kamera

Blerja e një aparati fotografik dixhital mund të jetë shumë argëtuese dhe pak stresuese, në fund të fundit, opsionet janë të pafundme. Njohja e markave të disponueshme do t'ju ndihmojë kur kërkoni opsione.

Le të shohim 8 markat e njohura të kamerave dixhitale.

Cila është rëndësia e fotografisë?

Fotografia është diçka shumë e pranishme në shoqëri, por a e dini rëndësinë e vërtetë të këtij arti? Më shumë se kapja e një momenti, fotografimi është diçka unike dhe përfshin një sërë faktorësh dhe...

Kursi i fotografisë: Sa zgjat?

Kurset tuaja të fotografisë janë shumë të rëndësishme për trajnimin e një profesionisti të fotografisë. Shumë njerëz mendojnë se nuk është e nevojshme të miratosh një diplomë në fotografi për të qenë fotograf,...

Kursi i fotografisë: Çfarë mësohet?

Shumë njerëz janë të interesuar për fotografinë, pasi është një art që është në gjendje të portretizojë me besnikëri jetën e përditshme të shoqërisë, si dhe të sjellë imazhe të bukura cilësore që i bëjnë përshtypje ...

Kur u krijua kamera e parë?

Fotografia është një art që ka mbetur bashkëkohor ndër vite, duke u zhvilluar dhe përshtatur me prodhimet e reja të racës njerëzore dhe vetë tregut fotografik. Teknikat...

Kanun

Kjo është një markë që shumë e duan. Canon është një kompani japoneze me famë botërore. Sot, ata kanë kamera point-and-shoot, si dhe DSLR.

Canon prodhon disa lente, duke përfshirë serinë 3L, të cilat konsiderohen më të mirat në fotografi dhe e shtyjnë rivalin Sony në konkurrencë.

Nikon

Shumica e fotografëve profesionistë përdorin Nikon, i cili krijon një linjë të nivelit të lartë të kamerave që janë të lehta për t'u përdorur.

Kjo markë nuk është e interesuar të bëjë kamera për adoleshentët apo tregun e disponueshëm. Janë produkte të cilësisë më të mirë dhe me qëndrueshmëri të mirë.

Sony

Sony ishte një nga kompanitë e para që hyri në tregun e kamerave dixhitale dhe sot mbetet përpara konkurrencës në segment.

Ajo ka linjën DSLR; megjithatë, ajo është shumë e fokusuar në tregun e pikë-dhe-xhiruar. Shumë e konsiderojnë një vendim të mençur biznesi për të lidhur adoleshentët me produktet e tyre në mënyrë që ata të bëhen blerës të ardhshëm.

Pentax

Kur bëhet fjalë për çmimin, cilësinë dhe përvojën, asnjë kompani nuk konkurron me Pentax. Canon dhe Nikon do të kushtojnë shumë më tepër se e njëjta kamerë Pentax, kështu që ia vlen patjetër t'i krahasoni ato.

Kjo markë është e njohur për ndërtimin e një kamere të besueshme. Gjithashtu u njoh për mospërdorimin e trukeve mashtruese të marketingut.

Ai është i pajtueshëm me shumë versione të ndryshme të lenteve, duke ju dhënë mundësinë të përdorni atë që keni tashmë. Dhe ia vlen të përmendet kamera e saj Optio e papërshkueshme nga uji me pikë-dhe-xhirim.

Olimp

Shumë konsumatorë pëlqejnë atë që shohin në Olympus, e cila shpesh anashkalohet sepse nuk ka aq shumë dukshmëri.

Kjo markë ofron një pamje të punuar mirë me shumë karakteristika dhe me një çmim të arsyeshëm, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për këdo që kërkon një opsion më të përballueshëm.

Samsung

Samsung ofron një aparat fotografik dixhital të përballueshëm që është elegant dhe i lehtë për t'u përdorur.

Ashtu si Olympus, ai ka karakteristikat më të mira teknike për shumën më të vogël të parave. Ai gjithashtu ka një sistem të përshtatshëm dhe të lehtë për t'u përdorur për transferimin e fotografive.

Panasonic

Të besueshme dhe të lehta për t'u përdorur, kamerat nxjerrin foto të shkëlqyera dhe padyshim që vlen të përmendet modaliteti 3D.

Shumë pajtohen se kjo markë ka vlerë të mirë për paratë. Sigurohuni që ta kontrolloni kur të vendosni se cila është blerja më e mirë për ju.

Casio

Kjo është një markë kamerash që shpesh kalon pa u vënë re. Mos u mashtroni nga madhësia e vogël, sepse bën një punë të mirë.

Kontrollimi i këtyre 8 markave është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar kërkimin tuaj për kamera dixhitale.

A i njihni kamerat dixhitale më të mira?

Kamerat dixhitale janë artikuj të njohur që konsumatorët blejnë. Falë lehtësisë së përdorimit, nuk është e nevojshme të keni aftësitë e nevojshme për të bërë fotografi të mira.

Sondazhet e kryera për të vlerësuar opinionin e konsumatorëve tregojnë se cilat janë kamerat dixhitale më të kërkuara. Kontrolloni të gjitha opsionet, duke kujtuar se mund të ketë kamera nga e njëjta linjë me versione më të mira, pasi kërkimi është kryer në vitin 2020.

Kamera DSLR:

1.Nikon D3200
2. Canon EOS Rebel T5
3.Nikon D750
4.Nikon D3300
5.Canon EOS Rebel SL1
6.Canon EOS Rebel T5i
7.Canon EOS 7D MkII
8.Nikon D5500
9. Canon EOS 5D Mark III
10.Nikon D7200
11.Canon EOS 6D
12.Nikon D7000
13.Nikon D5300
14.Nikon D7100
15.Sony SLT-A58K
16.Nikon D3100
17.Canon EOS Rebel T3i
18.Sony A77II
19.Canon EOS Rebel T6
20.Pentax K-3II

Kamera me pikë-dhe-xhirim:

1. Canon PowerShot Elph 110 HS
2.Canon PowerShot S100
3. Canon PowerShot ELPH 300 HS
4.Sony Cybershot DSC-WX150
5. Canon Powershot SX260 HS
6.Panasonic Lumix ZS20
7. Seria Canon Powershot Pro S3 IS
8.Canon PowerShot SX50
9. Panaonic DMC-ZS15
10.Nikon Coolpix L810
11.Canon PowerShot G15
12.SonyDSC-RX100
13.Fujifilm FinePix S4200
14. Canon PowerShot ELPH 310 HS
15.Canon Powershot A1300
16.Fujifilm X100
17. Nikon Coolpix AW100 I papërshkueshëm nga uji
18. Panasonic Lumix TS20 I papërshkueshëm nga uji

historia e kamerave

Kamera e parë u shfaq në 1839, e krijuar nga francezi Louis Jacques Mandé Daguerre, megjithatë, ajo u bë e njohur vetëm në 1888 me shfaqjen e markës Kodak. Që atëherë, fotografia është bërë një art i vlerësuar nga shumë njerëz. Sipas etimologjisë së fjalës, fotografi do të thotë të shkruash me dritë ose të vizatosh me dritë.

Sot, për shkak të popullarizimit të fotografisë dixhitale, drita nuk është aq e rëndësishme në kapjen e imazhit sa dikur kur përdorej filmi fotosensiv. Megjithëse drita është ende thelbësore për të krijuar imazhin, vetëm përmes sensorëve dixhitalë. Megjithatë, edhe me gjithë teknologjinë e përdorur sot dhe kamerat me rezolucion të lartë dhe precizion, kamerat analoge janë ende në rritje.

Por, në versione më të guximshme dhe më të personalizuara, me funksione analoge dhe dixhitale, duke tërhequr vëmendjen e profesionistëve dhe të apasionuarve të fotografisë në mbarë botën. Për më tepër, gjithçka filloi me krijimin e kamera obscura, ku u kapën imazhe, por ato nuk i rezistuan ekspozimit ndaj dritës dhe kohës.

Më pas, në vitin 1816, francezi Joseph Nicéphore Niépce filloi të regjistronte imazhe përmes kameras obscura. Por që nga zbulimi i saj nuk ka pasur shumë evolucion në historinë e fotografisë analoge. Në fakt, ata kaluan më shumë se 100 vjet duke përdorur të njëjtat parime dhe formate optike të krijuara nga Niépce.

Më në fund, me kalimin e viteve, kamerat u pakësuan dhe u bënë të lëvizshme dhe të lehta për t'u përdorur. Me këtë fotografia mund të përdorej në shkallë të gjerë nga shtypi botëror, për rrjedhojë kërkesat ndaj profesionistëve të fotoreporterës u rritën gjithnjë e më shumë. Në ditët e sotme, shumë njerëz e kanë si hobi fotografinë, ndaj preferojnë mënyrën e vjetër të kapjes së imazheve ndaj imazheve dixhitale të sotme.

Kamera fotografike

Kamera konsiderohet si një instrument projeksioni optik. Qëllimi i tij është të kapë dhe regjistrojë një imazh real në një film që është i ndjeshëm ndaj dritës që bie mbi të. Me pak fjalë, një aparat fotografik është në thelb një kamera e errët me një vrimë në të. Sidoqoftë, në vend të vrimës, është thjerrëza konvergjente që funksionon duke konverguar rrezet e dritës që kalojnë nëpër të në një pikë të vetme. Pra, brenda kamerës është filmi i ndjeshëm ndaj dritës, kështu që kur drita hyn në lente, një imazh regjistrohet në film.

Gjithashtu, emri që i është dhënë thjerrëzës që vendoset në vend të vrimës është thjerrëza objektive. Dhe kjo lente është instaluar në një mekanizëm që e bën atë të lëvizë më afër ose më larg filmit, duke e lënë objektin të mprehtë në film. Prandaj, procesi i lëvizjes së thjerrëzës më afër ose më larg quhet fokusim.

Version i vjeter

Për të kapur një imazh, një sërë mekanizmash aktivizohen brenda kamerës. Kjo do të thotë, gjatë ndezjes së makinës, diafragma brenda saj hapet për një pjesë të sekondës. Me këtë lejon hyrjen e dritës dhe ndjeshmërinë e filmit. Megjithatë, është e rëndësishme të dini se si të fokusoheni në objekt në mënyrë që imazhi të jetë shumë i mprehtë, përndryshe rezultati do të jetë një fotografi pa fokus. Për të ditur se si të përqendroheni saktë, mbani mend se nëse objekti është larg objektivit, ai duhet të jetë sa më afër filmit dhe anasjelltas.

Si funksionon kamera obscura

Camera obscura është një kuti me një vrimë të vogël përmes së cilës kalon rrezet e diellit. Dhe funksionon duke kufizuar hyrjen e dritës në mënyrë që imazhi të formohet. Për shembull, merrni një kuti të hapur, drita do të hyjë dhe do të reflektojë në vende të ndryshme brenda kutisë. Rrjedhimisht, nuk do të shfaqet asnjë imazh, vetëm një turbullim pa formë. Por nëse e mbuloni plotësisht kutinë dhe thjesht bëni një vrimë të vogël në njërën anë, drita do të kalojë vetëm përmes vrimës.

Përveç kësaj, rrezja e dritës do të projektohet në pjesën e poshtme të kutisë, por në mënyrë të përmbysur, duke formuar një imazh të qartë të asaj që është përpara vrimës. Dhe kjo është pothuajse mënyra se si funksionon një lente kamerash.

Kamera e errët

Megjithatë, parimi i camera obscura është shumë i vjetër, duke u cituar nga disa filozofë si Aristoteli dhe Platoni, të cilët e përdorën parimin kur krijuan Mitin e Shpellës. Në shekujt e katërmbëdhjetë dhe të pesëmbëdhjetë, piktorë të kohës si Leonardo da Vinci përdorën kamera obscura për të pikturuar, duke përdorur imazhin e projektuar në sfondin e kamerës.

Prandaj, sa më e vogël të jetë vrima e bërë në kamera obscura, aq më e mprehtë do të jetë imazhi, pasi nëse vrima është e madhe, drita do të hyjë më shumë. Kjo do të bëjë që përkufizimi i imazhit të humbasë. Por nëse vrima ishte shumë e vogël, imazhi mund të ishte i errët. Duke menduar për këtë, në vitin 1550, një studiues nga Milano i quajtur Girolamo Cardano vendosi të vendoste një lente përpara vrimës, e cila zgjidhi problemin. Që në vitin 1568, Daniele Bárbaro zhvilloi një mënyrë për të ndryshuar madhësinë e vrimës, duke krijuar diafragmën e parë. Më në fund, në 1573, Inácio Danti shtoi një pasqyrë konkave për të përmbysur imazhin e projektuar, në mënyrë që të mos ishte me kokë poshtë.

si funksionon kamera

Kamera analoge funksionon përmes proceseve kimike dhe mekanike, të cilat përfshijnë komponentë përgjegjës për perceptimin, hyrjen e dritës dhe kapjen e imazhit. Në thelb, është e njëjta mënyrë se si funksionon syri i njeriut. Sepse kur hapni sytë, drita kalon përmes kornesë, irisit dhe bebëzave. Pikat më pas projektohen në retinë, e cila është përgjegjëse për kapjen dhe transformimin e asaj që ndodhet në mjedisin para syve në një imazh.

Ashtu si në kamera obscura, imazhi që formohet në retinë është i përmbysur, por truri kujdeset që ta lërë imazhin në pozicionin e duhur. Dhe kjo ndodh në kohë reale, si në kamera.

brenda dhomës

Kamera fotografike u ngrit nga parimi i kameras obscura. Sepse, duke qenë se imazhi nuk mund të regjistrohej, ai projektohej vetëm në fund të një kutie, kështu që nuk kishte fotografi. Duke menduar për një mënyrë për të regjistruar këtë imazh, shfaqet kamera e parë fotografike.

Kur shpikësi francez, Joseph Nicéphore Niépce, mbuloi një pjatë kallaji me bitum të bardhë nga Judea, ai më pas e vendosi këtë pjatë brenda kamerës obscura dhe e mbylli. Më pas ai vuri në dukje dritaren dhe e la imazhin të kapej për tetë orë. Dhe kështu lindi filmi i parë fotografik. Më pas, në 1839, Louis-Jacques-Mandé Daguerre prezantoi objektin e parë të krijuar për fotografinë, të quajtur daguerreotipe, i cili filloi të shitet në mbarë botën.

Dhoma: Kalotipi

Sidoqoftë, ishte William Henry Fox-Talbot ai që krijoi procesin e negativit dhe pozitivit në fotografi, të quajtur kalotipizim. Ishte ajo që lejoi të prodhoheshin imazhet në një shkallë të gjerë dhe u shfaqën kartolinat e para. Pas kësaj, përparimet vazhduan, me kamera siç i njohim sot, me lente të përmirësuara, film, madje edhe fotografi dixhitale.

komponentët e kamerës

Në thelb, një aparat fotografik është një kamera e errët, por e përsosur. Kjo do të thotë, ai përmban një mekanizëm për të kontrolluar hyrjen e dritës (kapen), pjesën optike (lentet objektive) dhe materialin ku do të riprodhohet ose regjistrohet imazhi (film fotografik ose sensor dixhital). Përveç kësaj, një aparat fotografik përmban ndër përbërësit kryesorë të tij trupin, ku ndodhen grila, blici, diafragma dhe të gjithë mekanizmat e tjerë që e bëjnë të funksionojë, si p.sh.

1. Objektivi

Konsiderohet shpirti i aparatit fotografik, pasi përmes tij drita kalon nëpër grupin e lenteve, ku ato orientohen në mënyrë të rregullt drejt filmit fotografik, duke formuar imazhin.

2- Grila

Është ajo që përcakton se sa kohë filmi ose sensori dixhital do të ekspozohet ndaj dritës, ai hapet kur shtypet butoni i diafragmës, duke lejuar që drita të hyjë në kamerë. Përveç kësaj, është shpejtësia e diafragmës ajo që do të përcaktojë mprehtësinë e fotografisë, e cila mund të ndryshojë nga 30 s në 1/4000 s. Pra, nëse lihet e hapur për një kohë të gjatë, rezultati do të jetë një imazh i paqartë.

3- Ekrani

Është përmes shikuesit që ju mund të shihni skenën ose objektin që dëshironi të fotografoni. Me fjalë të tjera, është një vrimë e vendosur midis thjerrëzave dhe pasqyrave të vendosura në mënyrë strategjike që do t'i lejojë fotografit të shohë saktësisht skenën që do të kapë.

4- Diafragma

Ai është përgjegjës për sasinë e dritës që hyn në kamera, duke treguar intensitetin me të cilin filmi ose sensori dixhital do të marrë dritën. Kjo do të thotë, diafragma përcakton nëse pajisja do të marrë shumë ose pak dritë. Në fakt, funksionimi i diafragmës është i ngjashëm me atë të bebëzës së syrit të njeriut, e cila është përgjegjëse për kontrollin e dritës që kapin sytë.

Megjithatë, hapja është gjithmonë e hapur, kështu që i takon fotografit të përcaktojë pozicionin e hapjes. Pra, hapja dhe diafragma duhet të rregullohen së bashku për të marrë imazhin që dëshironi. Gjithashtu, hapja matet me një vlerë të përcaktuar nga shkronja "f", kështu që sa më e ulët të jetë vlera e f, aq më e hapur do të jetë hapja.

5- Fotometër

Mekanizmi përgjegjës për përcaktimin e ekspozimit të duhur përpara se të klikoni grilat. Kjo do të thotë, njehsori interpreton dritën e ambientit sipas cilësimeve të përcaktuara nga fotografi. Gjithashtu, matja e tij shfaqet në një vizore të vogël në kamerë, kështu që kur shigjeta është në mes, do të thotë që ekspozimi është i saktë për fotografinë. Sidoqoftë, nëse shigjeta është në të majtë, fotografia do të jetë e errët, në të djathtë, do të thotë se ka shumë ekspozim ndaj dritës që do ta bëjë atë shumë të ndritshme.

6- Film fotografik

Unik për kamerën analoge, filmi fotografik përdoret për të printuar fotografitë. Për këtë arsye, madhësia e tij standarde është 35 mm, e njëjta madhësi me sensorin dixhital të përdorur në kamerat dixhitale. Përveç kësaj, filmi përbëhet nga një bazë plastike, fleksibël dhe transparente, e mbuluar nga një shtresë e hollë kristalesh argjendi, shumë e ndjeshme ndaj dritës.

Me pak fjalë, kur qepeni lëshohet, drita hyn në kamerë dhe depërton në film. Më pas, kur i nënshtrohen një trajtimi kimik (emulsioni), pikat e dritës të kapura nga kristalet e argjendit digjen dhe shfaqet imazhi i kapur.

Niveli i ndjeshmërisë ndaj dritës së filmit matet me ISO. Dhe midis atyre të disponueshme janë ISO 32, 40, 64, 100, 125, 160, 200, 400, 800, 3200. Matja mesatare e ndjeshmërisë është ISO 400. Duke kujtuar se sa më i ulët të jetë numri ISO, aq më i ndjeshëm është filmi.

Sot, edhe me gjithë teknologjinë e disponueshme, me kamera dixhitale me cilësi të lartë dhe precizion, kamerat analoge vlerësohen nga shumë entuziastë të fotografisë. Kjo për shkak të cilësisë së imazheve të kapura, të cilat nuk kanë nevojë për modifikim si ato dixhitale.

Sipas fotografëve, përdorimi i filmit vlerësohet sepse diapazoni i tij dinamik është superior ndaj dixhitalit. Dhe imazhet e kapura nuk mund të fshihen siç ndodh me fotografitë dixhitale, duke gjeneruar imazhe unike dhe të papublikuara. Megjithatë, disa kompani si Fuji dhe Kodak nuk shesin më film fotografik.

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Shporta