Telefonat celular

Njëherë e një kohë ishin disa inxhinierë që vendosën të ndryshonin rrjedhën e historisë. Duke menduar për një mënyrë për ta bërë komunikimin më efikas dhe më të lehtë, ata patën idenë e shkëlqyer për të krijuar një sistem të aftë për të komunikuar mes telefonave pa tela.

Ideja nuk ishte aq e keqe, por teknologjia e asaj kohe nuk ndihmoi shumë. Gjithçka filloi në vitin 1947, por idetë nuk shkuan shumë më larg se teoria dhe pak praktikë.

Historia e vërtetë e celularit, i njohur edhe si celular, filloi në vitin 1973, kur u bë telefonata e parë nga një celular në një telefon fiks.

Ishte nga prilli i vitit 1973 kur të gjitha teoritë treguan se celulari funksiononte në mënyrë perfekte dhe se rrjeti i telefonave celularë i sugjeruar në 1947 ishte projektuar saktë. Ky ishte një moment jo shumë i njohur, por sigurisht që ishte një ngjarje e shënuar përgjithmonë dhe që ndryshoi totalisht historinë e botës.

historia e telefonit celular

Që kur u krijua në 1973 nga Martin Cooper, telefoni celular ka evoluar me hapa të mëdhenj. Në vitet e para, kompletet ishin të rënda dhe të mëdha, plus kushtonin mjaft para. Sot, pothuajse çdokush mund të zotërojë një pajisje me kosto të ulët që peshon më pak se 0,5 kile dhe është më e vogël se dora juaj.

Vitet 1980: vitet e para

Disa prodhues testuan midis 1947 dhe 1973, por kompania e parë që tregoi një pajisje funksionale ishte Motorola. Emri i pajisjes ishte DynaTAC dhe nuk ishte në shitje për publikun (ishte thjesht një prototip). Modeli i parë që u lëshua në treg në Shtetet e Bashkuara (disa vende të tjera kishin marrë tashmë telefona nga marka të tjera) ishte Motorola DynaTAC 8000x, domethënë dhjetë vjet pas testit të parë.

Ish-punonjësi i Motorola, Martin Cooper prezantoi telefonin e parë celular në botë, Motorola DynaTAC, më 3 prill 1974 (afërsisht një vit pas krijimit të tij).

Duke qëndruar pranë hotelit "New York Hilton", ai ngriti një stacion bazë matanë rrugës. Përvoja funksionoi, por u desh një dekadë që celulari më në fund të bëhej publik.

Në 1984, Motorola lëshoi ​​Motorola DynaTAC për publikun. Ai përmbante një bllok bazë numrash, një ekran me një linjë dhe një bateri të keqe me vetëm një orë kohë bisede dhe 8 orë kohë pritjeje. Megjithatë, ishte revolucionar për kohën, prandaj vetëm më të pasurit mund të përballonin të blinin një të tillë ose të paguanin për shërbimin zanor, i cili kushtonte mjaft.

DynaTAC 8000X mat 33 centimetra në lartësi, 4,5 centimetra në gjerësi dhe 8,9 centimetra në trashësi. Ai peshonte 794 gram dhe mund të mësonte përmendësh deri në 30 numra. Ekrani LED dhe bateria relativisht e madhe ruajtën dizajnin e tij "të kuti". Ai funksionoi në rrjetin analog, domethënë NMT (Telefon celular Nordik), dhe prodhimi i tij nuk u ndërpre deri në vitin 1994.

1989: frymëzimi për telefonat rrotullues

Gjashtë vjet pasi DynaTAC doli në treg, Motorola shkoi një hap më tej, duke prezantuar atë që u bë frymëzimi për telefonin e parë rrotullues. E quajtur MicroTAC, kjo pajisje analoge prezantoi një projekt revolucionar: pajisjen e kapjes së zërit të palosur mbi tastierë. Përveç kësaj, ai mat më shumë se 23 centimetra kur u shpalos dhe peshonte më pak se 0,5 kilogramë, duke e bërë atë celularin më të lehtë të prodhuar ndonjëherë deri në atë kohë.
Vitet 1990: evolucioni i vërtetë

Ishte gjatë viteve '90 që filloi të formohej lloji i teknologjisë moderne celulare që shihni çdo ditë. Përpunuesit e parë të sinjalit dixhital të teknologjisë së lartë (rrjetet iDEN, CDMA, GSM) u shfaqën gjatë kësaj periudhe të trazuar.

1993: smartphone i parë

Ndërsa telefonat celularë personalë kanë ekzistuar që nga vitet 1970, krijimi i smartfonit ngacmoi konsumatorët amerikanë në një mënyrë krejtësisht të re.

Në fund të fundit, tre dekadat midis telefonit të parë celular dhe smartfonit të parë panë ardhjen e internetit moderne. Dhe kjo shpikje ndezi fillimin e fenomenit të telekomunikacionit dixhital që ne shohim sot.

Në vitin 1993, IBM dhe BellSouth bashkuan forcat për të lançuar IBM Simon Personal Communicator, telefoni i parë celular që përfshin funksionalitetin PDA (Personal Digital Assistant). Jo vetëm që mund të dërgonte dhe merrte thirrje zanore, por shërbente gjithashtu si një libër adresash, kalkulator, pager dhe faks. Për më tepër, ai ofroi një ekran me prekje për herë të parë, duke i lejuar klientët të përdorin gishtat e tyre ose një stilolaps për të bërë thirrje dhe për të krijuar shënime.

Këto veçori ishin të ndryshme dhe mjaft të avancuara për ta konsideruar të denjë për titullin "Smartphone i parë në botë".

1996: rrokullisja e parë e telefonit

Gjysmë dekade pas lëshimit të MicroTAC, Motorola lëshoi ​​​​një përditësim të njohur si StarTAC. Frymëzuar nga paraardhësi i tij, StarTAC u bë telefoni i parë i vërtetë me rrotullim. Ai operonte në rrjetet GSM në Shtetet e Bashkuara dhe përfshinte mbështetje për mesazhet me tekst SMS, shtoi veçori dixhitale si një libër kontakti dhe ishte i pari që mbështeti një bateri litium. Përveç kësaj, pajisja peshonte vetëm 100 gram.

1998: telefoni i parë candybar

Nokia shpërtheu në skenë në vitin 1998 me telefonin me dizajn candybar, Nokia 6160. Me peshë 160 gram, pajisja kishte një ekran pikturë njëngjyrëshe, një antenë të jashtme dhe një bateri të rikarikueshme me një kohë bisede 3,3 orë. Për shkak të çmimit dhe lehtësisë së përdorimit, Nokia 6160 u bë pajisja më e shitur e Nokia në vitet 90.

1999: Pararendës i telefonit inteligjent BlackBerry

Pajisja e parë celulare BlackBerry u shfaq në fund të viteve 90 si një pager me dy drejtime. Ai përmbante një tastierë të plotë QWERTY dhe mund të përdoret për të dërguar dhe marrë mesazhe me tekst, email dhe faqe.

Përveç kësaj, ajo ofroi një ekran me 8 rreshta, një kalendar dhe një organizator. Për shkak të mungesës së interesit për pajisjet celulare të postës elektronike në atë kohë, pajisja përdorej vetëm nga ata individë që punonin në industrinë e korporatave.

Vitet 2000: epoka e smartfonëve

Mijëvjeçari i ri solli me vete shfaqjen e kamerave të integruara, rrjeteve 3G, GPRS, EDGE, LTE, e të tjera, si dhe përhapjen përfundimtare të rrjetit celular analog në favor të rrjeteve dixhitale.

Për të optimizuar kohën dhe për të ofruar më shumë lehtësira ditore, telefoni inteligjent është bërë i domosdoshëm, pasi ka bërë të mundur shfletimin në internet, leximin dhe modifikimin e skedarëve me tekst, fletëllogaritësit dhe aksesin e shpejtë të emaileve.

Vetëm në vitin 2000 telefoni inteligjent u lidh me një rrjet të vërtetë 3G. Me fjalë të tjera, u ndërtua një standard i komunikimit celular për të lejuar pajisjet elektronike portative të aksesojnë internetin me valë.

Kjo rriti dëshirën për telefonat inteligjentë tani duke bërë të mundshme gjëra të tilla si video-konferencat dhe dërgimi i bashkëngjitjeve të mëdha të postës elektronike.

2000: telefoni i parë bluetooth

Telefoni Ericsson T36 prezantoi teknologjinë Bluetooth në botën celulare, duke i lejuar konsumatorët të lidhin celularët e tyre pa tel me kompjuterët e tyre. Telefoni ofroi gjithashtu lidhje mbarëbotërore nëpërmjet brezit GSM 900/1800/1900, teknologjisë së njohjes së zërit dhe Aircalendar, një mjet që lejon konsumatorët të marrin përditësime në kohë reale për kalendarin ose librin e tyre të adresave.

2002: smartphone i parë BlackBerry

Në vitin 2002, Research In Motion (RIM) më në fund u ngrit. BlackBerry PDA ishte i pari që shfaqi lidhjen celulare. Duke operuar mbi një rrjet GSM, BlackBerry 5810 i lejoi përdoruesit të dërgonin email, të organizonin të dhënat e tyre dhe të përgatisnin shënime. Fatkeqësisht, atij i mungonte një altoparlant dhe mikrofon, që do të thotë se përdoruesit e tij u detyruan të mbanin një kufje me një mikrofon të bashkangjitur.

2002: celulari i parë me kamerë

Sanyo SCP-5300 eliminoi nevojën për të blerë një aparat fotografik, sepse ishte pajisja e parë celulare që përfshinte një kamerë të integruar me një buton të dedikuar fotografimi. Fatkeqësisht, ai ishte i kufizuar në rezolucionin 640x480, zmadhimin dixhital 4x dhe rrezen 3 këmbë. Pavarësisht nga kjo, përdoruesit e telefonit mund të bëjnë fotografi në lëvizje dhe më pas t'i dërgojnë ato në kompjuterin e tyre duke përdorur një grup softuerësh.

2004: telefoni i parë ultra i hollë

Para lëshimit të Motorola RAZR V3 në 2004, telefonat prireshin të ishin të mëdhenj dhe të rëndë. Razr e ndryshoi atë me trashësinë e tij të vogël prej 14 milimetrash. Telefoni kishte gjithashtu një antenë të brendshme, një tastierë të gdhendur kimikisht dhe një sfond blu. Ishte, në thelb, telefoni i parë i krijuar jo vetëm për të ofruar funksionalitet të madh, por edhe për të nxjerrë në pah stilin dhe elegancën.

2007: Apple iPhone

Kur Apple hyri në industrinë e telefonave celularë në vitin 2007, gjithçka ndryshoi. Apple zëvendësoi tastierën konvencionale me një tastierë me shumë prekje që i lejonte klientët të ndiheshin fizikisht duke manipuluar mjetet e telefonit celular me gishtat e tyre: duke klikuar në lidhje, duke shtrirë/tkurrur fotot dhe duke shfletuar albumet.

Përveç kësaj, solli platformën e parë plot burime për telefonat celularë. Ishte si të merrje një sistem operativ nga një kompjuter dhe ta vendose atë në një telefon të vogël.

iPhone nuk ishte vetëm pajisja më elegante me ekran me prekje që doli në treg, por ishte gjithashtu pajisja e parë që ofronte një version të plotë dhe të pakufizuar të internetit. IPhone-i i parë u dha konsumatorëve mundësinë për të shfletuar ueb-in ashtu siç do të bënin në një kompjuter desktop.

Ai krenohej me një jetëgjatësi të baterisë prej 8 orë kohë bisede (duke tejkaluar telefonat inteligjentë të vitit 1992 me një jetë të vetme baterie) si dhe 250 orë kohë pritjeje.

Karakteristikat e telefonit celular inteligjent

SMS

Një burim i domosdoshëm për shumë njerëz është shërbimi i mesazheve me tekst (SMS). Pak e dinë, por mesazhi i parë me tekst u dërgua në vitin 1993 përmes një operatori finlandez. U desh shumë kohë që e gjithë kjo teknologji të mbërrinte në Amerikën Latine, në fund të fundit, operatorët ende mendonin të instalonin telefona fiks për klientët.

Mesazhet me tekst nuk ishin një punë e madhe në atë kohë, sepse ato ishin të kufizuara në disa karaktere dhe nuk lejonin përdorimin e thekseve apo karaktereve të veçanta. Përveç kësaj, ishte e vështirë të përdorej shërbimi SMS, sepse ishte e nevojshme që përveç celularit, celulari i marrësit të ishte i pajtueshëm me teknologjinë.

Telefonat celularë të aftë për të dërguar mesazhe me tekst zakonisht ishin të pajisur me një tastierë alfanumerike, por pajisja duhej të përfshinte shkronja dhe jo numra.

tonet e ziles

Celularët sollën zile pak irrituese, ndërkohë që me avancimin e teknologjisë në operatorë dhe pajisje, filluan të shfaqen zile të personalizuara monofonike dhe polifonike, një faktor që i bënte njerëzit të shpenzonin shumë para vetëm për të pasur këngët e tyre të preferuara.

ekranet me ngjyra

Pa dyshim, gjithçka ishte më e mira për konsumatorët, por diçka mungonte që celulari të plotësohej: ishin ngjyrat. Pajisjet me ekrane pikturë njëngjyrëshe thjesht nuk përcillnin gjithçka që sytë tanë mund të kuptonin.

Më pas prodhuesit prezantuan ekranet me shkallë gri, një burim që lejonte dallimin e imazheve. Pavarësisht kësaj, askush nuk ishte i kënaqur, sepse gjithçka dukej kaq joreale.

Kur u shfaq celulari i parë me XNUMX ngjyra, njerëzit menduan se po i jepte fund botës, sepse ishte teknologji e jashtëzakonshme për një vegël kaq të vogël.

Nuk u desh shumë kohë që pajisjet të fitonin ekrane të pabesueshme me 64.000 ngjyra, dhe më pas u shfaqën ekrane me deri në 256 ngjyra. Imazhet tashmë dukeshin reale dhe nuk kishte si të vihej re mungesa e ngjyrave. Natyrisht, evolucioni nuk ka të ndalur dhe sot telefonat celularë kanë 16 milionë ngjyra, një burim që është thelbësor në pajisjet me rezolucion të lartë.

Mesazhe multimediale dhe internet

Me mundësinë e shfaqjes së imazheve shumëngjyrëshe, telefonave celularë nuk u desh shumë kohë për të fituar burimin e mesazheve të famshme multimediale MMS. Mesazhet multimediale, fillimisht, do të ishin të dobishme për të dërguar imazhe në kontakte të tjera, megjithatë, me evoluimin e shërbimit, MMS është bërë një shërbim që mbështet edhe dërgimin e videove. Është pothuajse si të dërgosh një email.

Ajo që të gjithë donin më në fund ishte e disponueshme në telefonat celularë: interneti. Natyrisht, interneti i aksesuar përmes një telefoni celular nuk ishte aspak i ngjashëm me internetin që njerëzit përdorin në kompjuterë, por kjo duhet të evoluojë shumë shpejt. Portalet e nevojshme për të krijuar faqe celulare (të ashtuquajturat faqe WAP), me përmbajtje të reduktuar dhe pak detaje.

Telefonat inteligjentë të sotëm

Ka një ndryshim të madh në harduer nga viti 2007 deri më sot. Me pak fjalë, gjithçka është më e avancuar.

– Ka shumë më tepër memorie
– Pajisjet janë shumë më të shpejta dhe më të fuqishme
– Mund të përdorni shumë aplikacione në të njëjtën kohë
– Kamerat janë HD
– Transmetimi i muzikës dhe videove është i lehtë, siç është edhe lojërat në internet
– Bateria zgjat me ditë në vend të minutave ose disa orëve

Dy sisteme kryesore operative kanë evoluar në tregun e smartfonëve. Android i Google është miratuar nga prodhues të ndryshëm harduerësh për të konkurruar me iOS të Apple.

Për momentin po fiton Android, pasi ka pjesën më të madhe të tregut botëror, me më shumë se 42%.

Falë këtyre përparimeve, shumica e njerëzve kanë qenë në gjendje të zëvendësojnë kamerat e tyre dixhitale dhe iPod-et (mp3 player) me telefonat e tyre. Ndërsa iPhone-ët vlejnë më shumë për shkak të grupit të veçorive, pajisjet Android janë bërë më të përhapura sepse janë më të përballueshme.

E ardhmja e smartfonëve

Telefonat inteligjentë të hershëm si Simon i IBM na dhanë një paraqitje të shkurtër se çfarë mund të ishin pajisjet celulare. Në vitin 2007, potenciali i saj u transformua totalisht nga Apple dhe iPhone i saj. Tani, ato vazhdojnë të bëhen një element kryesor i jetës sonë të përditshme.

Nga zëvendësimet e kamerave tona dixhitale dhe luajtësit të muzikës, te asistentët personalë si Siri dhe kërkimi zanor, ne kemi ndaluar së përdoruri telefonat inteligjentë vetëm për të komunikuar me njëri-tjetrin.

Evolucioni nuk mund të ndalet, kështu që prodhuesit nuk ndalojnë së lëshuari më shumë pajisje, me veçori më të sofistikuara dhe funksione akoma më interesante.

Përparimet e telefonave inteligjentë vazhdojnë të rriten në mënyrë të qëndrueshme. Është e vështirë të parashikohet se çfarë do të vijë më pas, por duket se ka të ngjarë një shtytje për telefonat me ekrane me prekje të palosshme. Komandat zanore gjithashtu pritet të vazhdojnë të rriten.

Kanë ikur ditët kur na u desh të sakrifikonim shumë nga aftësitë që gëzojmë në laptopët ose desktopët tanë ndërsa jemi në lëvizje. Përmirësimi i teknologjisë celulare na ka lejuar më shumë mundësi në mënyrën se si i qasemi si punës ashtu edhe aktiviteteve të kohës së lirë.

TechnoBreak | Oferta dhe komente
logo
Shporta