Sony prodhon më pak konzola dhe do të fokusohet në PC dhe celular

Sony ka thënë disa herë se nuk ka plane të kthehet në botën e celularëve. Diçka e çuditshme, veçanërisht në këtë pikë të kampionatit, kur lojërat celulare po marrin një fuqi krejtësisht të re, siç mund ta shohim nga suksesi i të vjetrës. Nintendo Switch, Steam Deck më i fundit dhe sigurisht klonet e tjera të Valve në dorë/konzola.

Në fakt, vetë Sony ka vënë pak bast në këtë fushë, siç mund ta shohim me lançimin e kontrollorit të ri të krijuar për iPhone! Megjithatë, në temën e lançimit të një konsole të re të vetin, Sony është plotësisht jashtë. A do ta kuptojmë pse?

PSP 2 apo PS Vita 2?

Interesant është fakti se emri PS 'Vita' do të thoshte PS 'Jetë'… Megjithatë, për sa i përket jetës, tastiera portative kishte shumë pak. Edhe sepse, me sa duket, vargu Vita ka vdekur vërtet, pa asnjë kthim. Dëshmi për këtë është lansimi i kontrolluesit të lartpërmendur Backbone One, i cili në thelb është një PS Vita, pa ekranin e vet.

Sony prodhon më pak konzola dhe fokusohet në celular

Në fakt, ky produkt ka disa vite që është në treg, në formën e Razer Kishi. Një pajisje periferike që tashmë është lëshuar për Android dhe iPhone. Aty ku ideja është jashtëzakonisht e thjeshtë, pra transformoni telefonin inteligjent në një tastierë portative dhe me sa duket, kjo është rruga që Sony dëshiron të marrë.

Sepse? Sepse ideja e një konzole të dedikuar dore, për Sony, është diçka që nuk ka më kuptim!

Për Sony, me fuqinë e telefonave inteligjentë aktualë dhe performancën e mundshme të transmetimit, bastet në një tastierë të dedikuar, e cila ekzekuton vetëm lojëra, është një mendim i kufizuar dhe i pakuptimtë.

Ne ju rekomandojmë:  Propozimet më të mira për konsolat dhe videolojërat për t'u bërë dhurata
Me fjalë të tjera, pikërisht tani, ne po shohim Sony që po largohet nga hardueri, drejt zhvillimit të ekosistemit të vet të produkteve dhe shërbimeve!

Më konkretisht, emri PlayStation nuk do të lidhet më vetëm me konsolat, si PS5 ose PSP. Do të jetë një ekosistem i tërë i përbërë nga këto tastierë, por edhe PC, dhe sigurisht, smartphone. Marrja e çdo pajisjeje dhe luajtja e God of War Ragnarok së shpejti nuk do të jetë më një ëndërr.

Mund të jemi ende pak larg kësaj 'ëndërr', por siç mund ta shihni nga basti i Sony për PC, diversifikimi i ekosistemit tashmë ka filluar!

Tags:

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Shporta