Analizë e plotë e Samsung Galaxy A53 5G

Me një ekran të madh 6,5 inç, një sistem me katër kamera dhe një bateri afatgjatë, Galaxy A53 5G mbërrin në tregun spanjoll për të zëvendësuar vëllain e tij më të madh, Galaxy A52. Por edhe me disa ndryshime, a bën ndonjë përparim telefoni i ri i Samsung në krahasim me modelin e vitit të kaluar? Ne kemi marrë Galaxy A53 5G krejt të re nga prodhuesi dhe kemi përgatitur një përmbledhje për t'iu përgjigjur kësaj dhe pyetjeve të tjera. Le ta kontrollojmë.

Dizajn

Galaxy A53 5G ndjek atë që me sa duket është bërë një formulë dizajni për Samsung. Ai përmban një ekran pothuajse pa kufi me një prerje për kamerën selfie, ndërsa pjesa e pasme e pajisjes ka një përfundim mat me një prerje për modulin e saj me katër kamerë, shumë e ngjashme me atë që kemi në A52. Nuk ka asgjë të re apo interesante këtu për sa i përket estetikës, jo se kjo është një gjë e keqe, në fund të fundit, më duket veçanërisht interesante pamja që Samsung ka adoptuar në rangun e saj të mesëm.

Rishikimi i Samsung Galaxy A53 5G

Pavarësisht se është prej plastike, një veçori shumë interesante është rezistenca e tij ndaj zhytjes në ujë të freskët dhe pluhur. Duke qenë një nga markat e pakta që pajis smartfonët e saj të ndërmjetëm me certifikimin IP67, Samsung premton se pajisja mund të përballojë deri në një metër thellësi deri në 30 minuta. Por kjo ishte diçka që nuk guxova ta provoja gjatë rishikimeve, natyrisht.

Këtu, Galaxy A53 5G është lançuar në ngjyrat e zeza, blu, të bardhë dhe rozë. Në anën e djathtë të pajisjes janë butonat e volumit dhe të energjisë. Në krye, ka vetëm mikrofonin e anulimit të zhurmës. Tashmë në fund, ka një fole hibride të kartës microSD, port USB-C, altoparlant dhe mikrofon. Siç mund ta shihni, një pikë negative është mungesa e folesë së kufjeve, kështu që nëse jeni ende adhurues i kufjeve me tela nostalgjike, qëndroni larg këtij modeli. Lexuesi biometrik është ende i integruar në ekran dhe do të flas më shumë për të në temën tjetër.

Për shkak se ka pothuajse të njëjtat dimensione dhe materiale si Galaxy A52, lansimi i Samsung sjell të njëjtën gjurmë si modeli i mëparshëm, madje mjaft komod, edhe pse është një pajisje disi e madhe, me ekranin e saj 6,5". Me gjatësi 159,6 mm, gjerësi 74 mm dhe trashësi 8,1 mm, A53 5G është gjithashtu mjaft i lehtë, duke menduar vetëm 186 g.

Ekran

Galaxy A53 5G ka një ekran Super AMOLED 6,5 inç me rezolucion 1080×2400 (FHD+). Për shkak të kufijve më të vegjël, tani është e mundur të kemi një përdorim më të lartë të ekranit, i cili vjen me një raport me trupin prej 85,4%, gjë që e bën A53 5G edhe më tërheqës. Pajisja ka gjithashtu një ndriçim maksimal prej 800 nits - i cili, nga ana tjetër, është më i lartë se paraardhësi i tij - dhe ka një shpejtësi rifreskimi prej 120 Hz, ideale për ata që kërkojnë një ekran më të rrjedhshëm.

Rishikimi i Samsung Galaxy A53 5G

Ashtu si A52, ekrani i Galaxy A53 5G ka definicion të mirë dhe kontrast të thellë, si dhe ofron ngjyra të gjalla. Nuk ka mbështetje zyrtare HDR, por kalibrimi i parazgjedhur i ngjyrave është shumë i mirë. Për sa i përket ndriçimit të ekranit, nuk kam pasur probleme për të parë, në mënyrë të kënaqshme, në vende të hapura dhe me një nivel më të lartë ndriçimi

Një pikë tjetër që duhet të theksoj është lexuesi i gjurmëve të gishtërinjve nën ekran, i cili në A53 5G është ai optik. A funksionon mirë? Po, a është i shpejtë? Definitivisht jo. Pavarësisht se është mjaft i saktë, sensori biometrik ka një ngadalësi që mund të jetë i bezdisshëm në momente të caktuara. Gjithashtu, pozicioni i tij në ekran mund të jetë pak më i lartë se sa është, për t'u përshtatur me vendin ku gishti i madh është natyrshëm. Sigurisht, ato janë pika ku Samsung mund të kishte funksionuar më mirë.

Hardware dhe performanca

Galaxy A53 5G mundësohet nga Exynos 1280, çipi i vetë Samsung i prodhuar në procesin 5 nanometër. Është e barabartë me Snapdragon 778G, i cili fuqizon Galaxy A52s 5G të vitit të kaluar dhe A73 5G të fundit. Gjithashtu vjen me 8 GB RAM dhe 128 GB memorie të brendshme, e cila mund të zgjerohet përmes kartës MicroSD. Ky smartphone është krejtësisht i përshtatshëm për të shfletuar internetin, për të hyrë në rrjetet tuaja të preferuara sociale dhe për të konsumuar përmbajtje multimediale si shikimi i videove dhe filmave dhe dëgjimi i muzikës.

Rishikimi i Samsung Galaxy A53 5G

Megjithatë, mund të keni probleme me ekzekutimin e aplikacioneve më të rënda si lojërat për shembull. Falë GPU-së së tij Mali-G68, i cili nuk ofron një performancë aq të qetë sa Adreno 642L i A52s 5G. Në Call of Duty Mobile, kam përjetuar vështirësi për të mbajtur shpesh një shpejtësi të qëndrueshme të kuadrove. E njëjta gjë ndodhi në Asphalt 9 Legends dhe le ta pranojmë, performanca e dobët është më stresuese sesa argëtimi dhe për këtë arsye unë ndalova së provuari tituj të tjerë.

Në pajisje, ju do të gjeni ende ndërfaqen One UI 4.1 të Samsung, bazuar në Android 12. Sipas mendimit tim, është një nga versionet më të mira të Android atje. Është shumëngjyrësh dhe intuitiv me meny të lehta për t'u përdorur dhe aplikacionet e Google vijnë të parangarkuara në pajisje. Do të keni shumë mundësi personalizimi, si dhe mundësinë e përshtatjes së temës dhe paletës së ngjyrave në sfondin tuaj. Një nga aspektet e pakta negative të këtij sistemi operativ është teprica e aplikacioneve Samsung të parainstaluara në të. Me siguri do të humbisni disa minuta për të çinstaluar disa prej tyre.

kamera

Gama e kamerave të Galaxy A53 5G përbëhet nga një sensor kryesor me rezolucion 64 MP, i dyti ka një lente ultra të gjerë 12 MP dhe dy të tjera 5 MP, njëra e dedikuar për makro dhe tjetra vetëm për turbullim. Ndërkohë në pjesën e përparme ka një sensor tjetër 32 MP. Duke vendosur modelin më të vjetër dhe A53 5G krah për krah, mund të shihni se të dy kanë të njëjtët sensorë. Me këtë, tashmë pritet që lansimi i Samsung të ofrojë imazhe të ngjashme me versionin e tij të vjetër, të cilat, në fakt, janë të shkëlqyera.

Dhoma kryesore

Më pëlqeu shumë kamera kryesore e A53 5G. Imazhet shfaqin ngjyra të gjalla, të ngopura dhe një nivel të mirë mprehtësie. Modaliteti i portretit të Galaxy A53 5G bëhet me ndihmën e sensorit të thellësisë 5 MP dhe funksionon super mirë në të. Në përgjithësi, ishte e mundur të merrni klikime të mira në kushtet më të ndryshme, qoftë në ndriçim të fortë natyror ose në mjedise me dritë të ulët. Verdikti është se kamera e saj kryesore paraqet një ekuilibër të mirë, duke punuar shumë mirë në çdo rast.

Kamera selfie

Kamera selfie gjithashtu përshtatet me atë që kam diskutuar më lart. Ka nivele të mira ngjyrash, ngopjeje dhe mprehtësie në një gamë të gjerë mjedisesh, me përjashtim të atyre ku ndriçimi është më i dobët. Në një dhomë me ndriçim të dobët, për shembull, cilësia e fotove nuk është aq e kënaqshme.

tingull

Me një sistem të përbërë nga dy altoparlantë stereo, Galaxy A53 5G ofron cilësi të mirë të zërit. Tingulli është i lartë dhe i qartë, por mund të shtrembërohet në vëllime më të larta. Lartësitë janë më të mprehta se ato mesatare dhe të ulëta, të cilat duket se janë të dëmtuara në këtë model të ri. Sidoqoftë, mund të përpiqeni të përmirësoni ekuilibrin e zërit me barazuesin vendas ose të përdorni Dolby Atmos. Megjithatë, nuk do të keni asnjë problem nëse nuk jeni përdorues kërkues ose e përdorni telefonin inteligjent vetëm për të parë disa filma dhe seriale.

Rishikimi i Samsung Galaxy A53 5G

Konfigurimi i zërit është, përsëri, shumë i ngjashëm me paraardhësin e tij. A52, megjithatë, paraqet tinguj më pak të shtrembëruar kur volumi është në një nivel më të lartë, ndryshe nga A53 5G.

bateri

Galaxy A53 5G ka një bateri 5.000 mAh, e cila siguron autonomi të shkëlqyer në testet e kryera nga unë. Munda të merrja me lehtësi më shumë se një ditë jetëgjatësi të baterisë, edhe me shpejtësinë e rifreskimit të ekranit të caktuar në 120 Hz. Pas një dite të plotë përdorimi mesatar, mëngjesin tjetër më kishte mbetur akoma më shumë se 50% e baterisë.

Megjithatë, jetëgjatësia e baterisë ndryshon në varësi të përdorimit. Për ta vënë në kontekst, unë kam kryer dy teste të ndryshme. Në të parën, përdora A53 5G për një telefonatë 13-minutëshe, kalova gjysmë ore duke bërë foto, luajta lojën garash Asphalt 9 për 10 minuta dhe e lashë ekranin me ndriçim të plotë për 15 minuta jashtë. Kjo, përveç përdorimit të telefonit për të kontrolluar njoftimet, emailet, rrjetet sociale dhe aplikacionet e tjera gjatë gjithë ditës.

Rishikimi i Samsung Galaxy A53 5G

Tashmë në provën e dytë, e lashë pajisjen duke ekzekutuar një film në aplikacionin Netflix me ndriçimin maksimal për rreth 2 orë 15. Në atë periudhë, niveli i baterisë ra vetëm 8%, që sugjeron se do të kishte zgjatur 25 orë në total. Sipas Samsung, A53 zgjat deri në 2 ditë përdorim ose 18 orë riprodhim video.

Në kuti, një karikues 15 W që karikon plotësisht telefonin inteligjent në rreth 2 orë, një kohë e ekzagjeruar edhe për pajisjet më të përballueshme si A53. Ai gjithashtu mbështet teknologjinë e karikimit të shpejtë, e cila është joefikase pasi ngarkon vetëm 30% të baterisë së pajisjes në 30 minuta kur futet në prizë.

Conectividad

Sa i përket lidhjes, A53 5G sjell si risi evolucionin e versionit Bluetooth, i cili tashmë është teknologjia 5.1 dhe 5G. AC dhe NFC e tij Wi-Fi mbeten të njëjta si më parë. Gjithashtu, nuk ishte kjo herë që Samsung vendosi të sjellë karikimin me valë në linjën e saj të rangut të mesëm.

Përfundim

Me pak fjalë, Samsung Galaxy A53 5G ka një ekran të mrekullueshëm, një aparat fotografik që gjithashtu nuk lë asgjë për të dëshiruar, përveçse sjell softuer të lehtë për t'u përdorur dhe ofron jetëgjatësi të jashtëzakonshme të baterisë. Dhe më e mira: e gjithë kjo në një kasë të ndërtuar shumë mirë dhe një dizajn që tërheq vëmendjen për bukurinë e tij. Nëse keni një smartphone me konfigurime më modeste dhe planifikoni ta përmirësoni atë, Galaxy A53 5G me siguri do t'ju japë një përvojë të shkëlqyer.

Sidoqoftë, nëse tashmë keni Galaxy A52 dhe po mendoni të kaloni në versionin e ri të Samsung, do të jenë vërtet të pakta fitimet tuaja me pajisjen e re. Galaxy A53 5G sjell shumë pak ndryshime në krahasim me paraardhësin e tij dhe sigurisht që nuk do t'ia vlente të paguante kaq shumë për kaq pak.

Çmimi dhe disponueshmëria

I disponueshëm në të zezë, të bardhë, blu dhe rozë, Samsung Galaxy A53 5G shitet nga 2.429 euro në faqen zyrtare të prodhuesit.

Specifikimet teknike

 • Marka: Samsung
 • Modeli: Galaxy A53 5G
 • Procesori dhe GPU: SAMSUNG Exynos 1280 / 2x 2,4 GHz Cortex-A78 + 6x 2,0 GHz Cortex-A55 Mali-G68
 • RAM dhe ruajtja e brendshme: 8 GB RAM dhe 128 GB memorie
 • Ekran: 6,5″ AMOLED dhe rezolucion prej 1080 x 2400 piksele / Mbrojtje Gorilla Glass 5
 • Kamerat: 64 Mp + 12 Mp + 5 Mp + 5 Mp 9238 x 6928 piksele Madhësia e sensorit: 1/1,7 ". Kamera e përparme: 32 Mp F 2.2
 • Bateria: 5000 mAh
 • Lidhshmëria: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac Bluetooth 5.1 me A2DP/LE A-GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo
 • OS: Android 12 Samsung One UI 4.0
 • Madhësia dhe pesha: 159,6 x 74,8 x 8,1 mm dhe 189 gram
 • Çmimi: I disponueshëm në të zezë, të bardhë, blu dhe rozë, Samsung Galaxy A53 5G ka një çmim nga 2.429 euro në faqen zyrtare të prodhuesit.
97,08 EUR
Samsung Galaxy A53 5G (128 GB) E zezë - Celular me ekran 6,5'', Smartfon Android me 6 GB RAM,...
 • Surprizoni veten me ngjyrat më të gjalla falë ekranit FHD + Super AMOLED. Me ekranin e gjerë 6,5 inç Infinity-O, shijoni një...
 • Kamera me shumë lente të Galaxy A53 5G do t'i çojë fotot tuaja në një nivel tjetër. Bëni fotografi më të mprehta me kamerën OIS 64 MP, zgjeroni këndin...
 • Është koha për të filluar punën. I pajisur me një procesor me tetë bërthama 5nm, telefoni juaj Galaxy është krijuar për të përballuar disa detyra të rëndësishme...
 • Bateri 5000 mAh (tipike) për transmetim më të gjatë, ndarje, lojëra, etj. Zgjojeni shpejt Galaxy tuaj me një super karikim...
 • I vlerësuar me IP67 për rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit, Galaxy A53 5G zhytet deri në 1 m në ujë të freskët për deri në 30 minuta. Me...

Përditësimi i fundit në 2023-01-25 / Lidhjet e Filialit / Imazhet nga API i reklamimit të produkteve të Amazon

User Reviews

0.0 nga 5
0
0
0
0
0
Shkruani një përmbledhje

Nuk ka ende komente.

Bëhu i pari që komenton “Përmbledhje e plotë e Samsung Galaxy A53 5G”

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

Analizë e plotë e Samsung Galaxy A53 5G
Analizë e plotë e Samsung Galaxy A53 5G
TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta