ACCESORIOS

Ju mund t'i shpenzoni paratë tuaja për të gjitha llojet e artikujve të çuditshëm të teknologjisë, nga furçat e dhëmbëve me Bluetooth deri tek tharëset që printojnë selfiet tuaja në mëngjes. Por ka vetëm një pjesë të vogël të pajisjeve teknologjike pa të cilat ne nuk mund të jetojmë.

Është e vështirë të mbash hapin në hapësirën e teknologjisë gjithnjë në rritje dhe në ndryshim. Epo, këtu kemi ardhur: ne në TecnoBreak jemi vazhdimisht duke hulumtuar, testuar dhe testuar pajisje të reja teknologjike dhe shpesh e përditësojmë këtë listë me publikime të reja.

Këtë vit, lajmet e teknologjisë do të vazhdojnë të përqendrohen në realitetin e distancimit social dhe të punës në distancë në të cilën jetojmë, të cilën ne mundëm ta shohim në plan të parë në CES 2021, një ngjarje vjetore teknologjike që konsiderohet skena botërore e inovacionit.

Nga bateritë portative për telefonat inteligjentë dhe hard disqet e jashtme, te aksesorët e zgjuar për konsolat më të fundit të lojërave PlayStation 5 dhe Xbox Series X, do të gjeni informacionet më të fundit të aksesorëve këtu.

Këtu ju tregojmë se çfarë janë aksesorët e teknologjisë, cilët janë aksesorët më të njohur që njerëzit kërkojnë, për çfarë mund t'ju duhet një aksesor dhe të gjitha pikat kryesore që ju nevojiten për të zgjedhur aksesorin e duhur.

Lajme rreth aksesorëve teknologjikë

Ja çfarë ka të re në të gjitha pajisjet dytësore që mund të shtohen në një pajisje kryesore.

Këllëf vertikal ykooe për iPhone Samsung Xiaomi Smartphone (XL)
 • Modelet e aplikueshme: kutia e celularit për smartphone 5,5 deri në 6,9 inç, si dhe Samsung Galaxy S10/S20/S20 FE/S21/Plus/Ultra,...
 • Çanta praktike: Merrni jetën e përditshme si këllëf ose rrip për telefonat dhe gjërat e vogla, ose varni çantën e shpinës së udhëtimit. Edhe ju mund të...
 • Dizajni i integruar: Xhepi i ijeve ka një mbulesë të fortë oxford dhe mbulesë të pasme. Mbyllja me velcro në pjesën e përparme...
 • RASTET: Mund të përdoret për shëtitje, kampe, ngjitje, çiklizëm, shëtitje ose thjesht për të shkuar në punë. Ose si një dhuratë për t'ia bërë burrit tuaj,...
 • 📱 MË SHUMË MBROJTJE MË SHUMË HAPËSIRË: Trup super mini i vogël për pantallonat tuaja dhe përshtatet me shumë stile veshjesh. Pjesë gome mund të...
Këllëf univerzal për smartfonin kwmobile neoprene - Këllëf mbrojtëse me zinxhir për L - 6,5" E zezë
 • MBROJTJE E PLOTË: Jepini smartfonit tuaj një pamje të re me këtë këllëf. Mbulesa mbrojtëse është bërë nga një material rezistent dhe...
 • RASTI PRAKTIK: Kjo kasë ka përmasa 16.5 x 8.9 cm brenda. Mbrojtësi universal ka një zinxhir që do ta mbajë celularin tuaj plotësisht...
 • E PËRBATITSHME ME: Apple iPhone: 11 Pro Max, 12 Pro Max, 13 Pro Max, 14 Plus, 14 Pro Max, 6 Plus, 6S Plus, 7 Plus, 8 Plus, XS Max / i pajtueshëm me...
 • REZISTENT UJI: Mbulesa mbrojtëse është prej neopreni dhe elastani të papërshkueshëm nga uji. Ideale për tu mbajtur brenda çantës sportive apo...
 • E LEHTSISHME P THER TUAJ: Zorra, përveç se është rezistente, është shumë fleksibël dhe e butë.
1,00 EUR
Këllëf ABCTen për Huawei Mate 20 Lite / Mate 9 / P Smart 2019 / P Smart Plus çantë taktike me kapëse rripi...
 • 【CILËSIA PREMIUM】 E bërë nga Oxford e qëndrueshme dhe kapëse rripi çeliku të sigurisë, ofron mbrojtje të mirë për telefonin tuaj.
 • 【E KOMPATUESHME】 Madhësia 162 x 82 x 17 mm, dizajn për iPhone Xs Max, Xr, 7 plus, 8 plus; Huawei Mate 20, P Smart+ 2019; Samsung Galaxy A20E A50 S10...
 • 【Fleksibilitet】 Shiritat elastikë në anë të çantës lejojnë që rreshtimi i brendshëm i butë të zgjerohet ose tkurret për të krijuar një përshtatje të personalizuar.
 • 【RASTI PRAKTIK】 2 opsione montimi. Me një kapëse rripi dhe dy sythe, mund ta varni kasën në rrip ose ta kapni...
 • 【OKAZIONET】E përkryer për ecje, stërvitje, ngjitje, shëtitje, kampe. Ose mund t'ia prezantoni burrit, babait, gjyshit, miqve, kolegëve tuaj.
Këllëf miadore me kapëse rripi për iPhone 8 Plus 7 Plus, i pajtueshëm me këllëf rripi Galaxy S9 Plus Plus...
 • Cilësi superiore: Qese rripi e bërë nga materiali i qëndrueshëm Oxford, anët elastike për telefonin tuaj dhe rreshtimi i butë mbrojnë tuajin e ri...
 • Mbështetje universale për rripin: Mbështetje për kapëse rripi iPhone 8 Plus, Këllëf për iPhone 6 6S 7 Plus. Rasti është gjithashtu i pajtueshëm me...
 • Kutia xhepi horizontal miadore është e pajisur me kapëse rripi të qëndrueshme plus +2 sythe rripi sigurimi...
 • Qese rripi me këllëf me unazë për shumë qëllime: E përkryer për ecje, ushtrime, ngjitje, shëtitje, kampe ose mund t'ia prezantoni atë...
 • GARANCI DHE MBËSHTETJE E PLOTË: Ndjehuni plotësisht të sigurt në blerjen tuaj duke ditur që mbulesat e rripit të sigurimit të shitura nga inNEXT vijnë me...
Këllëf inNEXT për iPhone 7 Plus me kapëse rripi, për Samsung Note 8 Galaxy S8 Plus/Note 5/S6 Edge Plus (5,5...
 • CILËSIA PREMIUM - Prodhuar nga këllëf celulari Oxford me funksion të rëndë me kapëse rripi metalik.
 • Mbyllje e fortë: Mbulesa e fortë e mbylljes është shumë e përshtatshme për të vendosur dhe nxjerrë telefonin. Materiali i kapakut është më i trashë se të tjerët...
 • E përputhshme me modele të ndryshme: Kutia e telefonit përshtatet telefonave inteligjentë 5,5-6 inç (për Seritë Apple/Samsung/Huawei), si p.sh. Apple...
 • Rastet: Ecje, Stërvitje, Ngjitje, Hiking, Kamping. Ose mund t'ia prezantoni burrit, babait, gjyshit, miqve, kolegëve tuaj.
 • Mbajtëse praktike: kutia vertikale e celularit ka një kapëse metalike fikse për qëndrueshmëri, gjithashtu ka një lak për ...
Këllëf portofoli CXTcase për këllëf Samsung Galaxy S21 5G/4G, Mbulesa funksionale mbështetëse me Samsung Galaxy S21 4G, këllëf...
 • 【Përputhshmëria】: Kjo këllëf rrokullisje është e përputhshme vetëm me Samsung Galaxy S21 5G/4G. Ju lutemi konfirmoni modelin e telefonit tuaj përpara se të bëni...
 • 【Funksioni i portofolit】: Kjo këllëf lëkure Samsung Galaxy S21 5G/4G ofron 3 ndarje kartash dhe 1 ndarje faturash...
 • 【Karakteristika e butonit magnetik】: Mbyllja magnetike e mban telefonin në vend të sigurt dhe e mban kutinë të mbyllur siç duhet....
 • 【Funksioni i qëndrimit】: Funksioni i integruar i qëndrimit ju lejon të rregulloni lirshëm këndin për shikimin e videove. Funksioni i qëndrimit është shumë...
 • 【Dizajni me dy ngjyra】: Kjo këllëf celulari adopton një dizajn me dy ngjyra, duket elegante dhe bujare, gjë që bën...

Përditësimi i fundit në 2023-02-19 / Lidhjet e Filialit / Imazhet nga API i reklamimit të produkteve të Amazon

Cilat janë aksesorët e teknologjisë

Kur flasim për aksesorë teknologjikë, i referohemi të gjitha atyre pajisjeve ose komponentëve që përbëjnë një pjesë shtesë të një produkti kryesor teknologjik. Për shembull, një tastierë mausi do të ishte një aksesor shtesë për pajisjet e kompjuterit, ashtu si një kabllo USB e të dhënave është gjithashtu një aksesor i telefonit celular.

Ka mijëra aksesorë teknologjikë për pajisjet tona. Një nga më të kërkuarit sot janë aksesorët për Nintendo Switch, ndër të cilët mund të gjejmë kontrolluesin Pro dhe mbajtësin e karikimit të kontrolluesit Joy-Con. Këta aksesorë plotësojnë konsolën Nintendo dhe e çojnë përvojën e lojërave në nivelin më të lartë të realizmit.

Aksesorët për pajisje teknologjike mund të ndahen në tre klasa:

 • aksesorët kryesorë
 • aksesorë dytësorë

Aksesorët kryesorë janë ato me të cilët ka ndërveprim të drejtpërdrejtë midis tyre dhe pajisjeve ku përdoren. Me pak fjalë, këta aksesorë kanë veçori që njihen nga pajisja dhe i japin pajisjes veçori shtesë. Një shembull do të ishin tastierat ose minjtë për një PC.

Një aksesor dytësor është një aksesor që ofron funksione shtesë për pajisjen, por pajisja nuk varet ose nuk e njeh aksesorin. Shkurtimisht, është një aksesor i pavarur dhe jo i lidhur me pajisjen. Një aksesor dytësor është një kuti smartphone. Kjo siguron më shumë mbrojtje për telefonin, por kjo pajisje nuk ka asnjë lidhje apo varësi me kasë.

Këtyre u shtohen të gjithë ata aksesorë të palëve të treta që janë prodhuar nga kompani të tjera dhe që nuk janë thelbësorë për funksionimin e vetë pajisjes.

aksesorët më të shitur

► Tela
► Llambat inteligjente
► Bateri për telefonat inteligjentë
► Mbulesa
► Kartat SIM
► Mbështetja e televizorit
► Xhami i kalbur
► Kompleti i veglave
► Antenë televizive
► Bateritë e rikarikueshme
► Ngarkuesit
► Bateri portative
► Çanta për laptop
► Prizat USB
► Kapëse mbajtëse e celularit
► Mbështetje për laptop
► Kartat Micro SD
► Hub për kartat micro SD
► Telekomanda universale
► Butonat Dash Amazon
► Dok për iPhone
► Llambat inteligjente
► Mbrojtës ndaj mbitensionit
► Pllakë Mate
► Trekëmbësh
► Moduli i memories RAM
► Tastiera e miut
►Power bank
►Ndarëse
► Karriget e lojërave
► Pastë termike
► Syze inteligjente
►Dritat LED RGB
► Mikrofonë
► Kuti sterilizimi me rreze ultraviolet
►Apple AirTag
► Fishekët e bojës
► Mbrojtësi i ekranit për celular
► Film fotografik për kamerat e menjëhershme

Ka shumë aksesorë teknologjikë. Disa përmirësojnë funksionalitetin e një kompjuteri ose harduerit të pajisjes, ndërsa të tjerët thjesht e plotësojnë atë. Është mirë që ka kaq shumë opsione, por kjo mund ta vështirësojë edhe zgjedhjen e produktit të duhur.

Për t'ju ndihmuar, ne kemi grumbulluar mijëra aksesorë teknologjikë të domosdoshëm për çdo lloj pajisjeje që do të zgjidhë disa nga problemet me të cilat shumica prej nesh përballen vazhdimisht, si mbajtja e telefonave tanë të ngarkuar, laptopët tanë të mbrojtur dhe loja jonë selfie i pakrahasueshëm.

Kabllot

Ka me mijëra modele kabllosh për të gjitha llojet e përdorimit, si për kompjuter, ashtu edhe për smartfonë, televizorë etj.

Kabllove u është caktuar funksioni i bartjes së energjisë elektrike nga një skaj në tjetrin. Në këtë mënyrë, pajisja që merr këtë energji elektrike mund të punojë ose të ruajë energjinë për ta përdorur për disa orë pa u lidhur.

Ka po aq lloje kabllosh sa ka pajisje dhe funksione, kështu që mund të gjejmë mijëra modele të ndryshme me konfigurime specifike. Këtu do të shohim kabllo të ndryshme që mund t'i përdorni në pajisjet tuaja teknologjike.

Në këtë seksion, ne do t'ju ndihmojmë të trajtoni disa sfida më interesante, si ruajtja e të dhënave tuaja të rëndësishme në disqet flash, tastierë të miut për të parandaluar tunelin e kyçit të dorës dhe butonat Dash për blerjet direkte në Amazon.

Gjëja më e mirë është se asnjë prej këtyre aksesorëve nuk është shumë i shtrenjtë dhe ju japin fleksibilitet më të madh në detyrat tuaja. Teknologjia me siguri mund të jetë e shtrenjtë, por këta shembuj tregojnë se nuk duhet të shpenzoni shumë për të marrë atë që ju nevojitet.

Pajisjet teknologjike kanë hyrë në jetën tonë dhe shumica prej nesh nuk mund të jetojnë më pa to. Megjithatë, ka shumë njerëz që janë indiferentë ndaj dobisë së tij. Ndoshta sepse fjala vegël lidhet me pajisje komplekse ose të padobishme. E vërteta është se pajisjet kanë qenë pjesë e jetës sonë të përditshme për një kohë të gjatë me një larmi përdorimesh.

Dhe përveç pajisjeve me të cilat jemi mësuar tashmë, si telefonat inteligjentë dhe tabletët, ka shumë veçori të reja që mund të thjeshtojnë jetën tonë, qoftë edhe ekonomikisht.

Çfarë janë veglat?

Edhe pse termi vegël është përdorur që nga shekulli i XNUMX-të, origjina e kësaj fjale nuk dihet plotësisht. E përkthyer nga anglishtja në portugalisht si engenehoca, vegël mund ta ketë origjinën edhe në fjalën frënge gâchette, që do të thotë shkas ose çdo pjesë me mekanizëm shkrepjeje.

Në përgjithësi, fjala vegël i referohet një mjeti mekanik ose elektronik veçanërisht të zgjuar ose inovativ. Kohët e fundit, përdoret për t'iu referuar produkteve teknologjike më të avancuara, duke përfshirë pajisje të vogla kompjuterike të zhvilluara për ta bërë më të lehtë aksesin në funksionalitetin e ofruar nga disa aplikacione më të mëdha.

Fjala vegël mund t'i referohet pajisjeve elektronike portative si telefonat inteligjentë, tabletët, laptopët dhe dronët, si dhe fshesat e robotëve, kamerat, orët inteligjente dhe syzet e realitetit virtual. Kjo, ndër shumë të tjera, duke përfshirë softuerët dhe programet që ofrojnë shërbime të shumta, për shembull asistentë virtualë inteligjentë si Alexa ose Siri. Secila prej tyre lidhet, përkatësisht Amazon dhe Apple.

Veglat, miniaplikacionet dhe aplikacionet

Edhe pse u referohen gjërave të ndryshme, këto terma lidhen me universin teknologjik dhe, për rrjedhojë, mund të shkaktojnë disa dyshime dhe konfuzion. Prandaj, ia vlen të sqarohet.

Gadgets: Veglat janë të gjitha pajisjet elektronike portative (telefonat inteligjentë, tabletët, laptopët, etj.) dhe softuerët dhe programet, si p.sh. asistentët virtualë.
Widgets: Termi widget mund të vijë nga një kombinim i fjalëve vegël dhe dritare. Në të vërtetë, kjo fjalë mund t'i referohet një dritareje, një butoni, një menyje, një ikonë, ndër elementët e tjerë të ndërfaqes grafike që lehtësojnë ndërveprimin midis përdoruesve dhe softuerit ose aplikacioneve që ata kanë në pajisjet e tyre. Një shembull i një widget është shiriti i kërkimit të Google.
Apps: Aplikacionet ose aplikacionet janë programe softuerike të pranishme në pajisje të ndryshme inteligjente. Aplikacionet mund të funksionojnë online ose jashtë linje dhe mund të paguhen ose shkarkohen falas nga dyqanet e aplikacioneve. Ato mund të kenë një shumëllojshmëri të gjerë funksionesh, nga shkëmbimi i mesazheve, redaktimi i fotove apo edhe marrja e porosive.

Përdorime praktike të pajisjeve

Në përgjithësi, pajisjet synojnë të plotësojnë nevoja specifike të përditshme për ta bërë jetën e përditshme më të lehtë dhe më të thjeshtë. Ato duhet të jenë praktike për t'u përdorur dhe për të kontribuar në optimizimin e kohës dhe burimeve të tjera.

Në fakt, ka pajisje për gjithçka, duke filluar nga ndihma në gatim, inkurajimi i sporteve dhe madje edhe ndihma për ta bërë jetën profesionale dhe financiare më të lehtë për t'u menaxhuar.

Prandaj, në shumicën e rasteve, pajisjet duhet të jenë intuitive për t'u përdorur; promovimi i ndërveprimit, pa kërkuar përdorimin e (shumë) kabllove; dhe ato duhet të jenë të vogla, të lehta dhe të lëvizshme.

Siguria është një tjetër aspekt thelbësor, pasi shumë prej tyre përdoren për të ruajtur të dhënat personale. Për këtë arsye, përpara se të blini një pajisje, duhet të kuptoni shumë mirë se si funksionon dhe cilat janë garancitë e saj për mbrojtjen e të dhënave.

Disa shembuj të veglave të dobishme

Ngarkuesin e baterisë

A keni bërë ndonjëherë llogaritë për të zbuluar se sa shpenzoni për bateri gjatë një viti? Me një vegël që ngarkon bateritë, do të kurseni para dhe burime mjedisore duke ripërdorur më shpesh të njëjtat bateri. Kushton nga 50 euro.

kufizues i rrjedhës

Me këtë vegël të thjeshtë, mund të kurseni rreth 15 litra ujë në minutë. Përveç shmangies së mbeturinave të ujit, ju kurseni para. Nga 0,70 euro mund të blini një kufizues të rrjedhës për një rubinet.

Sensorët e pranisë

Jemi mësuar me sensorë të prezencës në hapësira publike, por këto pajisje mund të jenë shumë të dobishme për të ndihmuar në kursimin e energjisë elektrike në shtëpi.

Nëse e keni zakon të lini dritat ndezur në hapësira boshe, mund të kurseni disa euro në fund të muajit, përveçse të shmangni humbjen e energjisë elektrike. Pajisjet me funksion të sensorit të dritës mund të kushtojnë nga 30 euro dhe janë të lehta për t'u instaluar.

derrkuc dixhital

Nëse qëllimi është të kurseni para, mund të zgjidhni një bankë derrkuc më moderne. Nëpërmjet një ekrani dixhital, ky lloj derrkucësh përditëson shumën që keni kursyer me çdo monedhë të re të futur, kështu që ju do të kuptoni më lehtë se sa keni mbetur për të arritur qëllimin tuaj të kursimit. Kushton nga 15 euro.

Artikuj të veçuar aksesor

 

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Shporta