Lojërat më të mira PS Plus Deluxe dhe Extra

Shërbimi i abonimit në PlayStation Plus u riformulua në qershor 2022. Përdoruesit tani mund të zgjedhin midis tre planeve të ndryshme, dy më të shtrenjtat, Deluxe dhe Extra, të kenë një katalog lojërash dhe lojërash ekskluzive nga kompanitë partnere, përveç disa PS1, PS2 dhe retro. Titujt e PSP.

Nëse jeni duke vendosur nëse do të abonoheni, TechnoBreak ndau lojërat më të mira nga katalogu PS Plus Deluxe dhe Extra. Meqenëse lista është e madhe, ne kemi renditur vetëm 15 më të mirat. Vlen gjithashtu të përmendet se ashtu si me Game Pass, disa tituj mund të dalin nga katalogu pas një periudhe të caktuar.

15. Deri në agim

Frymëzuar nga filmat horror klishe, deri në lindjen e diellit pranon shakanë dhe ofron një nga lojërat më të mira të zhanrit. Në tregim, dhjetë të rinj kalojnë një fundjavë në një kabinë, por pas një shakaje të keqe, dy motra binjake bien nga një shkëmb dhe vdesin. Vite më vonë, ata kthehen në vend, të përhumbur nga shfaqjet dhe ngjarjet e çuditshme. Këtu, lojtari do të duhet të marrë vendime të ndryshme, të shtypë butonat e duhur dhe madje të mos lëvizë në mënyrë që të mbajë gjallë personazhet.

14. Batman: Arkham Knight

Loja e tretë në ekskluzivitet. Arkham vendos lojtarin të eksplorojë Gotham City duke përdorur Batmobile, automjeti klasik i heroit. Kësaj radhe, kërcënimi i madh është Scarecrow, i cili synon të kontaminojë qytetin me një gaz halucinogjen. Prandaj, e gjithë popullsia evakuon vendin, duke lënë vetëm Batmanin, policinë dhe armiqtë e shumtë.

13. Naruto Shippuden: Stuhia e fundit e ninjave 4

Kujdes otaku! Kapitulli i fundit i sagës. tormenta en naruto është në katalog Në modalitetin e tregimit, lojtarët rijetojnë harkun e Luftës së Katërt Shinobi nga të gjitha anët e konfliktit dhe madje luajnë si personazhe si Madara Uchiha dhe Kabuto Yakushi, për shembull. Duke ndjekur me besnikëri historinë e mangës dhe animes, loja përfundon me Naruto dhe Sasuke së bashku në Luginën e Fundit. Në modalitetin e betejës, loja përmban kastin më të madh të personazheve të luajtshëm, me të gjithë ninjat që janë shfaqur tashmë në ekskluzivitet .

12. Komanda

Në këtë lojë aksion-aventure, ju merrni rolin e Jesse Faden. Kur ajo mbërrin në Departamentin Federal të Kontrollit në kërkim të përgjigjeve për zhdukjen e vëllait të saj, ajo zbulon se forcat e mbinatyrshme kanë pushtuar vendin... dhe se ajo është bërë drejtoreshë e departamentit! Loja përqendrohet në fuqitë e gjuajtjes dhe telekinezën, dhe historia është komplekse dhe e shtresuar: në fakt, loja zhvillohet në të njëjtin univers si Alan WakeNjë tjetër krijim nga e njëjta studio.

11. Assassin's Creed: Valhalla

Një katalog i lojërave të Ubisoft është përfshirë me pajtimin tuaj në PS Plus. Një nga këto lojëra është Creed Assassin's: Valhalla, i cili tregon sagën e Eivorit, një viking që udhëheq një fis për të pushtuar dhe pushtuar perëndim të Anglisë. Si një lojë e mirë me role, lojtari duhet të krijojë aleanca politike, të ndërtojë vendbanime dhe të marrë vendime të rëndësishme përmes dialogut, të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në botën dhe historinë e lojës.

10. Marvel's Spider-Man (dhe Spider-Man: Miles Morales)

Lagjja miqësore është në PS Plus. Këtu, loja zhvillohet vite pas vdekjes së Xha Benit dhe përmban një Peter Parker shumë më të pjekur. Loja përmban një histori argëtuese, lojë të qetë dhe keqbërës ikonë, si Mister Negative i ri, i cili e hedh jetën e Spidey në kaos. Vazhdimi, Marvel's Spider-Man: Miles Moralestregon Miles duke u përpjekur të kontrollojë fuqitë e tij me ndihmën e Pjetrit, ndërsa merret me dramat normale të çdo adoleshenti.

9. Shpirtrat Demonë

Ky është një xhirim i lojës së vitit 2009 të lëshuar për PS3, titulli i parë në serinë FromSoftware. Almas. Ju eksploroni mbretërinë e Boleterias, e cila dikur ishte një tokë e begatë, por tani është bërë armiqësore dhe e pabanueshme për shkak të një mjegull të errët të krijuar nga mbreti Allant. Ashtu si me çdo lojë "shpirt", prisni një luftë jashtëzakonisht sfiduese.

8. Ghost of Tsushima: Regjisori

Fantazma Tsushima Është një nga lojërat më të mira të PS4. E mbushur me mjedise shumëngjyrëshe dhe pasuri natyrore, loja zhvillohet në epokën e Japonisë feudale dhe ka frymëzim të fortë nga kinemaja e Akira Kurosawa. Historia ndjek Jin Sakai, samurai i fundit që duhet të çlirojë rajonin Tsushima nga pushtuesit mongolë. Sidoqoftë, do të jetë e nevojshme të krijohen aleanca në hije, dhe disa prej tyre mund të shkojnë kundër kodit të etikës samurai.

7. Marvel Guardians of the Galaxy

Askush nuk priste shumë nga loja e Guardians of the Galaxy pas dështimit të hakmarrësit e mrekullueshëm. Megjithatë, ishte një surprizë e këndshme! Lojtari merr rolin e Peter Quill, Star-Lord, dhe gjithashtu mund t'i dërgojë komanda pjesës tjetër të grupit, i cili është Rocky, Groot, Gamora dhe Drax. Në tregim, ata duhet të paguajnë një gjobë për Nova Corps, por zbulojnë se të gjithëve u është larë truri nga një kishë. Përmendja e veçantë meriton humorin e mirë të dialogëve.

6. Kthimi

Një pjatë e plotë për ata që pëlqejnë aksionin, regreso përziej një luftë plumb ferr (ferr plumbash, në përkthim të lirë) me mekanikë mashtrues, në të cilat nivelet krijohen në mënyrë procedurale. Në histori, një astronaut i quajtur Selene u rrëzua në një planet misterioz dhe përfundon duke gjetur trupat e saj të pajetë dhe regjistrimet audio, derisa ajo kupton se ajo është, në fakt, e bllokuar në një lak kohore. Kjo do të thotë, nëse vdes, kthehesh në fillim të lojës, me vetëm disa sende thelbësore.

5. Zoti i Luftës

Kratos ka qenë gjithmonë një zot gjakatar dhe brutal, por në Zoti i luftës, 2018, ai thjesht dëshiron të jetë një baba i mirë dhe kjo nuk është detyrë e lehtë. Pas vdekjes së gruas së tij, ai dhe djali i tij, Atreus, udhëtojnë në majën më të lartë të malit për të hedhur hirin e saj në erë. Megjithatë, gjatë rrugës ata takojnë monstra dhe perëndi të tjera nga mitologjia norvegjeze.

4. Horizon Zero Dawn

Vetëm loja e parë në seri. Horizonte Është në katalogun PS Plus. Është një RPG aksion-aventure që zhvillohet në një botë të dominuar nga makina armiqësore ndaj njerëzve. Me gjithë teknologjinë kaq të lirshme, popullsia u kthye të jetonte në fise, plot tabu dhe konservatorizëm. Në mes të kaosit është Aloy, një vajzë e internuar sepse nuk kishte nënë, por që përfundon duke eksploruar botën dhe duke zbuluar misteret e kësaj toke.

3. Cut of Death Stranding nga drejtori

është e vështirë të përcaktohet ngecja e vdekjes: disa do ta duan, e disa do ta urrejnë. Loja është një lloj imituesi i ecjes, në të cilin protagonisti, Sam Bridges, duhet të bëjë dërgesa në një Shtetet e Bashkuara të shkatërruara, popullsia e të cilit jeton e izoluar në bunkerë. Në tregim, shiu përshpejton kohën e gjithçkaje që prek (dhe kështu e plaket edhe atë). Sikur të mos mjaftonte kjo, krijesa të padukshme enden në tokë dhe ato mund të zbulohen vetëm me pajisjet e duhura: një foshnjë brenda një inkubator.

2. Me gjak

Zhvilluar nga FromSoftware (të njëjtët krijues të Unaza e Plakut është nga shpirtra te errët), me gjak është një lojë shumë e vështirë, por është më shumë se kaq: është një lojë e errët dhe makabre me frymëzime të forta Lovecraftiane. Lojtari kontrollon gjahtarin në qytetin e lashtë Yharnam, një vend i zënë nga një sëmundje e çuditshme që ka pllakosur popullsinë vendase me vdekje dhe çmenduri.

1. Red Dead Redemption 2

Një nga lojërat më të spikatura të gjeneratës së fundit, shëlbimi i të vdekurve të kuq 2 Është një udhëtim në Perëndimin e Egër, me një botë të madhe të hapur të gjallë, pamje mahnitëse dhe kërkime krijuese. Ju kontrolloni Arthur Morgan, një anëtar i bandës holandeze Van der Linde, dhe duhet të rivendosni prestigjin e grupit ndërsa merreni me intrigat e brendshme dhe autoritetet lokale pasi një grabitje shkon keq. Historia zhvillohet para ngjarjeve të lojës së parë, të lëshuar në PS3, kështu që nuk keni nevojë të luani lojën e parë për të hyrë në të dytën.

Një listë e të gjitha lojërave në katalog është e disponueshme në faqen zyrtare të Sony këtu.

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta