Si fiton para TikTok?

TikTok është aplikacioni më i njohur për momentin, me rritje shpërthyese dhe një komunitet që është i apasionuar pas videove të shkurtra. Për shkak se është falas dhe i përshtatur për krijuesit, shumë nuk janë të qartë se si fiton para. A e keni pyetur ndonjëherë veten se si rrjeti social arrin të mbajë veten dhe të investojë në përmirësime?

Platforma e shkurtër video i përket kompanisë kineze të teknologjisë ByteDance me bazë në Pekin. Platforma u themelua nga Zhang Yiming në vitin 2012, duke synuar fillimisht tregun kinez, por famën ndërkombëtare e arriti vetëm në vitin 2019, kur ai bashkoi shërbimin me musical.ly dhe filloi të ofrojë një koleksion të madh këngësh.

TikTok ka disa mënyra për të fituar para (Image: Flyer/ByteDance)

Sot, shumica e të ardhurave të TikTok vijnë nga qiraja dhe investimet nga aksionerët e ByteDance. Kompania operon disa platforma të bazuara në përmbajtje të mbështetur nga mësimi i makinerive, algoritmet dhe veçoritë e tjera të përvojës së përdoruesit. Në fakt, është pikërisht ky stil rekomandimi që bëri që TikTok të shpërthejë globalisht, pasi njerëzit shikojnë vetëm video që u interesojnë.

Kompania kineze ka më shumë se një miliard përdorues aktivë në ditë vetëm në TikTok, i cili është bërë flamuri. Megjithatë, ka disa shërbime të tjera fitimprurëse të lidhura me të, të cilat siguruan një bazë shumë të mirë për aplikacionin e videos për t'u ndërtuar, edhe nëse ishte një humbje në vitet e para.

Modeli financiar TikTok

Është e kotë të kesh kaq shumë njerëz në rrjetin tënd social nëse nuk ka mënyra për ta kthyer audiencën në para. TikTok është i vetëdijshëm për këtë dhe ka filluar të investojë kohë dhe burime në krijimin e një sistemi reklamimi në internet për të rritur të ardhurat e tij.

Përveç kësaj, rrjeti i videove të shkurtra ka zgjeruar gjithashtu operacionet e tij në zona të reja, gjithmonë në kërkim të tregjeve të mundshme. Një nga inkursionet më të rëndësishme është realizimi i jetëve, i cili ka si diferencial algoritmin e rekomandimit. Një fushë tjetër fitimprurëse është shitja e artikujve kozmetikë që përdoren si dhurata për njerëzit e tjerë.

Reklamat Tik Tok

Menaxheri i reklamave TikTok ju lejon të krijoni reklama të personalizuara në një mënyrë të thjeshtuar (Imazhi: Screenshot/TecnoBreak)

Sot, platforma përmban një model shitje reklamash shumë të ngjashëm me atë të konkurrentit të saj Meta, i përdorur në Facebook dhe Instagram. Fillimisht, sistemi ishte i kufizuar vetëm për markat e mëdha, por strategët e TikTok kuptuan rëndësinë e sipërmarrësve të vegjël dhe të mesëm në nxitjen e këtij modeli reklamimi.

Funksionon kështu: pala e interesuar vendos një vlerë investimi dhe aplikacioni u jep përdoruesve reklamën e tij bazuar në vlerësimin e tij. Kjo vlerë është e ndryshueshme dhe fokusohet në numrin e njerëzve të arritur, si dhe në qëllimin e dëshiruar nga klienti, si klikimet, shikimet, pëlqimet ose ndjekësit.

Markat mund të përdorin TikTok For Business për të ofruar produktet e tyre të marketingut përmes veçorive të tilla si videot në furnizim, marrja e markave, sfidat me hashtag dhe efektet e markës. Shihni formatet kryesore:

  • Reklamat video në furnizim: janë video të shkurtra që shfaqen midis burimeve të përdoruesve ndërsa lëvizin nëpër skedën Për ty. Këto reklama janë zakonisht të njëjtat që shfaqen në Instagram Stories;
  • Reklamat për marrjen e markës: Nëse e keni hapur tashmë TikTok dhe keni marrë një reklamë menjëherë, dijeni se kjo është një reklamë për marrjen e markës. Markat mund ta përdorin këtë lloj reklamimi për t'i dërguar menjëherë një mesazh audiencës së tyre të synuar.
  • Pamja paraprake e reklamave: ato shfaqen kur përdoruesi po përdor tashmë aplikacionin dhe mund të zgjasin deri në 60 sekonda.
  • Sfidat e Hashtagut të markës: Markat krijojnë sfidën e tyre të hashtagut dhe paguajnë TikTok që etiketa e tyre të shfaqet në faqet e zbulimit të njerëzve. Përdoruesit mund t'i bashkohen sfidës duke regjistruar video dhe duke i postuar ato me një hashtag specifik. Ndërsa është argëtuese, ajo gjithashtu ndërton ndërgjegjësimin për markën.
  • efektet e markës: Mund të krijoni gjithashtu ngjitëse me markë të personalizuar, filtra të realitetit të shtuar dhe lente për t'i shtuar në video. Çdo efekt marke mund të aktivizohet deri në 10 ditë, që është kohë e mjaftueshme që përdoruesit të ndërveprojnë me një kompani ose produkt.

Kur markat blejnë këto reklama për të arritur audiencën e tyre globale, TikTok fiton para. Dhe me gjithnjë e më shumë njerëz të pranishëm në platformë, ky vëllim po rritet dita ditës.

Blerje brenda aplikacionit

Këto monedha mund të përdoren për të blerë artikuj (Imazhi: André Magalhães/Screenshot/TecnoBreak)

Përveç reklamave, TikTok solli një modalitet financimi të frymëzuar nga aplikacionet e takimeve. Ju mund të fitoni ose blini monedha virtuale të përdorura për të blerë artikuj në platformë ose për t'i shkëmbyer ato me para reale.

Çmimet variojnë nga disa cent në mijëra realë në të njëjtën kohë. Paratë e Play përdoren për të blerë "dhurata" që mund t'u dërgohen krijuesve të videove ose përmbajtjeve të drejtpërdrejta, si arushë pelushi ose diamante. Ajo funksionon si një mënyrë për të treguar vlerësimin për punën e palodhur në prodhimin e përmbajtjes cilësore.

Këto monedha janë një burim shtesë i përdorur nga TikTok për të fituar para. Platforma ia kalon vetëm gjysmën e fitimeve krijuesit të përmbajtjes, kështu që duket sikur fiton dyfish: duke shitur monedhën dhe duke i dërguar fitimet përdoruesit. Duke qenë se frekuenca është e pasigurt, ato janë një lloj burimi shtesë, i cili nuk përdoret për të mbështetur platformën sepse mund të ndryshojnë nga muaji në muaj.

abonime të drejtpërdrejta

Abonimet e përdoruesve ndihmojnë krijuesit (dhe TikTok) të fitojnë para me jetë (Image: Playback/TikTok)

Me rritjen e transmetimit të drejtpërdrejtë, është shfaqur edhe një model abonimi i stilit Twitch, ku çdo person mund të ketë përfitime ekskluzive duke u bërë mbrojtës i një krijuesi. Distinktivët e veçuar, biseda ekskluzive, emoji unike dhe përfitime të tjera i ofrohen kujtdo që vendos të luajë lojën.

TikTok ruan një pjesë të shumës së mbledhur nga abonimet dhe pjesën tjetër ia kalon prodhuesit. Aktualisht, kjo përqindje duhet të jetë midis 30% dhe 50% të bruto të marrë.

Në fazën fillestare, fokusi është në transmetimet e lojërave në internet, me të cilat audienca e synuar e TikTok është më e njohur. Por nuk është vetëm në segmentin e lojërave ku do të zhvillohet live: krijues të segmentit artistik, vlogger, make-up artistë, producentë video ASMR, muzikantë, kërcimtarë dhe madje edhe mësues u ftuan për të kompozuar ekipin fillestar.

Është një alternativë shumë më fikse ndaj monedhave, prandaj ato janë bërë një burim i dytë i të ardhurave shumë i qëndrueshëm (dhe në rritje) për rrjetin social video.

TikTok fiton para pa u varur nga të tjerët

Përveç mbështetjes në subvencionimin nga kompania mëmë, TikTok qëndron në këmbët e veta. Ende ka një rezervë nga disa kompani për investimet atje, sepse zinxhiri shihet ende si bastion i të rinjve shumë të rinj me pak interes për të blerë, por gjigantët e tregut spanjoll dhe botëror tashmë bëjnë investime të mëdha atje.

Rrjeti social është tashmë i dyti më i rëndësishëm në botë, vetëm pas Instagramit dhe shumë përpara konkurrentëve me vite në treg, si Twitter dhe Snapchat. Nëse nuk e dinit se si TikTok fitoi para, ky artikull mund t'ju ketë ndihmuar të kuptoni tre burimet kryesore të të ardhurave.

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta