parashikim të avancuar 10-ditor. Ju mund të kontrolloni parashikimin lokal, si dhe të mbani gjurmët e kushteve të motit në qytete të tjera ose destinacionet tuaja. Mund të shtoni deri në 20 qytete dhe mund të kaloni lehtësisht nga një vend në tjetrin.

karakteristika të

 • Shtoni deri në 20 qytete/lokacione
 • Harta interaktive, satelit dhe radar.
 • Parashikimet për orë, 5 dhe 10 ditë
 • Informacioni i probabilitetit të reshjeve, presionit dhe erës
 • Lindja dhe perëndimi i diellit i animuar
 • Ndani fotot në Yahoo Weather që t'i shohin të tjerët

Shkarkoni aplikacionin më poshtë.

distinktivin e google play

9. Qielli i errët

Logoja e aplikacionit të qiellit të errët

Kur bëhet fjalë për saktësinë, Dark Sky është një burim i shkëlqyer i informacionit të hiperlokalizuar të motit. Tani The Dark Sky Company ofron një aplikacion falas. Versioni falas tashmë ofron veçori të shkëlqyera si harta të bukura të motit, të dhëna historike të motit, vendndodhje të shumta, parashikim 24-orësh dhe një parashikim të detajuar të avancuar 7-ditor.

karakteristika të

 • parashikimi minuta
 • Informacioni i temperaturës dhe motit
 • Sinjalizime dhe njoftime për shi
 • Radar i detajuar dhe në kohë reale
 • Përmbledhje e ditës në ditë

Sidoqoftë, nëse doni të shijoni më shumë veçori, do t'ju duhet të shkoni te versioni premium. Megjithatë, nëse dëshironi ta përdorni aplikacionin falas, mund ta shkarkoni më poshtë.

distinktivin e google play

10. Flowx

Logoja e aplikacionit flowx

Flowx nuk ju jep vetëm informacione të përditësuara të motit. Gjithashtu ju ndihmon të kuptoni më mirë motin dhe ju lejon të shihni "fotografinë e madhe". Aplikacioni ofron 16 modele parashikimi dhe më shumë se 30 lloje të dhënash, në mënyrë që të mund të gjurmoni motin më mirë dhe me shumë më tepër saktësi. Madje ka gjurmë uragani dhe reflektim radar. Për t'i bërë gjërat më emocionuese, mund të shikoni lehtësisht një animacion të detajuar të parashikimit.

Përveç marrjes së përditësimeve të motit për nevojat tuaja të përditshme ose udhëtimet, mund ta përdorni edhe për aktivitetet tuaja të tjera: ecje, sërf, çiklizëm, peshkim, aviacion, gjurmim stuhish dhe shumë më tepër.

karakteristika të

 • Shtresa të shumta të hartës
 • Hartat interaktive të parashikimit
 • Re, reshje, erë, valë, temperaturë dhe informacione të tjera të të dhënave
 • Parashikimi 10-ditor dhe rishikimi 3-ditor
 • linjat e animuara të frontit të valës
 • Grafikët dhe miniaplikacioni i shumëfishtë
 • mënyra e udhëtimit

Planifikoni sipas motit me Flowx. Shkarkoni falas këtu.

distinktivin e google play

Pyetje të shpeshta në lidhje me aplikacionet e motit për Android

A janë falas aplikacionet e motit në Android?

Jo të gjithë. Megjithatë, shumë nga aplikacionet e përfshira këtu janë falas për t'u shkarkuar dhe përdorur.

A ka ndonjë aplikacion Android Auto kushtuar motit?

Jo, por mund të përdorni "Asistentin e Google" për të mësuar rreth motit. Por një lajm i mirë po vjen, pasi Android 4.8 sugjeron shtimin e një cilësimi për të shfaqur informacionin e motit.

Pse aplikacionet e motit japin parashikime të ndryshme?

Ka variacione sepse parashikimi vjen nga stacione të ndryshme të motit në mbarë botën, si dhe nga satelitët, balonat e motit, radarët dhe madje edhe raportet nga vullnetarë të besuar. Gjithashtu, aplikacionet e motit përdorin superPC të ndryshëm dhe mund të kenë të tyren. meteorologët dhe përdorin formulat e tyre, të cilat mund të shpjegojnë ndryshimin.

Cili është aplikacioni më i mirë i motit falas për Samsung?

Samsung Weather, aplikacioni zyrtar i motit i Samsung, ofron një parashikim të saktë të motit për ditën dhe javën në vijim. Aplikacioni është i disponueshëm për përdorim pa kosto dhe është i instaluar në pajisjet Samsung. Aplikacioni shfaq përditësimet e motit bazuar në vendndodhjen tuaj aktuale pa pasur nevojë të ndryshoni manualisht vendndodhjen.

Qëndroni të informuar për motin

Me cilindo nga aplikacionet më të mira të motit për Android të paraqitur këtu, mund të jeni një ose disa hapa përpara kohe. Mund të planifikoni më mirë ditën tuaj, fundjavën, aktivitetet në natyrë, udhëtimet dhe shumë më tepër. Dhe një gjë e përbashkët e këtyre aplikacioneve është se ato ofrojnë më shumë sesa thjesht informacione për motin. Ndërsa ato mund të kenë ndryshime në veçori dhe rezultate, ato janë më të mirat në vetvete. Në fund të fundit, ajo që është më e mira do të varet nga preferencat dhe nevojat tuaja personale.

Tani provoni cilindo nga këto aplikacione dhe filloni të planifikoni motin.

Çfarë mendoni për këtë artikull? Na tregoni duke lënë komentet dhe sugjerimet tuaja. më poshtë.

Fotografia kryesore

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta