Ofertat e teknologjisë

Si të lidhni një pajisje celulare me televizorin

Lidhja e celularit me televizorin nuk është aq e vështirë sa duket: sot kemi një numër të madh mjetesh që na lejojnë të ndajmë video, foto apo edhe të gjithë ekranin e pajisjes tuaj celulare në televizorin tuaj, pavarësisht nëse është një iPhone ose një Android.

Duke ditur atëherë se sa e thjeshtë është të lidhësh një celular me një televizor, do të shohim të gjitha mjetet e mundshme për të lidhur celularin me televizorin, qoftë me anë të një kablloje, me anë të Wi-Fi, drejtpërdrejt ose përmes aksesorëve.

Si të lidhni një iPhone ose iPad me TV me Apple TV

Nuk ka shumë opsione: në fakt, mënyra e vetme për të pasqyruar ekranin e një iPhone ose iPad (apo edhe macOS) në televizor është përmes Apple TV, pasi produktet e kësaj kompanie kërkojnë protokollin e pronarit AirPlay për ta bërë këtë. mes një iGadget dhe një televizori.

Fillimisht duhet të identifikoni ikonën Screen Mirroring ose të përdorni opsionin AirPlay për të pasqyruar ekranin në Qendrën e Kontrollit të iOS dhe të dalloni se në cilin Apple TV duhet të transmetohet përmbajtja dhe të konfirmohet.

Sidoqoftë, është gjithashtu e mundur të lidhni pajisjet mobile iOS me një televizor duke përdorur metodën e mëposhtme, të paktën për të luajtur video dhe foto në ekranin e madh.

Lidhni celularin me televizorin nëpërmjet Google Cast (Chromecast)

Pronarët e pajisjeve Android kanë më shumë mundësi për të lidhur pajisjet e tyre me një televizor sesa përdoruesit e iPhone. Një prej tyre, shumë i njohur, është përdorimi i protokollit të pronarit të Google Cast, i cili, pavarësisht se është pronësor si AirPlay, gjendet si në Chromecast ashtu edhe në set-top boxe nga prodhues të ndryshëm.

Me Chromecast ose një set-top box të pajtueshëm të instaluar dhe konfiguruar, një pajisje Android e lidhur me të njëjtin rrjet Wi-Fi do të shfaqë në aplikacionet e përputhshme (Netflix, Spotify, YouTube, etj.) ikonën e transmetimit përmes Google Cast; Për të transmetuar video, këngë dhe foto të ruajtura, përdorni aplikacionin Google Photos (Android, iOS), zgjidhni përmbajtjen dhe zgjidhni opsionin e transmetimit.

Megjithatë, opsioni Screen Mirroring i disponueshëm në aplikacionin Google Home (Android, iOS) nuk është i pajtueshëm me iPhone ose iPad dhe është një veçori vetëm e Google.

Si ta lidhni celularin me televizorin duke përdorur Miracast

Nëse nuk keni një pajisje të përputhshme Google Cast, është e mundur të transmetoni përmbajtje nga pajisja juaj Android në një televizor nëpërmjet Protokollit Miracast, i pranishëm pothuajse në të gjithë televizorët e disponueshëm në treg, por jo i përdorur gjerësisht.

Zhvilluar nga Wi-Fi Alliance, Miracast është një standard për transmetimin e audios me cilësi 5.1 Surround, video deri në 1080p dhe imazhe pa pasur nevojë për një kabllo ose lidhje Wi-Fi.

Për ta bërë këtë, ai përdor një lidhje pikë-për-pikë midis televizorit dhe smartfonit/tabletit, kështu që të dyja pajisjet duhet të jenë të pajtueshme.

Me gjithçka gati, thjesht përdorni një aplikacion të përputhshëm dhe transmetoni drejtpërdrejt nga telefoni inteligjent në televizor, pa ndërhyrje ose varësi nga Wi-Fi ose Bluetooth.

Televizorët që mbështesin teknologjinë mund t'i japin emra të ndryshëm: Samsung, për shembull, përdor emrin Screen Mirroring; Sony e quan atë Miracast Screen Mirroring; LG dhe Philips thjesht e quajnë atë Miracast.

Pajisjet e tjera të pajtueshme janë si më poshtë:

  • Pajisjet që përdorin Windows 8.1 dhe Windows 10
  • Pajisjet që përdorin Windows Phone 8.1 dhe Windows 10 Mobile
  • Pajisjet Android që fillojnë me 4.2 Jelly Bean, me përjashtime (për shembull, Motorola e ka çaktivizuar funksionin në versionet e saj më të fundit)
  • Pajisjet që përdorin fireOS, të tilla si Amazon Fire TV Stick
  • Pajisje të tjera transmetimi të ngjashme me Chromecast, të tilla si përshtatësi Microsoft Wireless dhe alternativa Anycast

Si të lidhni një celular me televizorin duke përdorur një kabllo HDMI

Është gjithashtu e mundur të lidhni celularin me televizorin duke përdorur kabllo, dhe ekzistojnë dy modele të pajtueshme, MHL dhe SlimPort. E para përdor modelin VESA, kështu që është i pajtueshëm me numrin më të madh të lidhjeve: përveç HDMI, ai mbështet DisplayPort, DVI dhe madje edhe VGA; adaptorët e dytë punojnë vetëm me porte HDMI dhe në shumicën e rasteve kanë nevojë për furnizim të jashtëm me energji elektrike.

Përparësitë e lidhjeve me tela janë se ato kanë mbështetje për rezolucione nga 4K në 8K, si dhe audio 7.1 Surround, me True HD dhe DTS-HD. Si njëri ashtu edhe tjetri janë të pajtueshëm me një numër të madh televizorësh, tabletësh dhe smartfonësh.

Një kabllo MHL, me lidhje HDMI për televizorin, microUSB për smartphone (nëse pajisja juaj ka një portë USB-C, nevojitet një përshtatës) mund të gjeni në rrjetin e dyqaneve online me çmime shumë të volitshme.

Një kabllo SlimPort është më e rrallë, sepse është më pak e kërkuar nga konsumatorët dhe mund të ketë një çmim disi më të lartë.

Si të lidhni celularin me televizorin duke përdorur një kabllo USB

Së fundi, duke qenë se një smartphone Android është ende një pajisje ruajtëse e jashtme, është e mundur të lidhni telefonin me televizorin me një kabllo USB dhe të shfaqni fotot tuaja drejtpërdrejt në ekranin e madh.

Vetëm mbani parasysh sa vijon: kjo metodë nuk funksionon me skedarë, kështu që nuk është e mundur të luhen videot e ruajtura në pajisjen celulare. Edhe pse shumë më e kufizuar, është mënyra më praktike për t'u treguar miqve tuaj fotot tuaja më të fundit.

Tags:

Tommy Banks
Ne do të jemi të lumtur të dëgjojmë atë që mendoni

lini një përgjigje

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Aktivizo regjistrimin në cilësime - të përgjithshme
Shporta