consolas

Me siguri ju kujtohet Master System, Super Nintendo ose Megadrive. Por a ju kujtohet Atari 2600 apo SG-1000? Të apasionuarit pas lojërave retro vazhdojnë t'i luajnë këto konzola të vjetra në kohën e lirë.

Tani kemi ardhur te gjenerata e fundit e konzollave të lojërave me PlayStation, XBox dhe të tjerë. Konsola e parë e shtëpisë në botë daton në vitin 1972: Magnavox Odyssey. Një emër i bukur për të parën pak. Në më shumë se dyzet vitet e ekzistencës së saj, industria e lojërave video na ka dhënë disa konzola lojërash që pakkush i kujton... Ju kujtohet?

Konzolat më të mira retro dhe vintage në histori

Historia me shkronja të mëdha është shkruar nga fitimtarët, siç e dimë të gjithë. E njëjta gjë vlen edhe për videolojërat. Nëse i njohim prodhuesit kryesorë të konzollave si Nintendo, Sony, Microsoft apo SEGA e ndjerë, po të tjerët? Ata që kanë provuar qasje të reja ose kanë rishpikur rrotën. Epo, ne do t'ju tregojmë menjëherë.

Magnavox Odyssey, i lëshuar në 1972 në SHBA dhe 1973 në Evropë, i pari nga të gjitha konzolat e lojërave

Një emër ndëryjor për këtë tastierë të bardhë si bora. Odyssey ishte i pari i gjeneratës së parë të konzollave të lojërave dhe u prodhua nga Magnavox. Kjo kuti me niseshte kishte një sistem kartash dhe ishte e lidhur me një televizor. Konsola e tregoi lojën bardh e zi. Lojtarët vendosën një shtresë plastike në ekran dhe përdorën butonat e rrotullimit për të lëvizur pikat.

Fairchild Channel F, i lançuar në 1976 në Shtetet e Bashkuara

Konsola e lojës Fairchild Channel F (e njohur gjithashtu si Sistemi Video Argëtim ose VES) u lëshua në nëntor 1976 në Shtetet e Bashkuara dhe u shit për 170 dollarë. Ishte konsola e parë e lojërave video në botë që përmbante një mikroprocesor dhe bazohej në një sistem fishekësh.

Atari 2600, i lëshuar në 1977 në Shtetet e Bashkuara

Atari 2600 (ose Atari VCS) është një konsolë e gjeneratës së dytë që daton nga tetori 1977. Në atë kohë, ajo shitej për rreth 199 dollarë dhe ishte e pajisur me një levë dhe një lojë luftarake ("Combat"). Atari 2600 doli të ishte një nga konsolat më të njohura të video lojërave të gjeneratës së tij (ai theu rekorde për jetëgjatësinë në Evropë) dhe shënoi fillimin e tregut masiv të videolojërave.

Intellivision, i lançuar në vitin 1980 në Shtetet e Bashkuara

Prodhuar nga Mattel në 1979, konsola e lojës Intellivision (një tkurrje e Inteligjentit dhe Televizionit) ishte konkurrenti i drejtpërdrejtë i Atari 2600. Ajo doli në shitje në Shtetet e Bashkuara në 1980 me një çmim prej 299 dollarë dhe përmbante një lojë: Las Vegas BlackJack .

Sega SG-1000, i lëshuar në 1981 në Japoni

SG 1000, ose Sega Game 1000, është një tastierë e gjeneratës së tretë e prodhuar nga botuesi japonez SEGA, duke shënuar hyrjen e saj në tregun e lojërave video në shtëpi.

Colecovision, i lançuar në 1982 në Shtetet e Bashkuara

Me një kosto modeste prej 399 dollarë në atë kohë, kjo tastierë lojërash ishte një tastierë e gjeneratës së dytë e prodhuar nga kompania e lëkurës Connecticut. Grafikat e tij dhe kontrollet e lojërave ishin të ngjashme me ato të lojërave arcade të viteve 80. Përafërsisht 400 tituj të lojërave video u lëshuan në fishekë gjatë gjithë jetës së saj.

Atari 5200, i lëshuar në 1982 në Shtetet e Bashkuara

Kjo tastierë lojërash e gjeneratës së dytë u prodhua për të konkurruar me paraardhësit e saj Intellivision dhe ColecoVision, konsolat më të njohura të lojërave në treg dhe, mbi të gjitha, më të lirat. Atari 5200, i cili nuk u lëshua kurrë në Francë, donte të demonstronte inovacionin e tij përmes 4 portave të kontrolluesit dhe sirtarit të ruajtjes. Sidoqoftë, tastiera dështoi keq.

Neo-Geo i SNK, i lëshuar në 1991 në Japoni, Royce i konzollave të lojërave!

I njohur gjithashtu si Sistemi i Avancuar i Argëtimit NeoGeo, konsola Neo-Geo është identike me sistemin arcade Neo-Geo MVS. Biblioteka e tyre e lojërave 2D është e përqendruar në lojëra luftarake dhe është e një cilësie të mirë. Fytyra, publiku i gjerë e konsideron atë një konsolë "luksoze".

3DO Interactive Multiplayer i Panasonic, i lëshuar në 1993 në Shtetet e Bashkuara

Kjo tastierë, me një pamje më moderne se ato të saj, përputhej me standardin 3DO (3D Objects) të krijuar nga The 3DO Company, një kompani amerikane e botimit të lojërave video. Rezolucioni maksimal i tij ishte 320×240 në 16 milionë ngjyra dhe mbështeti disa efekte 3D. Ai përmbante një portë të vetme levë, por lejonte që 8 të tjera të viheshin në kaskadë. Çmimi i tij? 700 dollarë.

Jaguar, u lançua në 1993 në Shtetet e Bashkuara

Pavarësisht emrit të tij ëndërrimtar dhe teknologjisë së përparuar, Jaguar nuk qëndroi shumë në treg. Konsola e fundit e fishekut të lëshuar nga Atari kishte një bibliotekë lojërash relativisht të kufizuar, gjë që mund të shpjegojë dështimin e saj.

Nuon – VM Labs – 2000

Në fillim të viteve 2000, doli Nuon, një teknologji VM Labs e themeluar nga një ish-burrë Atari, që lejoi që një komponent video të shtohej në një DVD player. Për ata që e mbajnë mend, Jeff Minter ishte një nga zhvilluesit e tyre të softuerit. Ai ishte përgjegjës për Tempest dhe të gjitha variantet e tij dhe Sulmi i Deveve Mutant. Nëse ideja është tërheqëse në letër, vetëm Toshiba dhe Samsung u hodhën në lëvizje. Por krahasuar me Nintendo 64, dhe veçanërisht me PlayStation 2 dhe Dreamcast, ishte e vështirë të fitoje një terren. Vetëm 8 lojëra u lëshuan për këtë mbështetje, duke përfshirë Tempest 3000 ose Space Invaders XL

Mikrovizion – MB – 1979

Game Boy (i cili kohët e fundit mbushi 30 vjeç) shpesh gabimisht mendohet se është konsola e parë portative me fishekë të këmbyeshëm. Epo, në fakt ai u parapri nga Microvision i MB (më vonë për t'u bërë Vectrex) për gati një dekadë. Kjo makinë e gjatë tashmë e lejoi të shijonte lojëra të ndryshme në fund të vitit 1979. Ndryshe është një nënvlerësim, sepse midis defekteve të prodhimit që kufizuan jetën e ekranit, komponentëve dhe tastierës, dhe 12 titujve të saj të lëshuar në katër vjet, ishte jo në të vërtetë një parti. Megjithatë, mund të mburret se është i pari.

Phantom – Infinium Labs – Anuluar

Le të mashtrojmë pak në këtë renditje dhe të përmendim Phantom-in, "konsolën" që nuk e pa kurrë dritën e ditës, por që i bëri lojtarët të ëndërrojnë lëshimet e reja në 2003. Citimet vijnë në mendje sepse ishte mbi të gjitha një PC i aftë për të drejtuar lojërat e momentit dhe ato të së ardhmes. Por, dhe kjo ishte pika e saj e fortë sipas projektuesve të saj, ajo lejoi aksesin në lojëra sipas kërkesës, të njohura më mirë si lojëra në cloud, falë hard drive-it dhe lidhjes me internetin. Në 2003. Pra, ne jemi shumë përpara OnLive, i cili gjithashtu dështoi. Në fakt, pasi dështoi të gjente ndonjë investitor mjaft të çmendur për të grumbulluar 30 milionë dollarët e nevojshëm për projektin, Phantom u pushua dhe Infinium Labs, që kur u quajt Phantom Entertainment, futi në tastierat e tij në prehër. Faqja e internetit është ende në internet dhe këto pajisje mund të blihen ende. Por kujdes, ai nuk është përditësuar që nga viti 2011.

Gizmondo – Tiger Telematics – 2005

Është një makineri që na shiti një ëndërr para se të shpërthente në ajër, si aksidenti spektakolar i një Ferrari Enzo në Malibu, që zbuloi aktivitetet kriminale dhe mashtrimin gjigant të drejtuesve të Tiger Telematics. Kjo kompani suedeze kishte, në letër, një makinë portative të shkëlqyer. Një ekran i bukur, shumë butona veprimi që lënë të kuptohet për një lojë të shkëlqyeshme dhe veçori interesante si GPS. Koncepti shumë tërheqës tërhoqi investitorët, të cilët kontribuan me miliona. Tiger Telematics më pas mund të përballonte licencat e nevojshme për suksesin e një makinerie të re si FIFA ose SSX. Por menjëherë pas lançimit të konsolës, në tetor 2005, një tabloid suedez zbuloi se kompania kishte lidhje me mafian lokale. Më pas, në shkurt 2006, aksidenti i famshëm i Ferrarit me Stefan Eriksson, një nga drejtorët e Gizmondo Europe, në bord. Fatkeqësisht për të, hetimi i aksidentit zbuloi të gjitha parregullsitë dhe Eriksson përfundoi në burg së bashku me drejtues të tjerë të akuzuar për mashtrim dhe evazion fiskal. Vetëm 14 lojëra u lëshuan, më shumë se gjysma e të cilave u lëshuan vetëm në kohën e lëshimit.

Playdia – Bandai – 1994

Vitet 90 ishin një kohë e shkëlqyer për zhvillimin e konzollave të të gjitha llojeve. Bandai, i cili zotëron licencat e anime me lëng si Dragon Ball, ishte i vendosur të hynte në lojë. Rezultati ishte Playdia, një makinë argëtuese multimediale për të rinjtë dhe jo një konsolë e vërtetë lojërash. Në fakt, ky është termi më i përshtatshëm, pasi nga tridhjetë titujt e publikuar, pothuajse të gjithë janë filma interaktivë të bazuar në licenca të njohura si Dragon Ball, Sailor Moon apo Kamen Rider. Asgjë shumë emocionuese, përveç që konsola erdhi me një kontrollues wireless infra të kuqe, dhe kjo, në vitin 1994.

Pippin - Apple Bandai - 1996

Nuk është sekret që pasi Steve Jobs u detyrua të largohej nga kompania që kishte bashkëthemeluar në vitin 1985, gjithçka shkoi në fund. U krijua një seri e tërë makinash. Midis tyre, Njutoni, një tabletë e hershme që funksionoi vetëm në gjysmë të rrugës; printera; kamera; dhe në mes të gjithë kësaj, një konsol lojërash. Projektuar në bashkëpunim me Bandai, ky i fundit ishte përgjegjës për dizajnin më vete, ndërsa Apple ofroi komponentët dhe sistemin operativ (Sistemi 7 për ata që e dinë). Për Bandai, ishte një mundësi për të përfituar nga fama e Apple, ndërsa për Apple ishte një mundësi për të lançuar një Macintosh bazë prej 500 dollarësh. Fatkeqësisht, asgjë nuk shkoi sipas planit. Data e lançimit në Japoni u vonua gjashtë muaj dhe çmimi i saj i ndaluar për një tastierë lojërash e pengoi atë të fitonte një terren në këtë treg të dominuar nga Nintendo, Sony dhe SEGA. Më pak se 80 lojëra u lëshuan në Japoni dhe rreth 18 në Shtetet e Bashkuara. Një dështim i vërtetë, u shitën vetëm 42.000 kopje.

Super A'Can – Funtech – 1995

Azia Juglindore është më e njohur për tërheqjen e saj në tregun e zi. Lojërat ose konzollat ​​zyrtare janë aq të shtrenjta sa lojtarët në këto fusha e kanë më të dobishme të blejnë një kopje ose klon krejtësisht të paligjshëm. Por Funtech, një kompani nga Tajvani, donte ta provonte në vitet 90. Rezultati i kësaj përpjekje ishte Super A'Can, një tastierë 16-bitëshe me një dizajn shumë të ngjashëm me Super NES, por që doli në shitje në tetor. 1995, në mes të luftës 32-bitësh. Nuk kishte asnjë shans dhe u lëshuan vetëm 12 lojëra. Humbjet arritën në 6 milionë dollarë, duke çuar në mbylljen e Funtech, e cila shkatërroi të gjitha pajisjet e saj gjatë prodhimit dhe pjesën tjetër e shiti si pjesë këmbimi në Shtetet e Bashkuara.

Loopy - Casio - 1995

Një tastierë lojërash që synon vajzat e shkollës së mesme/të mesme? Casio e bëri atë në 1995. Kjo konsolë e dytë nga prodhuesi më i njohur për kalkulatorët e saj ishte shumë përpara kohës së saj për sa i përket performancës. Loopy përmbante një printer termik me ngjyra që ju lejonte të printoni ngjitëset tuaja nga pamjet e ekranit të një prej dhjetë lojërave të lëshuara. Natyrisht, Casio bëri konsolën e tyre për të konkurruar me shumë purikura që ka me bollëk në Japoni. Por sigurisht, midis 16-bitëve të vjetër, por të konsoliduar dhe suksesit në rritje të 32-bit, Loopy nuk zgjati shumë pavarësisht idesë së tij të mirë false. Po, pse gratë duhet të kënaqen me një tastierë që nuk është shumë e mirë, sikur të mos ketë akses te të tjerët?

PEAK – SEGA – 1993

Kur një prodhues i madh synon fëmijët, ju merrni SEGA PEAK. Është në thelb një Zanafilla me disa veçori të krijuara posaçërisht për lojëra edukative. Duke filluar me stilolapsin magjik, një laps i madh blu i ngjitur në bazën e tastierës me ngjyrë të verdhë të ndezur. Fishekët, të quajtura "Storyware", kishin formën e një libri me tregime për fëmijë si shumë të tjerë. Libri, i cili përmbante kuti interaktive, u fut në pjesën e sipërme të tastierës. Duke shtypur majë shkruese, mund të vizatoni ose të kryeni veprime të caktuara. Përveç kësaj, kutitë ndryshuan me çdo faqe që kthehej. Edhe pse suksesi i tij ishte i përqendruar kryesisht në Japoni (më shumë se 3 milion njësi të shitura), pak kujtojnë se kishin kaluar rrugën e saj.

FM Towns Marty – Fujitsu – 1993

Konsola e parë 32-bitëshe në histori ishte me të vërtetë japoneze, por nuk ishte PlayStation, larg saj. Ne priremi të mendojmë se konzolat 32-bit kanë lindur me njerëzit që i kanë bërë të suksesshme. Nuk është kështu. Konsola e parë e kësaj gjenerate erdhi nga pionieri i kompjuterëve në Japoni, Fujitsu. Pas suksesit kritik dhe komercial të FM7, kompania japoneze vendosi të projektonte një kompjuter të ri, FM Towns, për të konkurruar me PC-98 të NEC. Pra, duke marrë parasysh madhësinë e tregut të konsolave, drejtorët vendosën të bëjnë një version për konzollat ​​shtëpiake. Rezultati ishte FM Towns Marty. E pajisur me një disk CD-ROM për lojëra dhe një disketë për kopje rezervë (nuk mund ta fshehim origjinën e saj), kjo tastierë 32-bitëshe është e përputhshme me të gjitha lojërat FM Towns. Fatkeqësisht, ashtu si me kompjuterin, nuk pati sukses, pavarësisht një versioni të dytë me ngjyrë gri të errët. I lëshuar në shkurt 1993, i vetmi album i FM Towns Marty do të ketë qenë i pari në kategorinë e tij, megjithëse kjo mbetet e diskutueshme.

Kanali F – Fairchild – 1976

Pioneer nëse ka, Fairchild Channel F ishte një nga të parët, nëse jo i pari, që përdori fishekë të bazuar në ROM. I njohur gjithashtu si Fairchild Video Entertainment System, kjo makinë u lëshua në vitin 1976, duke i paraprirë Atari 2600 me rreth dhjetë muaj. Jerry Lawson, një nga inxhinierët, ishte përgjegjës për krijimin e këtyre fishekëve të programueshëm, të cilët ende përdoren në një farë mase në Nintendo Switch sot. Pavarësisht kontrollorëve të çuditshëm dhe të gjatë, Canal F ka arritur të krijojë një vend të mirë për vete në këtë treg fillestar. Me lojëra shumë më të suksesshme se Odyssey, për shembull, suksesi i saj ishte i siguruar.

GX-4000 – Amstrad – 1990

Kur një prodhues i modës i mikrokompjuterëve në Evropë mendon se bota e konzollave duhet të jetë e ngjashme, ndodh aksidenti industrial që është GX-4000 i Amstrad. Alan Sugar, shefi i kompanisë britanike, donte të hynte në dhomë. Çfarë mënyrë më të mirë për ta bërë këtë sesa me një tastierë loje? Përveç kësaj, me gamën e kompjuterëve, mjafton të konvertohet një prej tyre dhe kaq. Njeriu imagjinon se mendimi ishte pak a shumë i njëjtë kur shikon rezultatin. I lëshuar në vitin 1990, GX-4000 nuk është asgjë më shumë se një Amstrad CPC Plus 4 pa tastierë. Lojërat me fishekë janë të pajtueshme, por jo më të mirat. Të njohur kryesisht në Evropë, këta mikrokompjuterë kanë bërë që ditët e bukura të francezëve të luajnë me lojëra Loriciels ose Infogrames. Por jo GX-4000, i cili u braktis më pak se një vit pas lëshimit të tij.

PC-FX – NEC – 1994

Projekti i famshëm Tetsujin, për të konkurruar me 32 bit-et e kohës, kishte edhe detyrën e rëndë për të pasuar një nga konzollat ​​më të mira në histori, PC Engine (ose TurbografX-16 në vendin tonë). Nuk e dimë nëse ky presion e kapërceu zgjuarsinë e stilistëve apo nëse koncepti ka ndryshuar gjatë prodhimit, por konsola që pa dritën e diellit në dhjetor 1994 i ngjante një PC dhe mbante emrin PC-FX. E menduar për t'u përmirësuar në të njëjtën mënyrë si një kompjuter, makina shpejt u zbeh në krahasim me konkurrencën. Në të vërtetë, nuk ka çip 3D brenda dhe, për rrjedhojë, nuk ka poligone në ekran. Kjo kthesë e dështuar do të jetë arsyeja për PC-FX dhe 62 lojërat e tij të përbëra kryesisht nga filma interaktiv.

Zodiac – Tapwave – 2003

Një tjetër viktimë e flluskës së internetit të fillimit të viteve 2000, Zodiac shumë në rritje i Tapwave (i themeluar nga ish-punonjësit e Palm), një fqinj i Google në Mountain View. Kjo tastierë portative me pamje shumë moderne (në versionin e saj të dytë në foto) u lëshua në vitin 2003 dhe, siç pritej, ajo përfshiu sistemin operativ Palm. Lojërat mund të ngarkohen në dy mënyra: duke e lidhur makinën me një kompjuter dhe duke kopjuar përmbajtjen nga PC në tastierë, ose duke i futur lojërat në një kartë SD. Pavarësisht disa përshtatjeve interesante si Pro Skater 4 i Tony Hawk ose Doom II, ishte PSP i Sony që do ta errësonte atë deri në atë pikë sa ta fshihte plotësisht.

N-Gage – Nokia – 2003

Le ta përfundojmë këtë rishikim të konzollave pak të njohura duke përmendur konsolën gjysmë telefonike, gjysmë loje të Nokia-s, N-Gage. Lojërat e lëvizshme kanë ekzistuar për një kohë të gjatë dhe prodhuesi finlandez ka përfituar prej tij. Kur doli në vitin 2003, N-Gage ishte i veçantë. Pavarësisht dizajnit mjaft elegant, pajisja duhej të mbahej në buzë gjatë bisedave telefonike. Por marrëzitë ergonomike nuk mbaruan me kaq. Për të futur fishekët në modelin e parë, bateria duhej të hiqej. Ishte si një ëndërr. Për fat të mirë, kjo e metë u rregullua në N-Gage QD një vit më vonë. Kjo makinë ka parë përshtatje të shkëlqyera të licencave të njohura të kohës si Worms, Tomb Raider, Pandemonium ose Monkey Ball. E lehtë për t'u gjetur sot, ajo duhet të kënaqë koleksionistët që kanë nevojë për kuriozitet.

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Shporta