Dallimet midis versionit global të Xiaomi Mi Band 7 dhe atij kinez

Altoparlant inteligjent Echo Dot

Vetëm një muaj larg lançimit, Xiaomi prezantoi botën kineze Xiaomi Mi Band 7 në maj 2022 dhe versionin global në qershor. Megjithatë, a ka dallime mes tyre që justifikojnë zgjedhjen e njërës apo tjetrës?

E vërteta është se, pavarësisht se specifikimet janë praktikisht të njëjta, ne kemi disa ndryshime që mund të peshojnë kur zgjedhim. Prandaj, unë do të paraqes mospërputhjet kryesore midis modeleve.

Mi Band 7 kineze ka përkthim spanjisht

Dallimet midis versionit global të Xiaomi Mi Band 7 dhe atij kinez

Nëse jeni të interesuar për opsionin kinez të Xiaomi Mi Band 7, nuk keni pse të shqetësoheni për gjuhën e sistemit operativ. Ofron mundësinë e vendosjes së gjithçkaje në spanjisht, thjesht lidhni atë me pajisjen tuaj në mënyrë që kjo të ndodhë automatikisht.

Për sa i përket veçorive dhe funksionalitetit, të dy versionet janë identike. Me fjalë të tjera, risitë e linjës 2022 përfshijnë: një ekran më të madh AMOLED, më shumë se 120 ushtrime fizike të regjistruara që mund të ndiqen, përveç të gjithë monitorimit të funksioneve metabolike (rrahjet e zemrës, oksigjenimi i gjakut, cilësia e gjumit).

Dallimet midis versionit global të Xiaomi Mi Band 7 dhe atij kinez

Megjithatë, në tregun kinez ka dy modele të diferencuara mirë. Një që sjell teknologjinë NFC (Near Field Communication) dhe një pa të. Pra, nëse përdoruesi dëshiron të përdorë NFC, ai duhet të zgjedhë atë me burimin.

Në versionin global, deri më tani, ekziston vetëm opsioni pa NFC. Dhe në rast se po mendoni të blini Xiaomi Mi Band 7 NFC direkt nga Kina për ta përdorur atë në Spanjë, nuk do të keni të drejtë.

Kjo teknologji ka një bllok rajonal, kështu që nuk do të mund të bëni pagesa në distancë me brezin inteligjent në Spanjë. Mbetet për t'u parë nëse do të kemi një model të ri global me NFC.

Xiaomi Mi Band 7 globale është më i shtrenjtë se ai kinez

Një faktor tjetër që mund të peshojë në zgjedhjen tuaj është çmimi. Siç u tha më parë, nuk do të keni asnjë humbje përsa i përket përvojës nëse shkoni te versioni kinez. Ju do të keni të njëjtat burime dhe gjuhën spanjolle.

Krahas kësaj kemi edhe diferencën në çmim, pasi duke qenë një version më i fundit, në tregun global çmimi i Xiaomi Mi Band 7 është më i lartë.

Prandaj, në kërkimet tuaja, sigurohuni që të merrni parasysh shitësit kinezë, si AliExpress, pasi me shumë mundësi do të gjeni çmime më tërheqëse dhe konkurruese. Gjithmonë mbani mend të kontrolloni reputacionin e dyqanit dhe komentet e blerësve për cilësinë dhe origjinën e produktit.

Natyrisht, me kalimin e muajve, versioni global do të fillojë të bjerë në çmim dhe të arrijë një vlerë më të drejtë tregu. Megjithatë, kjo mund të marrë pak kohë për të ndodhur.

Mësoni se cili është versioni juaj Mi Band 7

Më në fund, do të shtoj një këshillë të vogël në mënyrë që të dini se cilin version të Mi Band 7 po blini. Kjo është mjaft e lehtë për t'u kontrolluar dhe thjesht duhet të shikoni me kujdes paketimin origjinal të produktit.

Dallimet midis versionit global të Xiaomi Mi Band 7 dhe atij kinez

Nëse informacioni është i shkruar në kinezisht, është versioni kinez, por nëse e gjeni në anglisht, është opsioni global i sapolançuar.

Kjo është arsyeja pse është thelbësore që të keni akses në paketimin origjinal, pasi pa e ndezur pajisjen, kjo është mënyra e vetme për të ditur origjinën e byzylykut inteligjent.

Me këtë, shpresoj t'ju kem ndihmuar të merrni një vendim më të qetë, pasi nuk kemi dallime të mëdha, në praktikë, midis kinezëve dhe Mi Band 7 globale.

Tags:

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta