15 filma të bazuar në ngjarje reale për t'u parë në Prime Video – TecnoBreak

Altoparlant inteligjent Echo Dot

Qoftë për shkak të bujës që shkaktojnë, komplotit të tyre bombastik apo, në disa raste, edhe bukurisë së tyre, është e vështirë të besohet se disa histori të portretizuara në kinema janë të frymëzuara nga ngjarje reale. Për ata që pëlqejnë komplote si kjo, ne zgjedhim 15 filma që duhet parë që bazohen në histori të vërteta dhe janë të disponueshme për abonentët e Prime Video për t'i parë nga komoditeti i shtëpisë së tyre. Kontrolloni sugjerimet tona dhe filloni maratonën tuaj!

15 filma të bazuar në ngjarje reale për t'u parë në Prime Video / Prime Video / Disclosure
Çmimi i së vërtetës (Imazhi: Zbulimi / Prime Video)

1. Skandali

I nominuar për Golden Globe, BAFTA dhe Oscar në kategoritë e aktores më të mirë (Charlize Theron) dhe aktores më të mirë dytësore (Margot Robbie), Scandal ka një skenar nga Charles Randolph. Duke nënvizuar një nga skandalet më të mëdha në industrinë televizive amerikane, filmi sillet rreth një grupi gazetarësh që shkojnë në publik për të denoncuar drejtorin e atëhershëm të Fow News, Roger Ailes, për ngacmim seksual.

 • adresa: jay kacabu
 • Viti: 2019
 • Për të emetuar: Charlize Theron, Margot Robbie dhe Nicole Kidman

2. Çmimi i së vërtetës

Bazuar në një artikull nga New York Times, The Price of Truth ishte protagonist dhe prodhuar nga Mark Ruffalo. Filmi ndjek hapat e një avokati mjedisor të mësuar për të mbrojtur korporatat e mëdha, kur atij i afrohet një fermer i cili po akuzon gjigantin industrial DuPont për vdekjen e lopëve të tij. I interesuar për historinë, avokati më pas vazhdon të hetojë se çfarë ka ndodhur dhe zbulon se pas tij fshihet një krim i tmerrshëm, i cili përfshin helmimin e të gjithë popullsisë vendase.

 • adresa: todd Haynes
 • Viti: 2019
 • Për të emetuar: Mark Ruffalo, Anne Hathaway dhe Tim Robbins

3. Beteja e Rrymave

Një prodhim që portretizon rivalitetin midis George Westinghouse dhe Thomas Edison, Beteja e Rrymave zhvillohet në fund të shekullit të XNUMX-të. Në komplot, pasi shpiku llambën elektrike, Thomas Edison fillon një fushatë për të shpërndarë energjinë elektrike në të gjithë Shtetet e Bashkuara përmes rrymës direkte. Megjithatë, ai pengon biznesmenin Westinghouse, i cili synon të provojë se teknologjia e tij AC është më efikase.

 • adresa: Alfonso Gomez-Rejon
 • Viti: 2017
 • Për të emetuar: Benedict Cumberbatch, Michael Shannon dhe Tom Holland

4. Libri i Gjelbër: Udhëzuesi

Premiera në Festivalin e Filmit në Toronto, Green Book: The Guide mori në shtëpi statuetat e Oscars 2019 për filmin më të mirë, skenarin më të mirë origjinal dhe aktorin më të mirë dytësor (Mahershala Ali). 60 nis një turne në banditin e SHBA-së Jugore si truproja dhe shoferi i tij. Së bashku, ata nisin një udhëtim të turbullt, por që i afron më shumë dhe i bën të kuptojnë më mirë jetën e njëri-tjetrit.

 • adresa: Peter Farrelly
 • Viti: 2018
 • Për të emetuar: Viggo Mortensen, Mahershala Ali dhe Linda Cardellini

5. Vajza që vrau prindërit e saj + djali që vrau prindërit e mi

Filmat që portretizojnë një nga vrasjet më të famshme në vend, "Vajza që vrau prindërit e mi" dhe "Djali që vrau prindërit e mi" janë dy filma artistikë për vrasjen e çiftit Manfred dhe Marísia Richthofen. Të publikuar së bashku dhe direkt në Prime Video, ata tregojnë përkatësisht historinë e rrëfyer gjatë gjykimit të çështjes nga Daniel Cravinhos, i dashuri i Suzanes dhe vetë vajza, vajza e viktimave.

 • adresa: Mauricio Eca
 • Viti: 2021
 • Për të emetuar: Carla Diaz dhe Leonardo Bittencourt

6. Historia e vërtetë

Premierë në Festivalin e Filmit Sundace, The True Story është një adaptim i librit me të njëjtin emër. Në film shoqërojmë një gazetar nga New York Times i cili, pak pasi pushohet nga puna, zbulon se një vrasës i listuar në FBI është kapur pasi ka kaluar javë të tëra duke u fshehur duke u paraqitur si ai. I intriguar nga situata, ai viziton kriminelin në burg dhe zbulon se i burgosuri dëshiron vetëm t'i tregojë atij historinë e tij të vërtetë.

 • adresa: Rupert Gold
 • Viti: 2015
 • Për të emetuar: Jonah Hill, James Franco dhe Felicity Jones

7. Sekretet zyrtare

Një tipar i domosdoshëm në listën e filmave me histori të vërteta për t'u parë në Prime Video, Sekretet Zyrtare u shfaqën gjithashtu premierë në Festivalin e Filmit Sundance. Produksioni zhvillohet në vitin 2003 dhe tregon historinë e Katharine Gun, një përkthyese që kishte akses në dokumentet e Agjencisë Kombëtare të Sigurisë që zbulonin sekretet rreth pushtimit të Irakut. E indinjuar nga situata, ajo shkel kodin dhe nxjerr dokumentet në shtyp, duke shkaktuar një skandal ndërkombëtar që mund ta çojë në burg.

 • adresa: kapuç gavin
 • Viti: 2019
 • Për të emetuar: Keira Knightley dhe Matt Smith

8. Ndjekja e Drejtësisë

Titulli që portretizon rastin që u bë i njohur si Djemtë e Scottsboro, Kërkimi për Drejtësi zhvillohet në vitet 1930. Komploti paraqet një avokat të suksesshëm të Nju Jorkut dhe nëntë adoleshentët me ngjyrë që ai vendos t'i mbrojë në jug të Shteteve të Bashkuara. i akuzuar për përdhunim nga dy gra të bardha dhe iu nënshtruan një gjyqi tërësisht të njëanshëm.

 • adresa: terri jeshile
 • Viti: 2006
 • Për të emetuar: Timothy Hutton, Leelee Sobieski dhe David Strathairn

9. Tek njeriu i fundit

Filmi i luftës me regji të Mel Gibson, Even the Last Man me Andrew Garfield. I vendosur në mes të Luftës së Dytë Botërore, filmi artistik i bazuar në fakte tregon historinë e Desmond Doss, një i ri fetar dhe pacifist që regjistrohet si mjek luftarak në ushtri. Edhe pse ai refuzon të mbajë një armë dhe shmanget nga bashkëmoshatarët e tij, ai dërgohet në Betejën e Okinawas, ku qëllimi i tij i vetëm është të shpëtojë jetë.

 • adresa: Mel Gibson
 • Viti: 2016
 • Për të emetuar: Andrew Garfield, Sam Worthington dhe Luke Bracey

10. Loja e Mjeshtrit

I vendosur në 1983 në Amsterdam, Master's Play paraqet Anthony Hopkins në kastin e tij. Filmi me metrazh të gjatë ndjek një grup prej pesë miqsh holandezë, të cilët, pas një grabitjeje të suksesshme, vendosin të rrëmbejnë një milioner, pronar i një prej fabrikave më të famshme të birrës në botë. Plani, fillimisht funksionon, por hetimet e policisë dhe mungesa e përgatitjes së grupit shumë shpejt bëjnë që situata të dalë jashtë kontrollit.

 • adresa: daniel Alfredson
 • Viti: 2015
 • Për të emetuar: Anthony Hopkins, Jemima West dhe Jim Sturgess

11. Basti i madh

Fitues i Oscarit për skenarin më të mirë të adaptuar në 2016 dhe i nominuar për katër çmime të tjera, duke përfshirë filmin më të mirë, The Big Short bazohet në një libër me të njëjtin emër. Titulli tregon trajektoren e gjurmuar nga një grup prej katër burrash që parashikuan krizën financiare të viteve 2007-2008 dhe vendosën të bastnin kundër tregut.

 • adresa: Adam McKay
 • Viti: 2015
 • Për të emetuar: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling dhe Brad Pitt

12. Lokali i tenderit

Filmi origjinal Amazon Prime Video The Tender Bar bazohet në historinë e vërtetë të shkrimtarit dhe gazetarit JR Moehringer. Komploti ndjek fëmijërinë dhe rininë e djalit, pak pasi u transferua në shtëpinë e gjyshit të tij në Long Island. Në ambientin e ri, ai gjen tek xhaxhai i tij figurën e babait që nuk e ka pasur kurrë dhe përdor rrëfimet e klientëve të lokalit që njeriu arrin t'i futet në botën e shkrimit.

 • adresa: Xhorxh Kluni
 • Viti: 2021
 • Për të emetuar: Ben Affleck, Christopher Lloyd dhe Lily Rabe

Bazuar në kujtimet e shkrimtarit të ushqimit Nigel Slate, Dolli: Historia e një fëmije të uritur zhvillohet në vitet 1960. Në shtëpi, nëna e tij nuk dinte të gatuante. Gjithçka ndryshon, megjithatë, me vdekjen e figurës së nënës dhe ardhjen e një shërbëtoreje me kohë të plotë, e cila fillon të tërheqë vëmendjen e babait të tij dhe fillon një garë të vërtetë gatimi me djalin.

 • adresa: sj Clarkson
 • Viti: 2011
 • Për të emetuar: Helena Bonham Carter dhe Freddie Highmore

14. Engjëlli i Aushvicit

Drama historike, Engjëlli i Aushvicit tregon historinë e mamisë polake Stanisława Leszczyńska. Në komplot, kur ajo burgoset në kampin e përqendrimit të Aushvicit gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe thirret të punojë së bashku me Josef Mengele, një oficer dhe mjek i ngarkuar për kryerjen e eksperimenteve sadiste mbi gratë shtatzëna dhe foshnjat, Stanislava fillon të ndryshojë mendjen e saj. . të disa pacientëve, duke ndihmuar dhe shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur.

 • adresa: Terry Lee Coker
 • Viti: 2019
 • Për të emetuar: Noeleen Comiskey dhe Steven Bush

15. Djalë i dashur

Me Steve Carell dhe Timothée Chalamet, Dear Boy bazohet në kujtimet e të dy protagonistëve të komplotit. Filmi tregon historinë e Davidit, një gazetar që sheh djalin e tij të vogël, Nick, që i nënshtrohet përdorimit të metamfetaminës. I dëshpëruar për ta ndihmuar të shërohet, ai kërkon të kuptojë se çfarë i ndodhi djalit, në të njëjtën kohë që fillon të studiojë efektet e kësaj lloj varësie.

 • adresa: Felix Van Groeningen
 • Viti: 2018
 • Për të emetuar: Steve Carell dhe Timothée Chalamet

Dhe a rekomandoni filma të tjerë faktikë që janë të disponueshëm në Prime Video? Ndani të preferuarat tuaja me ne!

Katalogu i transmetimit u konsultua më 06/04/2022.

https://TecnoBreak.net/responde/15-filmes-baseados-em-historias-reais-para-ver-no-prime-video/

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta